KEP: Superliga-profil kunne spille i Real Madrid

Kenneth Emil Petersen er dybt imponeret over, hvad de lige nu præsterer i Randers FC. Her er der særligt to spillere, som den tidligere Superliga-spiller har store tanker om.



Hestene fra Randers gallopere afsted for tiden i Superligaen.

Kronjyderne er aktuelt det mest formstærke hold i landets bedste række, hvis man kigger på de seneste fem spillerunder, hvor klubben har fået 11 point.

Derfor lå Randers FC også på førstepladsen, da Kenneth Emil Petersen i Superliga Timen skulle lave sin powerranking over de fem bedste hold i Superligaen lige nu, baseret på form. Og Superligaeksperten holder bestemt ikke igen med de rosende ord, når han opsummerer, hvorfor han netop har valgt Rasmus Bertelsens mandskab som det bedste i ligaen lige nu.

– Vi skal til Randers, de har vundet tre kampe i streg. Mohammed Toure ligner en spiller, der kunne spille i Real Madrid. Simen Nordli ligner en anden Messi, Wessel Dammers og Daniel Høgh lukker fuldstændig af, de har en god keeper, og Andre Rømer, der skulle have været i FCM centralt, jeg synes der er så mange gode.

Resten af listen blev udfyldt af FC Midtjylland, AGF, Brøndby og FCK, som også udgør den resterende del af top 6 i Superligaen lige nu, bortset fra Silkeborg, der på målscorer holder FC Nordsjælland ude af det fine selskab.

Selvom Kenneth Emil Petersen lige nu vurderer, at Randers er det bedste hold, tror han ikke, at det fortsætter sæsonen ud.

– Kommer de til at blive mestre? Nej. Kommer de til at få medaljer? Nej. Men hvis hele denne top fem skulle møde hinanden i morgen, ville Randers nærmest have gjort rent bord. 

Hvilket hans medekspert ikke var helt enig i.

– Det tror jeg ikke, konstaterede Peter Sørensen hurtigt efterfølgende.

Randers skal i weekenden en tur til Jysk Park, hvor de møder Silkeborg, som de aldrig har slået på kunstgræsset.

Du kan se hele analysen i videoen øverst i artiklen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Landsholdet forsinket