Bayern München er klar til semifinalen i Champions League efter en kneben 1-0-sejr hjemme over Arsenal.
Det enlige mål stod tyske Joshua Kimmich for. Efter 2-2 i England vandt Bayern München dermed samlet med 3-2 over Arsenal.
Første halvleg var jævnbyrdig og chancefattig, og det var Arsenal, som kom frem til den største chance efter en halv time.
Efter en god bold ind i feltet kom Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli til en afslutning, men brasilianeren sparkede lige på Bayern-keeper Manuel Neuer.
Inden da havde Bayerns offensive midtbanespiller Jamal Musiala testet Arsenal-keeper David Raya med et nærgående langskud, som spanieren verfede til hjørnespark.
Men der blev ikke scoret i de første 45 minutters fodbold på Allianz Arena.
Få minutter inde i anden halvleg fik Bayern München en stor dobbeltchance for at bringe sig i front.
Først headede Bayern-midtbanespilleren Leon Goretzka på overliggeren, og returbolden faldt lige ned til Raphaël Guerreiro, der hamrede mod mål. Bolden ramte en Arsenal-spiller og prellede af på stolpen.
Det trak mere og mere op til en scoring fra hjemmeholdet, og den kom også efter endnu et godt angreb.
Efter 63 minutter scorede Joshua Kimmich til 1-0, da han fra sin position som højre back tog et opportunistisk løb ind i feltet.
Det så Guerreiro, og portugiseren lagde en perfekt bold ind i det rum, hvor Kimmich frit kunne løbe ind og heade bolden i nettet.
Arsenal forsøgte at finde en udligning frem og dermed tvinge kampen ud i forlænget spilletid.
Men englænderne havde generelt ikke den offensive kvalitet og de kreative idéer mod et stærkt tysk forsvar.
Arsenal-stjernen Bukayo Saka var decideret anonym, og hverken Martin Ødegaard eller Kai Havertz kunne lirke det tyske bolværk op.
Bayern München er dermed fortsat i live i den prestigefyldte europæiske klubturnering, mens Arsenal er ude.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Franco Baresi er død
NYHEDER