SIF-profil dummede sig i vigtig kamp: Undskyld

Kent Nielsen godkender Silkeborgs indsats i Finland, hvor et rødt kort formentlig var skyld i smalt nederlag.



Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.

Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.

– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.

– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.

– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.

Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.

Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.

Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.

– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.

– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.

Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.

Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.

– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.

Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.

Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.

/ritzau/





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

OB-boss med spændende transferbesked

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Napoli jagter Superliga-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Delaney i stor hyldest

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Aflyser møde med pressen

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Syv i træk for Barcelona

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg