Simon Kjær sender AC Milan i Europa League efter straffegyser

Milan måtte i straffesparkskonkurrence mod Rio Ave. Simon Kjær scorede to gange, og så er Milan videre i EL.



Torsdag var tæt på at blive til fredag, da danske Simon Kjær kunne brøle al sin jubel ud for AC Milan.

Kort før midnat stod det klart, at Milan er klar til gruppespillet i Europa League, og det skete efter en gyser, da den danske landsholdsanfører spillede en hovedrolle i straffesparkskonkurrencen i sejren over portugisiske Rio Ave.

Den ordinære spilletid endte 1-1, og de 30 minutters forlængede spilletid endte 2-2 efter en sen Milan-udligning på et straffespark.

Derfra skulle der så straffesparkskonkurrence til. Den blev alenlang og sluttede med, at Simon Kjær scorede på Milans spark nummer 12, efter at han også havde scoret på Milans andet forsøg.

Derefter misbrugte Aderian Santos, og så vandt Milan.

Efter en målløs første halvleg sendte belgiske Alexis Saelemaekers AC Milan på sejrskurs med en scoring fem minutter efter pausen.

Men Rio Ave, der var på hjemmebane, kæmpede videre og fik udlignet med cirka 20 minutter tilbage.

Mere blev det ikke til i den ordinære spilletid, og så røg der to gange 15 minutter mere på uret.

Rio Ave skulle dog kun bruge 16 sekunder på at score. Et afleveringsforsøg lige uden for Milan-feltet af Rio Aves Gelson Dala røg ind på benet af Milans Franck Kessie og endte med at sende Dala mod mål.

Simon Kjær, der var tættest på angolaneren, blev taget på sengen af den tilfældige frispilning, og Rio Ave-angriberen kvitterede med en tør, flad afslutning, der sneg sig i mål ved fjerneste stolpe.

Milan lignede dermed et hold, der skuffende måtte forlade banen, men i overtiden af den forlængede spilletid udlignede Hakan Çalhanoglu til 2-2 på et straffespark.

Derefter fulgte syv scoringer fra begge hold i straffesparkskonkurrencen, hvorefter begge hold misbrugte et spark og scorede på to efterfølgende muligheder, inden Simon Kjær altså scorede, og hjemmeholdet misbrugte og gik glip af gruppespillet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF i Europa: De venter i næste runde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AaB spiller sig på førstepladsen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘En trøstepræmie af en turnering’