– Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen

Silkeborgs træner, Kent Nielsen, roser sit hold og Viborg, og han tror aldrig, han har set så gode oprykkere.



Fredag spillede Viborg og Silkeborg oprykkerduel i Superligaens 12. runde, hvor holdene spillede 1-1.

Begge hold har vist lovende takter som oprykkere, og Silkeborg har udmærket sig så godt, at holdet nu er indehavere af fjerdepladsen med 18 point, mens Viborg har seks point færre.

Efter kampen havde Silkeborgs træner, Kent Nielsen, kun rosende ord om mandskaberne, og den garvede træner tror ikke, at han tidligere har set magen til oprykkere i Superligaen.

– Jeg tror aldrig, at jeg har set to så gode oprykkere i Superligaen.

– At begge hold er så konkurrencedygtige, kan ikke komme som en overraskelse for nogen, siger Kent Nielsen, der har været i superligabranchen i mange år.

Viborgs træner, Lars Friis, er lidt mere påpasselig med samme påstand, men han medgiver, at det er fristende at sige.

– Det er fristende at sige, at jeg aldrig har set bedre oprykkere.

– Det ser godt ud for os begge. Vi skaber problemer for andre hold, og der bliver kamp om at holde både os og Silkeborg bag sig.

– Vi er kommet med en anden slags fodbold end normale oprykkere, og så synes jeg, at begge klubber er tro over for den stil, vi kommer med, vurderer Lars Friis.

Fredagens kamp var det andet opgør mellem holdene i sæsonen, hvor det sidste opgør endte 4-1 til Silkeborg.

Holdet fra Søhøjlandet har dog også fået den bedste start på tilværelsen i Superligaen, selv om Viborg endte på førstepladsen i sidste sæsons 1. Division.

Lars Friis vil ikke afvise, at Silkeborg er blevet et bedre hold end Viborg, men han mener, at det er marginaler, der har været forskellen.

– Måske er Silkeborg blevet et bedre hold end os i denne sæson. Det kan jeg ikke afvise. De får dog tippet nogle kampe over på deres side, der har været tætte. Det har vi ikke evnet i denne sæson.

– Man kan også kalde det dygtighed i de afgørende situationer, og der har Silkeborg været dygtigere end os. Det har gjort, at de har fået seks point mere, end vi har.

– Vi har ikke fået de point, vi har spillet til, og så tror jeg, uden at jeg skal være dommer, at Silkeborg har fået mere, end de har spillet sig til, siger Viborg-træneren.

Kent Nielsen vil ikke udpege sit mandskab til at have overhalet Viborg siden sidste sæson.

– Jeg ved ikke, om vi er blevet bedre end Viborg i denne sæson. Vi har hver vores stil. Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen på hver vores måde.

– Jeg synes, at Viborg har evnet at spille mange tætte kampe, som vi selv har oplevet at gøre mod dem flere gange. I dag var vi dog det bedste hold, men vi var ikke dygtige nok til at tage vare på det, siger Kent Nielsen.

I næste runde får Silkeborg besøg af OB, mens Viborg skal spille ude mod AaB.

/ritzau/





FC København – Sønderjyske

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Viborg FF – FC Midtjylland

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Danskerscoringerne væltede ind

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’