Kent Nielsen til Falk: Gør som Kusk og bliv

Kent Nielsen mener, at Rasmus Falk bør blive i OB endnu en sæson.



Offensivspilleren Rasmus Falk er OB’s varmeste salgsemne denne sommer. 

Fynboen har spillet en stabil og god sæson i den stribede trøje, og lige nu fører han sig frem med det danske U/21-landshold, hvor han blandt scorede til 1-0 i tirsdagens afgørende gruppekamp mod Serbien. 

Interessen er derfor stor for Falk i andre klubber, men spørger man OB’s nye cheftræner Kent Nielsen, bør Rasmus Falk blive i OB. 

– Ja, selvfølgelig. Jeg kan slet ikke forestille mig, hvorfor han skulle skifte, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk med et smil.

I en mere alvorlig tone mener Kent Nielsen, at Rasmus Falk vil have godt af at tage endnu en sæon i Odense. Han sammenligner situationen med Kasper Kusk, der også var ombejlet i flere transfervinduer som AaB-spiller inden han skiftede i sommeren 2014.

– Rasmus er fynbo og spiller godt, men vi må tage den derfra, hvis han bliver fristet. Rasmus havde et stærkt forår, og der er noget interesse, men jeg er ikke i tvivl om, at han kan udvikle sig – også i OB. Sådan var det også med Kusk i AaB. Efter hans første sæson, hvor han var god, ville folk have, at han skulle sælges, men han blev et år mere i AaB og blev dansk mester, siger Kent Nielsen.

Rasmus Falk har kontraktudløb i sommeren 2016, og han vil derfor være gratis til næste sæson, hvis han bliver i klubben. Til gengæld er det sandsynligt, at OB vil tilbyde Falk en kontraktforlængelse med en markant lønforhøjelse, så man sikrer, at offensivspilleren kan blive i klubben i noget tid endnu og samtidig blive solgt med en pæn fortjeneste. 

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen udtalte onsdag til tipsbladet.dk, at der er interesse for Rasmus Falk, og at han mener, at offensivspilleren bør skifte til en udenlandsk klub på et tidspunkt. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Snart sker det

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’