KEP: Det har været et ‘åbent kødsår’ i Brøndby

2024 blev et år i Brøndby, der i høj grad bar præg af, at klubben missede mesterskabet på sidste spilledag i den foregående sæson, samtidig med at flere spillere må have været skuffede over, at de ikke blev solgt i sommer.



Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.

De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.

Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.

Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.

Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.

– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.

– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.

– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.

– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.

Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Steve Cooper storroser stjerne

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’