Silkeborg mister to profiler: Vi har en god grundstamme

Kent Nielsen er tilfreds med udsigten til den trup, Silkeborg har i næste sæson. Men han er åben for tilgange.



Efter blot en enkelt sæson i Superligaen skal Silkeborg tilbage i landets næstbedste fodboldrække, og den slags betyder udskiftninger i truppen.

I onsdagens 3-1-sejr ude over OB stillede Silkeborg op uden en række af de spillere, som forlader klubben.

Men selv om profiler som Mads Emil Madsen og Junior Brumado er væk, er Kent Nielsen fortrøstningsfuld.

– Det er en fin grundstamme, som vi har kontrakter med, og som, vi har en forventning om, skal starte, når vi kommer tilbage fra ferie.

– Og så har vi nogle muligheder, hvis det rigtige viser sig, siger Silkeborg-træneren.

Trods nedrykningen kan han trøste sig med, at klubben sluttede sæsonen godt af, og det vil han nu bygge videre på, når spillerne kommer tilbage fra sommerferie.

– Det er indiskutabelt, at det fundament, der har været her i 2020, skal vi klart bygge videre på. Det er det hårde arbejde. Vi er det mest løbende hold i Superligaen.

Selv om Kent Nielsen forudser en stærk 1. division i næste sæson, vil han have, at nogle af de unge Silkeborg-spillere er i stand til at udvikle sig og få større roller på holdet.

– Der er nogen, der klart kommer tættere på. Nu får Sebastian Jørgensen mere og mere spilletid, og som han beviste, kan han begå sig på superliganiveau.

– Han skal bevise, at han også godt kan spille med i 1. division, siger Kent Nielsen.

Samtidig bliver de to målscorere fra OB-kampen, Emil Holten og Alexander Lind, også fremhævet af cheftræneren som nogen, der skal tage over efter Junior Brumado helt i front.

18-årige Alexander Lind scorede sit andet superligamål i ni kampe, og han håber nu på at kunne spille en større rolle.

– Jeg synes, jeg har fået vist mig godt frem i kampene. Nu må vi se. Det bliver spændende, siger teenageren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job