Superligaen er ikke engang én runde gammel, men det er allerede nu svært at forestille sig mange mere dramatiske kampe end den, der søndag blev spillet mellem Viborg og Brøndby.
For hele tre mål i overtiden vendte kampen på hovedet flere gange, og hovedpersonen i det hele var Emmanuel Yeboah, der fik et sjældent indhop i slutfasen, da Brøndby skulle jagte.
To gange udlignede Yeboah for Brøndby med sine to første scoringer for klubben siden skiftet sidste sommer, og efterfølgende var rosen stor fra Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen.
– Den her afslutning vi får… Det er jo det, vi har savnet! Selv om vi har siddet og set EM i fodbold, så er der bare ikke noget, der måler sig med den her dejlige Superliga, der bare bliver ved med at give!
– Viborg er allerede nede i omklædningsrummet og synge sejrssang, og gudhjælpeme om Yeboah ikke kommer ind. Vi aner ikke, hvor han har været! Han har spillet noget Future Cup og sådan noget, og så dukker han op og laver to mål og kan blive den nye store stjerne i Superligaen. Hvem ved? Spørger Kenneth Emil Petersen, der godt kan se noget godt for Yeboah i Brøndby-trøjen.
Peter Sørensen var lidt mere afdæmpet end 'KEP', da han skulle sætte ord på den usandsynlige Brøndby-helt.
– Jeg ved ikke, om det er en stjerne, der er født, men det er i hvert fald en ny spiller, der nu er føjet til i det sortiment, som Jesper Sørensen har at råde over. Han har ikke set noget nævneværdigt for ham, der har været godt nok, for at han kunne spille en rolle, men han har kunnet spille en rolle i dag, hvor han bliver en slags kampvinder i dag.
– På den måde er der nu kommet en spiller fuld af selvtillid ind i en trup, hvor han tidligere var meget yderligt placeret, siger den tidligere Superliga-træner.
Emmanuel Yeboah har nu scoret to mål i tre Brøndby-kampe.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED