Silkeborg mister to profiler: Vi har en god grundstamme

Kent Nielsen er tilfreds med udsigten til den trup, Silkeborg har i næste sæson. Men han er åben for tilgange.



Efter blot en enkelt sæson i Superligaen skal Silkeborg tilbage i landets næstbedste fodboldrække, og den slags betyder udskiftninger i truppen.

I onsdagens 3-1-sejr ude over OB stillede Silkeborg op uden en række af de spillere, som forlader klubben.

Men selv om profiler som Mads Emil Madsen og Junior Brumado er væk, er Kent Nielsen fortrøstningsfuld.

– Det er en fin grundstamme, som vi har kontrakter med, og som, vi har en forventning om, skal starte, når vi kommer tilbage fra ferie.

– Og så har vi nogle muligheder, hvis det rigtige viser sig, siger Silkeborg-træneren.

Trods nedrykningen kan han trøste sig med, at klubben sluttede sæsonen godt af, og det vil han nu bygge videre på, når spillerne kommer tilbage fra sommerferie.

– Det er indiskutabelt, at det fundament, der har været her i 2020, skal vi klart bygge videre på. Det er det hårde arbejde. Vi er det mest løbende hold i Superligaen.

Selv om Kent Nielsen forudser en stærk 1. division i næste sæson, vil han have, at nogle af de unge Silkeborg-spillere er i stand til at udvikle sig og få større roller på holdet.

– Der er nogen, der klart kommer tættere på. Nu får Sebastian Jørgensen mere og mere spilletid, og som han beviste, kan han begå sig på superliganiveau.

– Han skal bevise, at han også godt kan spille med i 1. division, siger Kent Nielsen.

Samtidig bliver de to målscorere fra OB-kampen, Emil Holten og Alexander Lind, også fremhævet af cheftræneren som nogen, der skal tage over efter Junior Brumado helt i front.

18-årige Alexander Lind scorede sit andet superligamål i ni kampe, og han håber nu på at kunne spille en større rolle.

– Jeg synes, jeg har fået vist mig godt frem i kampene. Nu må vi se. Det bliver spændende, siger teenageren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF