Jubelbrøl i München: Bayern er i CL-semifinalen

Bayern München vandt 1-0 over Arsenal og gik videre til semifinalen i Champions League med en samlet 3-2-sejr.



Bayern München er klar til semifinalen i Champions League efter en kneben 1-0-sejr hjemme over Arsenal.

Det enlige mål stod tyske Joshua Kimmich for. Efter 2-2 i England vandt Bayern München dermed samlet med 3-2 over Arsenal.

Første halvleg var jævnbyrdig og chancefattig, og det var Arsenal, som kom frem til den største chance efter en halv time.

Efter en god bold ind i feltet kom Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli til en afslutning, men brasilianeren sparkede lige på Bayern-keeper Manuel Neuer.

Inden da havde Bayerns offensive midtbanespiller Jamal Musiala testet Arsenal-keeper David Raya med et nærgående langskud, som spanieren verfede til hjørnespark.

Men der blev ikke scoret i de første 45 minutters fodbold på Allianz Arena.

Få minutter inde i anden halvleg fik Bayern München en stor dobbeltchance for at bringe sig i front.

Først headede Bayern-midtbanespilleren Leon Goretzka på overliggeren, og returbolden faldt lige ned til Raphaël Guerreiro, der hamrede mod mål. Bolden ramte en Arsenal-spiller og prellede af på stolpen.

Det trak mere og mere op til en scoring fra hjemmeholdet, og den kom også efter endnu et godt angreb.

Efter 63 minutter scorede Joshua Kimmich til 1-0, da han fra sin position som højre back tog et opportunistisk løb ind i feltet.

Det så Guerreiro, og portugiseren lagde en perfekt bold ind i det rum, hvor Kimmich frit kunne løbe ind og heade bolden i nettet.

Arsenal forsøgte at finde en udligning frem og dermed tvinge kampen ud i forlænget spilletid.

Men englænderne havde generelt ikke den offensive kvalitet og de kreative idéer mod et stærkt tysk forsvar.

Arsenal-stjernen Bukayo Saka var decideret anonym, og hverken Martin Ødegaard eller Kai Havertz kunne lirke det tyske bolværk op.

Bayern München er dermed fortsat i live i den prestigefyldte europæiske klubturnering, mens Arsenal er ude.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Den største genistreg i Superligaen?

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’