Kan sende AaB ud: Det kunne jeg godt undvære

Silkeborg kan sende AaB ud af Superligaen i sidste spillerunde, og Kent Nielsen spår en speciel oplevelse.



Silkeborg skal i sæsonens sidste runde møde AaB i en kamp, der potentielt kan sende AaB ud af Superligaen.

Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen har en fortid som træner i AaB fra 2010 til 2015 og vandt både mesterskabet og pokalturneringen i 2014 med aalborgenserne.

Kampen på den gamle hjemmebane bliver derfor en mærkelig omgang, erkender Kent Nielsen.

– Det er meget specielt for mig, men vi kommer ikke til at gribe det anderledes an, siger han.

Kent Nielsens tidligere klub AaB står foran en drabelig sidste runde, hvor to nedrykkere skal findes blandt Lyngby, AC Horsens og netop AaB.

– Jeg kunne godt have undværet, at scenariet ville ende sådan her.

– Jeg ved inderst inde godt, at det ikke er den kamp, der afgør en hel sæson for AaB, men følelsesmæssigt bliver det specielt. Vi kommer dog stadig til at forberede os ordentligt, siger Kent Nielsen.

Silkeborg sikrede matematisk overlevelse i sidste runde mod AC Horsens, men det ændrer ikke Silkeborgs tilgang til sæsonafslutningen. Det viste holdet også i mandagens 3-3-kamp mod FC Midtjylland.

– Så længe der er nogle, der er afhængige af vores resultater, så griber vi det ordentligt an. Alle kampe i den sidste runde er der blæs på, fordi vi også tog point fra FC Midtjylland.

Silkeborg-angriberen Søren Tengstedt har en lang fortid i AaB som ungdomsspiller, men han ønsker ikke at snakke om opgøret mod sin tidligere klub i sidste spillerunde.

I stedet vil angriberen gerne rose Silkeborgs præstation i 3-3-kampen mod FC Midtjylland, hvor angriberen selv scorede to mål.

– Vi fik vist noget rigtig fint spil, og havde vi været mere effektive, så kunne vi også have scoret flere mål.

– Det føles som et godt stykke tid siden, vi leverede sådan en præstation. Det har klart haft en effekt på holdet, at overlevelsen blev sikret i sidste runde, siger Søren Tengstedt.

Silkeborg slutter sæsonen af lørdag eftermiddag ude mod nedrykningstruede AaB.

/ritzau/






Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Sort uheld’ i Viborg

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’