SIF-profil dummede sig i vigtig kamp: Undskyld

Kent Nielsen godkender Silkeborgs indsats i Finland, hvor et rødt kort formentlig var skyld i smalt nederlag.



Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.

Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.

– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.

– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.

– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.

Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.

Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.

Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.

– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.

– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.

Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.

Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.

– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.

Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.

Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Det kan ske mandag i FC København

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller