SIF-profil dummede sig i vigtig kamp: Undskyld

Kent Nielsen godkender Silkeborgs indsats i Finland, hvor et rødt kort formentlig var skyld i smalt nederlag.



Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.

Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.

– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.

– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.

– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.

Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.

Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.

Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.

– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.

– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.

Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.

Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.

– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.

Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.

Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Chokskifte?

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Klubber holder øje med AaB-profil

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser