Offensivspilleren Rasmus Falk er OB’s varmeste salgsemne denne sommer.
Fynboen har spillet en stabil og god sæson i den stribede trøje, og lige nu fører han sig frem med det danske U/21-landshold, hvor han blandt scorede til 1-0 i tirsdagens afgørende gruppekamp mod Serbien.
Interessen er derfor stor for Falk i andre klubber, men spørger man OB’s nye cheftræner Kent Nielsen, bør Rasmus Falk blive i OB.
– Ja, selvfølgelig. Jeg kan slet ikke forestille mig, hvorfor han skulle skifte, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk med et smil.
I en mere alvorlig tone mener Kent Nielsen, at Rasmus Falk vil have godt af at tage endnu en sæon i Odense. Han sammenligner situationen med Kasper Kusk, der også var ombejlet i flere transfervinduer som AaB-spiller inden han skiftede i sommeren 2014.
– Rasmus er fynbo og spiller godt, men vi må tage den derfra, hvis han bliver fristet. Rasmus havde et stærkt forår, og der er noget interesse, men jeg er ikke i tvivl om, at han kan udvikle sig – også i OB. Sådan var det også med Kusk i AaB. Efter hans første sæson, hvor han var god, ville folk have, at han skulle sælges, men han blev et år mere i AaB og blev dansk mester, siger Kent Nielsen.
Rasmus Falk har kontraktudløb i sommeren 2016, og han vil derfor være gratis til næste sæson, hvis han bliver i klubben. Til gengæld er det sandsynligt, at OB vil tilbyde Falk en kontraktforlængelse med en markant lønforhøjelse, så man sikrer, at offensivspilleren kan blive i klubben i noget tid endnu og samtidig blive solgt med en pæn fortjeneste.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen udtalte onsdag til tipsbladet.dk, at der er interesse for Rasmus Falk, og at han mener, at offensivspilleren bør skifte til en udenlandsk klub på et tidspunkt.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
