Silkeborg mister to profiler: Vi har en god grundstamme

Kent Nielsen er tilfreds med udsigten til den trup, Silkeborg har i næste sæson. Men han er åben for tilgange.



Efter blot en enkelt sæson i Superligaen skal Silkeborg tilbage i landets næstbedste fodboldrække, og den slags betyder udskiftninger i truppen.

I onsdagens 3-1-sejr ude over OB stillede Silkeborg op uden en række af de spillere, som forlader klubben.

Men selv om profiler som Mads Emil Madsen og Junior Brumado er væk, er Kent Nielsen fortrøstningsfuld.

– Det er en fin grundstamme, som vi har kontrakter med, og som, vi har en forventning om, skal starte, når vi kommer tilbage fra ferie.

– Og så har vi nogle muligheder, hvis det rigtige viser sig, siger Silkeborg-træneren.

Trods nedrykningen kan han trøste sig med, at klubben sluttede sæsonen godt af, og det vil han nu bygge videre på, når spillerne kommer tilbage fra sommerferie.

– Det er indiskutabelt, at det fundament, der har været her i 2020, skal vi klart bygge videre på. Det er det hårde arbejde. Vi er det mest løbende hold i Superligaen.

Selv om Kent Nielsen forudser en stærk 1. division i næste sæson, vil han have, at nogle af de unge Silkeborg-spillere er i stand til at udvikle sig og få større roller på holdet.

– Der er nogen, der klart kommer tættere på. Nu får Sebastian Jørgensen mere og mere spilletid, og som han beviste, kan han begå sig på superliganiveau.

– Han skal bevise, at han også godt kan spille med i 1. division, siger Kent Nielsen.

Samtidig bliver de to målscorere fra OB-kampen, Emil Holten og Alexander Lind, også fremhævet af cheftræneren som nogen, der skal tage over efter Junior Brumado helt i front.

18-årige Alexander Lind scorede sit andet superligamål i ni kampe, og han håber nu på at kunne spille en større rolle.

– Jeg synes, jeg har fået vist mig godt frem i kampene. Nu må vi se. Det bliver spændende, siger teenageren.

/ritzau/





Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Japan overrasker mod Holland

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Irak – Norge

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Belgien – Egypten