Kan sende AaB ud: Det kunne jeg godt undvære

Silkeborg kan sende AaB ud af Superligaen i sidste spillerunde, og Kent Nielsen spår en speciel oplevelse.



Silkeborg skal i sæsonens sidste runde møde AaB i en kamp, der potentielt kan sende AaB ud af Superligaen.

Silkeborg-cheftræner Kent Nielsen har en fortid som træner i AaB fra 2010 til 2015 og vandt både mesterskabet og pokalturneringen i 2014 med aalborgenserne.

Kampen på den gamle hjemmebane bliver derfor en mærkelig omgang, erkender Kent Nielsen.

– Det er meget specielt for mig, men vi kommer ikke til at gribe det anderledes an, siger han.

Kent Nielsens tidligere klub AaB står foran en drabelig sidste runde, hvor to nedrykkere skal findes blandt Lyngby, AC Horsens og netop AaB.

– Jeg kunne godt have undværet, at scenariet ville ende sådan her.

– Jeg ved inderst inde godt, at det ikke er den kamp, der afgør en hel sæson for AaB, men følelsesmæssigt bliver det specielt. Vi kommer dog stadig til at forberede os ordentligt, siger Kent Nielsen.

Silkeborg sikrede matematisk overlevelse i sidste runde mod AC Horsens, men det ændrer ikke Silkeborgs tilgang til sæsonafslutningen. Det viste holdet også i mandagens 3-3-kamp mod FC Midtjylland.

– Så længe der er nogle, der er afhængige af vores resultater, så griber vi det ordentligt an. Alle kampe i den sidste runde er der blæs på, fordi vi også tog point fra FC Midtjylland.

Silkeborg-angriberen Søren Tengstedt har en lang fortid i AaB som ungdomsspiller, men han ønsker ikke at snakke om opgøret mod sin tidligere klub i sidste spillerunde.

I stedet vil angriberen gerne rose Silkeborgs præstation i 3-3-kampen mod FC Midtjylland, hvor angriberen selv scorede to mål.

– Vi fik vist noget rigtig fint spil, og havde vi været mere effektive, så kunne vi også have scoret flere mål.

– Det føles som et godt stykke tid siden, vi leverede sådan en præstation. Det har klart haft en effekt på holdet, at overlevelsen blev sikret i sidste runde, siger Søren Tengstedt.

Silkeborg slutter sæsonen af lørdag eftermiddag ude mod nedrykningstruede AaB.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Transferbombe i Manchester United

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’