– Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen

Silkeborgs træner, Kent Nielsen, roser sit hold og Viborg, og han tror aldrig, han har set så gode oprykkere.



Fredag spillede Viborg og Silkeborg oprykkerduel i Superligaens 12. runde, hvor holdene spillede 1-1.

Begge hold har vist lovende takter som oprykkere, og Silkeborg har udmærket sig så godt, at holdet nu er indehavere af fjerdepladsen med 18 point, mens Viborg har seks point færre.

Efter kampen havde Silkeborgs træner, Kent Nielsen, kun rosende ord om mandskaberne, og den garvede træner tror ikke, at han tidligere har set magen til oprykkere i Superligaen.

– Jeg tror aldrig, at jeg har set to så gode oprykkere i Superligaen.

– At begge hold er så konkurrencedygtige, kan ikke komme som en overraskelse for nogen, siger Kent Nielsen, der har været i superligabranchen i mange år.

Viborgs træner, Lars Friis, er lidt mere påpasselig med samme påstand, men han medgiver, at det er fristende at sige.

– Det er fristende at sige, at jeg aldrig har set bedre oprykkere.

– Det ser godt ud for os begge. Vi skaber problemer for andre hold, og der bliver kamp om at holde både os og Silkeborg bag sig.

– Vi er kommet med en anden slags fodbold end normale oprykkere, og så synes jeg, at begge klubber er tro over for den stil, vi kommer med, vurderer Lars Friis.

Fredagens kamp var det andet opgør mellem holdene i sæsonen, hvor det sidste opgør endte 4-1 til Silkeborg.

Holdet fra Søhøjlandet har dog også fået den bedste start på tilværelsen i Superligaen, selv om Viborg endte på førstepladsen i sidste sæsons 1. Division.

Lars Friis vil ikke afvise, at Silkeborg er blevet et bedre hold end Viborg, men han mener, at det er marginaler, der har været forskellen.

– Måske er Silkeborg blevet et bedre hold end os i denne sæson. Det kan jeg ikke afvise. De får dog tippet nogle kampe over på deres side, der har været tætte. Det har vi ikke evnet i denne sæson.

– Man kan også kalde det dygtighed i de afgørende situationer, og der har Silkeborg været dygtigere end os. Det har gjort, at de har fået seks point mere, end vi har.

– Vi har ikke fået de point, vi har spillet til, og så tror jeg, uden at jeg skal være dommer, at Silkeborg har fået mere, end de har spillet sig til, siger Viborg-træneren.

Kent Nielsen vil ikke udpege sit mandskab til at have overhalet Viborg siden sidste sæson.

– Jeg ved ikke, om vi er blevet bedre end Viborg i denne sæson. Vi har hver vores stil. Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen på hver vores måde.

– Jeg synes, at Viborg har evnet at spille mange tætte kampe, som vi selv har oplevet at gøre mod dem flere gange. I dag var vi dog det bedste hold, men vi var ikke dygtige nok til at tage vare på det, siger Kent Nielsen.

I næste runde får Silkeborg besøg af OB, mens Viborg skal spille ude mod AaB.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Vild udtalelse om Nathan Trott



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Trods krise: Freder Superliga-træner

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

– Det er absolut bekymrende!

José Mourinho klarmelder dansker

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Forlænger med stortalent

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos