Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.
Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.
– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.
– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.
– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.
Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.
Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.
Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.
– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.
– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.
Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.
Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.
– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.
Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.
Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.
/ritzau/
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW