Superligaen er ikke engang én runde gammel, men det er allerede nu svært at forestille sig mange mere dramatiske kampe end den, der søndag blev spillet mellem Viborg og Brøndby.
For hele tre mål i overtiden vendte kampen på hovedet flere gange, og hovedpersonen i det hele var Emmanuel Yeboah, der fik et sjældent indhop i slutfasen, da Brøndby skulle jagte.
To gange udlignede Yeboah for Brøndby med sine to første scoringer for klubben siden skiftet sidste sommer, og efterfølgende var rosen stor fra Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen.
– Den her afslutning vi får… Det er jo det, vi har savnet! Selv om vi har siddet og set EM i fodbold, så er der bare ikke noget, der måler sig med den her dejlige Superliga, der bare bliver ved med at give!
– Viborg er allerede nede i omklædningsrummet og synge sejrssang, og gudhjælpeme om Yeboah ikke kommer ind. Vi aner ikke, hvor han har været! Han har spillet noget Future Cup og sådan noget, og så dukker han op og laver to mål og kan blive den nye store stjerne i Superligaen. Hvem ved? Spørger Kenneth Emil Petersen, der godt kan se noget godt for Yeboah i Brøndby-trøjen.
Peter Sørensen var lidt mere afdæmpet end 'KEP', da han skulle sætte ord på den usandsynlige Brøndby-helt.
– Jeg ved ikke, om det er en stjerne, der er født, men det er i hvert fald en ny spiller, der nu er føjet til i det sortiment, som Jesper Sørensen har at råde over. Han har ikke set noget nævneværdigt for ham, der har været godt nok, for at han kunne spille en rolle, men han har kunnet spille en rolle i dag, hvor han bliver en slags kampvinder i dag.
– På den måde er der nu kommet en spiller fuld af selvtillid ind i en trup, hvor han tidligere var meget yderligt placeret, siger den tidligere Superliga-træner.
Emmanuel Yeboah har nu scoret to mål i tre Brøndby-kampe.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Napoli-chok på vej
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
NYHEDER