KEP: Det har været et ‘åbent kødsår’ i Brøndby

2024 blev et år i Brøndby, der i høj grad bar præg af, at klubben missede mesterskabet på sidste spilledag i den foregående sæson, samtidig med at flere spillere må have været skuffede over, at de ikke blev solgt i sommer.



Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.

De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.

Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.

Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.

Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.

– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.

– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.

– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.

– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.

Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Tysk VM-chok

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’