KEP: Det har været et ‘åbent kødsår’ i Brøndby

2024 blev et år i Brøndby, der i høj grad bar præg af, at klubben missede mesterskabet på sidste spilledag i den foregående sæson, samtidig med at flere spillere må have været skuffede over, at de ikke blev solgt i sommer.



Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.

De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.

Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.

Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.

Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.

– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.

– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.

– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.

– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.

Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub