Simon Kjær sender AC Milan i Europa League efter straffegyser

Milan måtte i straffesparkskonkurrence mod Rio Ave. Simon Kjær scorede to gange, og så er Milan videre i EL.



Torsdag var tæt på at blive til fredag, da danske Simon Kjær kunne brøle al sin jubel ud for AC Milan.

Kort før midnat stod det klart, at Milan er klar til gruppespillet i Europa League, og det skete efter en gyser, da den danske landsholdsanfører spillede en hovedrolle i straffesparkskonkurrencen i sejren over portugisiske Rio Ave.

Den ordinære spilletid endte 1-1, og de 30 minutters forlængede spilletid endte 2-2 efter en sen Milan-udligning på et straffespark.

Derfra skulle der så straffesparkskonkurrence til. Den blev alenlang og sluttede med, at Simon Kjær scorede på Milans spark nummer 12, efter at han også havde scoret på Milans andet forsøg.

Derefter misbrugte Aderian Santos, og så vandt Milan.

Efter en målløs første halvleg sendte belgiske Alexis Saelemaekers AC Milan på sejrskurs med en scoring fem minutter efter pausen.

Men Rio Ave, der var på hjemmebane, kæmpede videre og fik udlignet med cirka 20 minutter tilbage.

Mere blev det ikke til i den ordinære spilletid, og så røg der to gange 15 minutter mere på uret.

Rio Ave skulle dog kun bruge 16 sekunder på at score. Et afleveringsforsøg lige uden for Milan-feltet af Rio Aves Gelson Dala røg ind på benet af Milans Franck Kessie og endte med at sende Dala mod mål.

Simon Kjær, der var tættest på angolaneren, blev taget på sengen af den tilfældige frispilning, og Rio Ave-angriberen kvitterede med en tør, flad afslutning, der sneg sig i mål ved fjerneste stolpe.

Milan lignede dermed et hold, der skuffende måtte forlade banen, men i overtiden af den forlængede spilletid udlignede Hakan Çalhanoglu til 2-2 på et straffespark.

Derefter fulgte syv scoringer fra begge hold i straffesparkskonkurrencen, hvorefter begge hold misbrugte et spark og scorede på to efterfølgende muligheder, inden Simon Kjær altså scorede, og hjemmeholdet misbrugte og gik glip af gruppespillet.

/ritzau/





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Argentina – Schweiz

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Har droppet stor dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber