Klar på at vende hjem til Superligaen

Jacob Lungi Sørensen forlader Norwich City og er klar på at vende hjem til Danmark.



Efter fem år i Norwich City er det slut for Jacob Lungi Sørensen i den engelske klub.

Mandag meddelte Championship-klubben, at den 27-årige midtbanespiller er fortid til sommer, når kontrakten udløber. Dermed resterer der kun få kampe tilbage som “kanariefugl” for Lungi, der har rundet 100 optrædener for klubben.

Danskeren er helt indstillet på, at der snart venter en ny udfordring.

– Det var selv et ønske, jeg havde om at prøve noget nyt og se noget andet. Jeg har været her i fem år, så jeg trænger til at opleve noget andet og møde nogle andre mennesker, siger Jacob Lungi Sørensen til Tipsbladet.

Hvad bringer fremtiden så? Det ved midtbanespilleren ikke på nuværende tidspunkt, men han har ingen fine fornemmelser.

– Jeg er åben for det hele. Det skal selvfølgelig være et sted, hvor jeg kan se mig selv og min familie, men jeg lukker ingen døre.

Han fastslår, at han også er klar på at vende hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud lander.

– Superligaen har helt sikkert interesse. Jeg må kigge på det sammen med min agent, hvis der kommer noget konkret, lyder det fra midtbanespilleren.

Jacob Lungi Sørensen har fået sin fodboldopdragelse i hjembyen Esbjerg, hvor farmand, Lars Lungi Sørensen, aktuelt står i spidsen for holdet. Et skifte til barndomsklubben i NordicBet Ligaen er dog en postgang for tidligt.

– Det må ligge lidt flere år ude i fremtiden. Det er ikke aktuelt lige nu, men jeg håber, at jeg kan slutte af i Esbjerg og være med til at skrive et positivt kapitel i klubbens historie, siger han.

I chok over danske fyringer

Jacob Lungi Sørensen kom til Norwich fra netop Esbjerg i 2020 midt under coronapandemien. Det gjorde, at tilværelsen i udlandet var svær fra begyndelsen, men midtbanespilleren fortæller, at han hurtigt fik en god hverdag op at køre.

Sportsligt har det været et kæmpe højdepunkt at spille 10 Premier League-kampe for Norwich.

– Det er noget, jeg vil kigge tilbage på med stolthed. Jeg har haft det rigtig godt i Norwich, som er en virkelig fed klub med styr på tingene, siger Lungi, der også har oplevet store ting udenfor banen.

– På det personlige plan er jeg blevet gift og er blevet far, så i den forstand har jeg også fået rigtig mange hår på brystet. Generelt er jeg også blevet mere moden – det bliver man af at bo i udlandet i fem år langt væk fra familien.

Norwich City valgte i sidste uge at fyre både Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm. Jacob Lungi Sørensen fastslår, at han havde været fortid i den engelske klub til sommer under alle omstændigheder, men han er naturligvis ked af, at hans to landsmænd er fortid.

– Jeg blev chokeret og havde ikke set den komme. Jeg troede, de ville få længere snor til at forme holdet, men sådan er fodbold. Hvis resultaterne ikke er der, bliver det meget kortsigtet, og så skal der ske noget nyt.

Han fastslår, at han er i god form og klar på at folde sig ud på en ny adresse.

– Kroppen er god, og jeg har ingen småskavanker. Jeg har fået spillet en del minutter i denne sæson, og det har været positivt. Nu glæder jeg mig til luftforandring og få ny energi et nyt sted, siger Jacob Lungi Sørensen.

Tiden må vise, om det bliver i Danmark.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Ny FC København-stjerne imponerer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

FC København spiller sig videre i Europa

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

LIVE: FC København er videre i Conference League

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa