Kent Nielsen til Falk: Gør som Kusk og bliv

Kent Nielsen mener, at Rasmus Falk bør blive i OB endnu en sæson.



Offensivspilleren Rasmus Falk er OB’s varmeste salgsemne denne sommer. 

Fynboen har spillet en stabil og god sæson i den stribede trøje, og lige nu fører han sig frem med det danske U/21-landshold, hvor han blandt scorede til 1-0 i tirsdagens afgørende gruppekamp mod Serbien. 

Interessen er derfor stor for Falk i andre klubber, men spørger man OB’s nye cheftræner Kent Nielsen, bør Rasmus Falk blive i OB. 

– Ja, selvfølgelig. Jeg kan slet ikke forestille mig, hvorfor han skulle skifte, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk med et smil.

I en mere alvorlig tone mener Kent Nielsen, at Rasmus Falk vil have godt af at tage endnu en sæon i Odense. Han sammenligner situationen med Kasper Kusk, der også var ombejlet i flere transfervinduer som AaB-spiller inden han skiftede i sommeren 2014.

– Rasmus er fynbo og spiller godt, men vi må tage den derfra, hvis han bliver fristet. Rasmus havde et stærkt forår, og der er noget interesse, men jeg er ikke i tvivl om, at han kan udvikle sig – også i OB. Sådan var det også med Kusk i AaB. Efter hans første sæson, hvor han var god, ville folk have, at han skulle sælges, men han blev et år mere i AaB og blev dansk mester, siger Kent Nielsen.

Rasmus Falk har kontraktudløb i sommeren 2016, og han vil derfor være gratis til næste sæson, hvis han bliver i klubben. Til gengæld er det sandsynligt, at OB vil tilbyde Falk en kontraktforlængelse med en markant lønforhøjelse, så man sikrer, at offensivspilleren kan blive i klubben i noget tid endnu og samtidig blive solgt med en pæn fortjeneste. 

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen udtalte onsdag til tipsbladet.dk, at der er interesse for Rasmus Falk, og at han mener, at offensivspilleren bør skifte til en udenlandsk klub på et tidspunkt. 





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Bayern – PSG

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Arsenal er i Champions League-finalen