KEP: Det har været et ‘åbent kødsår’ i Brøndby

2024 blev et år i Brøndby, der i høj grad bar præg af, at klubben missede mesterskabet på sidste spilledag i den foregående sæson, samtidig med at flere spillere må have været skuffede over, at de ikke blev solgt i sommer.



Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.

De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.

Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.

Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.

Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.

– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.

– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.

– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.

– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.

Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter