Klar på at vende hjem til Superligaen

Jacob Lungi Sørensen forlader Norwich City og er klar på at vende hjem til Danmark.



Efter fem år i Norwich City er det slut for Jacob Lungi Sørensen i den engelske klub.

Mandag meddelte Championship-klubben, at den 27-årige midtbanespiller er fortid til sommer, når kontrakten udløber. Dermed resterer der kun få kampe tilbage som “kanariefugl” for Lungi, der har rundet 100 optrædener for klubben.

Danskeren er helt indstillet på, at der snart venter en ny udfordring.

– Det var selv et ønske, jeg havde om at prøve noget nyt og se noget andet. Jeg har været her i fem år, så jeg trænger til at opleve noget andet og møde nogle andre mennesker, siger Jacob Lungi Sørensen til Tipsbladet.

Hvad bringer fremtiden så? Det ved midtbanespilleren ikke på nuværende tidspunkt, men han har ingen fine fornemmelser.

– Jeg er åben for det hele. Det skal selvfølgelig være et sted, hvor jeg kan se mig selv og min familie, men jeg lukker ingen døre.

Han fastslår, at han også er klar på at vende hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud lander.

– Superligaen har helt sikkert interesse. Jeg må kigge på det sammen med min agent, hvis der kommer noget konkret, lyder det fra midtbanespilleren.

Jacob Lungi Sørensen har fået sin fodboldopdragelse i hjembyen Esbjerg, hvor farmand, Lars Lungi Sørensen, aktuelt står i spidsen for holdet. Et skifte til barndomsklubben i NordicBet Ligaen er dog en postgang for tidligt.

– Det må ligge lidt flere år ude i fremtiden. Det er ikke aktuelt lige nu, men jeg håber, at jeg kan slutte af i Esbjerg og være med til at skrive et positivt kapitel i klubbens historie, siger han.

I chok over danske fyringer

Jacob Lungi Sørensen kom til Norwich fra netop Esbjerg i 2020 midt under coronapandemien. Det gjorde, at tilværelsen i udlandet var svær fra begyndelsen, men midtbanespilleren fortæller, at han hurtigt fik en god hverdag op at køre.

Sportsligt har det været et kæmpe højdepunkt at spille 10 Premier League-kampe for Norwich.

– Det er noget, jeg vil kigge tilbage på med stolthed. Jeg har haft det rigtig godt i Norwich, som er en virkelig fed klub med styr på tingene, siger Lungi, der også har oplevet store ting udenfor banen.

– På det personlige plan er jeg blevet gift og er blevet far, så i den forstand har jeg også fået rigtig mange hår på brystet. Generelt er jeg også blevet mere moden – det bliver man af at bo i udlandet i fem år langt væk fra familien.

Norwich City valgte i sidste uge at fyre både Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm. Jacob Lungi Sørensen fastslår, at han havde været fortid i den engelske klub til sommer under alle omstændigheder, men han er naturligvis ked af, at hans to landsmænd er fortid.

– Jeg blev chokeret og havde ikke set den komme. Jeg troede, de ville få længere snor til at forme holdet, men sådan er fodbold. Hvis resultaterne ikke er der, bliver det meget kortsigtet, og så skal der ske noget nyt.

Han fastslår, at han er i god form og klar på at folde sig ud på en ny adresse.

– Kroppen er god, og jeg har ingen småskavanker. Jeg har fået spillet en del minutter i denne sæson, og det har været positivt. Nu glæder jeg mig til luftforandring og få ny energi et nyt sted, siger Jacob Lungi Sørensen.

Tiden må vise, om det bliver i Danmark.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Afvist – Brøndby undrer sig

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Patrick Dorgu er med

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Gratis adgang til Superliga-brag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Stjerne alvorligt skadet – misser VM