Det ærgrer Silkeborgs cheftræner, Kent Nielsen, at hans mandskab torsdag aften tabte 0-1 ude til HJK Helsinki i den første af to playoffkampe om en plads i Europa Leagues gruppespil.
Havde Silkeborg kendt sin besøgelsestid, var hjemrejsen mod søhøjlandet foregået med et bedre resultat i bagagen, siger europamesteren i et interview på superligaklubbens hjemmeside.
– Det var en klassisk international fodboldkamp, hvor det drejer sig om at være effektiv på det rigtige tidspunkt.
– Vi er enormt ærgerlige og bitre over, at vi tabte en meget taktisk og chancefattig kamp. Vi kontrollerede anden halvleg virkelig godt, og vi lå og lurede på at slippe igennem, mens de stort set ikke var inde på vores banehalvdel.
– Vores røde kort ændrede det hele, for efter det udnyttede de et langskud, og det er vi ærgerlige over. Men det understreger, at man skal score på sine chancer i europæisk fodbold. Vi havde en eller to store chancer, og mål der kunne have ændret det hele. Men vi scorede ikke, og derfor er vi skuffede, siger Kent Nielsen.
Han henviser formentlig til, at superligatopscorer Nicklas Helenius havde en gigantisk afbrænder i første halvleg.
Samtidig mener Kent Nielsen, at Andre Calisirs direkte røde kort midt i anden halvleg ændrede kampforløbet fra Silkeborg-dominans til et finsk overtag.
Calisir har undskyldt sit røde kort over for holdkammeraterne.
– Jeg sagde undskyld for at sætte dem i denne her situation, men vi er et hold, og det er, hvad der sker i fodbold.
– Jeg kan ikke give dommeren skylden. Han gjorde sit job, siger forsvarsspilleren til Ekstra Bladet.
Det var Calisirs første betydende kamp, siden han blev skadet i marts.
Cheftræner Kent Nielsen ser stadig Silkeborg som et godt bud på en samlet vinder af playoffdysten, og det samme gør forsvarskrumtap Tobias Salquist forud for næste uges returkamp på Jysk Park.
– Mulighederne er gode. Vi skal ud og slå os løs og gøre de samme ting som i den første kamp, og så skal vi have scoret nogle mål, det er vi tvunget til nu, siger Salquist.
Den samlede vinder ender i Europa Leagues lukrative gruppespil, mens den samlede taber havner i Conference Leagues gruppespil, hvor pengene er en anelse mindre.
Inden torsdagens returkamp i Silkeborg skal de rødblusede ud i et topopgør i Superligaen. Søndagens "El Plastico" mod FC Nordsjælland i Farum er nemlig en dyst mellem rækkens nummer et og to efter de første fem spillerunder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT