SIF-profil dummede sig i vigtig kamp: Undskyld

Kent Nielsen godkender Silkeborgs indsats i Finland, hvor et rødt kort formentlig var skyld i smalt nederlag.



Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.

Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.

– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.

– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.

– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.

Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.

Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.

Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.

– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.

– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.

Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.

Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.

– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.

Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.

Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.

/ritzau/






Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Vild spådom om FC Midtjylland

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Manchester United – Aston Villa

United overvejer disse fem managers

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause