– Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen

Silkeborgs træner, Kent Nielsen, roser sit hold og Viborg, og han tror aldrig, han har set så gode oprykkere.



Fredag spillede Viborg og Silkeborg oprykkerduel i Superligaens 12. runde, hvor holdene spillede 1-1.

Begge hold har vist lovende takter som oprykkere, og Silkeborg har udmærket sig så godt, at holdet nu er indehavere af fjerdepladsen med 18 point, mens Viborg har seks point færre.

Efter kampen havde Silkeborgs træner, Kent Nielsen, kun rosende ord om mandskaberne, og den garvede træner tror ikke, at han tidligere har set magen til oprykkere i Superligaen.

– Jeg tror aldrig, at jeg har set to så gode oprykkere i Superligaen.

– At begge hold er så konkurrencedygtige, kan ikke komme som en overraskelse for nogen, siger Kent Nielsen, der har været i superligabranchen i mange år.

Viborgs træner, Lars Friis, er lidt mere påpasselig med samme påstand, men han medgiver, at det er fristende at sige.

– Det er fristende at sige, at jeg aldrig har set bedre oprykkere.

– Det ser godt ud for os begge. Vi skaber problemer for andre hold, og der bliver kamp om at holde både os og Silkeborg bag sig.

– Vi er kommet med en anden slags fodbold end normale oprykkere, og så synes jeg, at begge klubber er tro over for den stil, vi kommer med, vurderer Lars Friis.

Fredagens kamp var det andet opgør mellem holdene i sæsonen, hvor det sidste opgør endte 4-1 til Silkeborg.

Holdet fra Søhøjlandet har dog også fået den bedste start på tilværelsen i Superligaen, selv om Viborg endte på førstepladsen i sidste sæsons 1. Division.

Lars Friis vil ikke afvise, at Silkeborg er blevet et bedre hold end Viborg, men han mener, at det er marginaler, der har været forskellen.

– Måske er Silkeborg blevet et bedre hold end os i denne sæson. Det kan jeg ikke afvise. De får dog tippet nogle kampe over på deres side, der har været tætte. Det har vi ikke evnet i denne sæson.

– Man kan også kalde det dygtighed i de afgørende situationer, og der har Silkeborg været dygtigere end os. Det har gjort, at de har fået seks point mere, end vi har.

– Vi har ikke fået de point, vi har spillet til, og så tror jeg, uden at jeg skal være dommer, at Silkeborg har fået mere, end de har spillet sig til, siger Viborg-træneren.

Kent Nielsen vil ikke udpege sit mandskab til at have overhalet Viborg siden sidste sæson.

– Jeg ved ikke, om vi er blevet bedre end Viborg i denne sæson. Vi har hver vores stil. Vi er begge fantastisk berigende for Superligaen på hver vores måde.

– Jeg synes, at Viborg har evnet at spille mange tætte kampe, som vi selv har oplevet at gøre mod dem flere gange. I dag var vi dog det bedste hold, men vi var ikke dygtige nok til at tage vare på det, siger Kent Nielsen.

I næste runde får Silkeborg besøg af OB, mens Viborg skal spille ude mod AaB.

/ritzau/





På vej til FCK: Her er han ligaens konge




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige