Efter fem år i Norwich City er det slut for Jacob Lungi Sørensen i den engelske klub.
Mandag meddelte Championship-klubben, at den 27-årige midtbanespiller er fortid til sommer, når kontrakten udløber. Dermed resterer der kun få kampe tilbage som “kanariefugl” for Lungi, der har rundet 100 optrædener for klubben.
Danskeren er helt indstillet på, at der snart venter en ny udfordring.
– Det var selv et ønske, jeg havde om at prøve noget nyt og se noget andet. Jeg har været her i fem år, så jeg trænger til at opleve noget andet og møde nogle andre mennesker, siger Jacob Lungi Sørensen til Tipsbladet.
Hvad bringer fremtiden så? Det ved midtbanespilleren ikke på nuværende tidspunkt, men han har ingen fine fornemmelser.
– Jeg er åben for det hele. Det skal selvfølgelig være et sted, hvor jeg kan se mig selv og min familie, men jeg lukker ingen døre.
Han fastslår, at han også er klar på at vende hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud lander.
– Superligaen har helt sikkert interesse. Jeg må kigge på det sammen med min agent, hvis der kommer noget konkret, lyder det fra midtbanespilleren.
Jacob Lungi Sørensen har fået sin fodboldopdragelse i hjembyen Esbjerg, hvor farmand, Lars Lungi Sørensen, aktuelt står i spidsen for holdet. Et skifte til barndomsklubben i NordicBet Ligaen er dog en postgang for tidligt.
– Det må ligge lidt flere år ude i fremtiden. Det er ikke aktuelt lige nu, men jeg håber, at jeg kan slutte af i Esbjerg og være med til at skrive et positivt kapitel i klubbens historie, siger han.

I chok over danske fyringer
Jacob Lungi Sørensen kom til Norwich fra netop Esbjerg i 2020 midt under coronapandemien. Det gjorde, at tilværelsen i udlandet var svær fra begyndelsen, men midtbanespilleren fortæller, at han hurtigt fik en god hverdag op at køre.
Sportsligt har det været et kæmpe højdepunkt at spille 10 Premier League-kampe for Norwich.
– Det er noget, jeg vil kigge tilbage på med stolthed. Jeg har haft det rigtig godt i Norwich, som er en virkelig fed klub med styr på tingene, siger Lungi, der også har oplevet store ting udenfor banen.
– På det personlige plan er jeg blevet gift og er blevet far, så i den forstand har jeg også fået rigtig mange hår på brystet. Generelt er jeg også blevet mere moden – det bliver man af at bo i udlandet i fem år langt væk fra familien.
Norwich City valgte i sidste uge at fyre både Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm. Jacob Lungi Sørensen fastslår, at han havde været fortid i den engelske klub til sommer under alle omstændigheder, men han er naturligvis ked af, at hans to landsmænd er fortid.
– Jeg blev chokeret og havde ikke set den komme. Jeg troede, de ville få længere snor til at forme holdet, men sådan er fodbold. Hvis resultaterne ikke er der, bliver det meget kortsigtet, og så skal der ske noget nyt.
Han fastslår, at han er i god form og klar på at folde sig ud på en ny adresse.
– Kroppen er god, og jeg har ingen småskavanker. Jeg har fået spillet en del minutter i denne sæson, og det har været positivt. Nu glæder jeg mig til luftforandring og få ny energi et nyt sted, siger Jacob Lungi Sørensen.
Tiden må vise, om det bliver i Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE