– Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen

Silkeborgs træner, Kent Nielsen, roser sit hold og Viborg, og han tror aldrig, han har set så gode oprykkere.



Fredag spillede Viborg og Silkeborg oprykkerduel i Superligaens 12. runde, hvor holdene spillede 1-1.

Begge hold har vist lovende takter som oprykkere, og Silkeborg har udmærket sig så godt, at holdet nu er indehavere af fjerdepladsen med 18 point, mens Viborg har seks point færre.

Efter kampen havde Silkeborgs træner, Kent Nielsen, kun rosende ord om mandskaberne, og den garvede træner tror ikke, at han tidligere har set magen til oprykkere i Superligaen.

– Jeg tror aldrig, at jeg har set to så gode oprykkere i Superligaen.

– At begge hold er så konkurrencedygtige, kan ikke komme som en overraskelse for nogen, siger Kent Nielsen, der har været i superligabranchen i mange år.

Viborgs træner, Lars Friis, er lidt mere påpasselig med samme påstand, men han medgiver, at det er fristende at sige.

– Det er fristende at sige, at jeg aldrig har set bedre oprykkere.

– Det ser godt ud for os begge. Vi skaber problemer for andre hold, og der bliver kamp om at holde både os og Silkeborg bag sig.

– Vi er kommet med en anden slags fodbold end normale oprykkere, og så synes jeg, at begge klubber er tro over for den stil, vi kommer med, vurderer Lars Friis.

Fredagens kamp var det andet opgør mellem holdene i sæsonen, hvor det sidste opgør endte 4-1 til Silkeborg.

Holdet fra Søhøjlandet har dog også fået den bedste start på tilværelsen i Superligaen, selv om Viborg endte på førstepladsen i sidste sæsons 1. Division.

Lars Friis vil ikke afvise, at Silkeborg er blevet et bedre hold end Viborg, men han mener, at det er marginaler, der har været forskellen.

– Måske er Silkeborg blevet et bedre hold end os i denne sæson. Det kan jeg ikke afvise. De får dog tippet nogle kampe over på deres side, der har været tætte. Det har vi ikke evnet i denne sæson.

– Man kan også kalde det dygtighed i de afgørende situationer, og der har Silkeborg været dygtigere end os. Det har gjort, at de har fået seks point mere, end vi har.

– Vi har ikke fået de point, vi har spillet til, og så tror jeg, uden at jeg skal være dommer, at Silkeborg har fået mere, end de har spillet sig til, siger Viborg-træneren.

Kent Nielsen vil ikke udpege sit mandskab til at have overhalet Viborg siden sidste sæson.

– Jeg ved ikke, om vi er blevet bedre end Viborg i denne sæson. Vi har hver vores stil. Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen på hver vores måde.

– Jeg synes, at Viborg har evnet at spille mange tætte kampe, som vi selv har oplevet at gøre mod dem flere gange. I dag var vi dog det bedste hold, men vi var ikke dygtige nok til at tage vare på det, siger Kent Nielsen.

I næste runde får Silkeborg besøg af OB, mens Viborg skal spille ude mod AaB.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Langer ud efter Peter Sørensen

Heldige danske damer slår Sverige

22 millioner kroner!

Brøndby er de dårligste i Europa

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten