KEP: Det har været et ‘åbent kødsår’ i Brøndby

2024 blev et år i Brøndby, der i høj grad bar præg af, at klubben missede mesterskabet på sidste spilledag i den foregående sæson, samtidig med at flere spillere må have været skuffede over, at de ikke blev solgt i sommer.



Det har i den grad været en rutsjebanetur for Brøndby IF i 2024.

De var tæt på at blive mestre, tæt på Europa, og når de spillede deres bedste, har de været meget svære at håndtere for deres modstandere.

Men de mange gange, hvor klubben har været lige ved og næsten, fortæller også historien om et skuffende år, hvor det kunne være blevet til mere.

Efter en god sæson, hvor de måtte nøjes med sølvmedaljer, kom der bud på flere af stjernerne i sommer.

Her valgte Brøndby imidlertid at afvise disse tilnærmelser, hvilket ifølge Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen ikke ligefrem har gavnet situationen.

– Vi taler altid om en misset guldmedalje, men det var en meget flot overpræstation, som desværre endte med at blive en ekstrem skuffelse. Undervejs introducerede man dog nye spillere på den danske fodboldscene, hvor de i den grad fremstod som lysende stjerner og funklede så meget, at de blev interessante for andre store klubber. Disse klubber lagde mange penge på bordet for at hente spillere som Vallys, Suzuki eller Kvistgaarden.

– Disse bud blev dog afvist, og den skuffelse, det må have været for de enkelte spillere at få deres ultimative drømme sat på pause, kan have haft en betydelig indflydelse på de svingende præstationer og underpræstationer, siger Peter Sørensen i Superliga Året, inden Kenneth Emil Petersen uddyber.

– Et tillæg til det. Du kan også se, at nogle af de spillere, der præsterede på et meget højt niveau i sidste sæson, slet ikke har haft det samme høje niveau i denne sæson. Pentz er kommet efter det og bliver årets spiller i Brøndby, men det er ikke på grund af sit efterår. Klaiber chokerede os ved at starte i den første pokalkvartfinale, og Jacob Rasmussen har også haft bedre dage.

– Suzuki og Vallys har for ofte været usynlige og har ikke nået det ekstremt høje niveau, som Vallys holdt gennem hele sidste sæson, og som Suzuki viste mod slutningen. Jeg tror, at hvis de skulle have lukket det åbne kødsår, der tydeligvis er efter det missede mesterskab, så skulle de have vundet over Legia.

Hele analysen og diskussionen kan ses i videoen øverst i artiklen.





Katastrofal start for Jacob Rasmussen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

– Det skriger til himlen i Brøndby!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brian Riemer giver råd til storklub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC Midtjylland – FC København

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Tæt på utrolig kamprekord

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Er han den nye Rurik Gislason?

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne