Klar på at vende hjem til Superligaen

Jacob Lungi Sørensen forlader Norwich City og er klar på at vende hjem til Danmark.



Efter fem år i Norwich City er det slut for Jacob Lungi Sørensen i den engelske klub.

Mandag meddelte Championship-klubben, at den 27-årige midtbanespiller er fortid til sommer, når kontrakten udløber. Dermed resterer der kun få kampe tilbage som “kanariefugl” for Lungi, der har rundet 100 optrædener for klubben.

Danskeren er helt indstillet på, at der snart venter en ny udfordring.

– Det var selv et ønske, jeg havde om at prøve noget nyt og se noget andet. Jeg har været her i fem år, så jeg trænger til at opleve noget andet og møde nogle andre mennesker, siger Jacob Lungi Sørensen til Tipsbladet.

Hvad bringer fremtiden så? Det ved midtbanespilleren ikke på nuværende tidspunkt, men han har ingen fine fornemmelser.

– Jeg er åben for det hele. Det skal selvfølgelig være et sted, hvor jeg kan se mig selv og min familie, men jeg lukker ingen døre.

Han fastslår, at han også er klar på at vende hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud lander.

– Superligaen har helt sikkert interesse. Jeg må kigge på det sammen med min agent, hvis der kommer noget konkret, lyder det fra midtbanespilleren.

Jacob Lungi Sørensen har fået sin fodboldopdragelse i hjembyen Esbjerg, hvor farmand, Lars Lungi Sørensen, aktuelt står i spidsen for holdet. Et skifte til barndomsklubben i NordicBet Ligaen er dog en postgang for tidligt.

– Det må ligge lidt flere år ude i fremtiden. Det er ikke aktuelt lige nu, men jeg håber, at jeg kan slutte af i Esbjerg og være med til at skrive et positivt kapitel i klubbens historie, siger han.

I chok over danske fyringer

Jacob Lungi Sørensen kom til Norwich fra netop Esbjerg i 2020 midt under coronapandemien. Det gjorde, at tilværelsen i udlandet var svær fra begyndelsen, men midtbanespilleren fortæller, at han hurtigt fik en god hverdag op at køre.

Sportsligt har det været et kæmpe højdepunkt at spille 10 Premier League-kampe for Norwich.

– Det er noget, jeg vil kigge tilbage på med stolthed. Jeg har haft det rigtig godt i Norwich, som er en virkelig fed klub med styr på tingene, siger Lungi, der også har oplevet store ting udenfor banen.

– På det personlige plan er jeg blevet gift og er blevet far, så i den forstand har jeg også fået rigtig mange hår på brystet. Generelt er jeg også blevet mere moden – det bliver man af at bo i udlandet i fem år langt væk fra familien.

Norwich City valgte i sidste uge at fyre både Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm. Jacob Lungi Sørensen fastslår, at han havde været fortid i den engelske klub til sommer under alle omstændigheder, men han er naturligvis ked af, at hans to landsmænd er fortid.

– Jeg blev chokeret og havde ikke set den komme. Jeg troede, de ville få længere snor til at forme holdet, men sådan er fodbold. Hvis resultaterne ikke er der, bliver det meget kortsigtet, og så skal der ske noget nyt.

Han fastslår, at han er i god form og klar på at folde sig ud på en ny adresse.

– Kroppen er god, og jeg har ingen småskavanker. Jeg har fået spillet en del minutter i denne sæson, og det har været positivt. Nu glæder jeg mig til luftforandring og få ny energi et nyt sted, siger Jacob Lungi Sørensen.

Tiden må vise, om det bliver i Danmark.



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rygter om AC Horsens-legende

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United overvejer ham

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Her er Ajax-danskers millionløn

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel