Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.
De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.
Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.
Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.
Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.
– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.
– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.
– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.
– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.
Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW