Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.
Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.
– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.
– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.
– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.
Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.
Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.
Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.
– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.
– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.
Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.
Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.
– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.
Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.
Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.
/ritzau/

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Niko Kovač værdsætter FCK-transfer

Nedtur for Højlund

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

FCM har solgt nul billetter

Afsløring: Brøndby afvist

Stjerneagentur skriver kontrakt med Jacob Ambæk

Klar besked fra Frank efter nedtur

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Svenske helte er målløse

Vil købe Manchester United

‘Superliga-stjerne bliver solgt for 300 millioner’

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Politiet med overraskende melding før FCK-brag

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Utrolig dansk succes i Belgien

Vanvittig Pogacar-klausul

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Ekspert med dyster Rune-melding

– Det er rigtig vildt det her!

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Er han på vej til Lyngby?

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Holger Rune melder ud

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Derfor var Højlund pludselig ude

Fuldender svensk mirakel

PSG giver første nederlag til dansk træner

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

FCK uden profiler til Champions League-brag

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund
