Klar på at vende hjem til Superligaen

Jacob Lungi Sørensen forlader Norwich City og er klar på at vende hjem til Danmark.



Efter fem år i Norwich City er det slut for Jacob Lungi Sørensen i den engelske klub.

Mandag meddelte Championship-klubben, at den 27-årige midtbanespiller er fortid til sommer, når kontrakten udløber. Dermed resterer der kun få kampe tilbage som “kanariefugl” for Lungi, der har rundet 100 optrædener for klubben.

Danskeren er helt indstillet på, at der snart venter en ny udfordring.

– Det var selv et ønske, jeg havde om at prøve noget nyt og se noget andet. Jeg har været her i fem år, så jeg trænger til at opleve noget andet og møde nogle andre mennesker, siger Jacob Lungi Sørensen til Tipsbladet.

Hvad bringer fremtiden så? Det ved midtbanespilleren ikke på nuværende tidspunkt, men han har ingen fine fornemmelser.

– Jeg er åben for det hele. Det skal selvfølgelig være et sted, hvor jeg kan se mig selv og min familie, men jeg lukker ingen døre.

Han fastslår, at han også er klar på at vende hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud lander.

– Superligaen har helt sikkert interesse. Jeg må kigge på det sammen med min agent, hvis der kommer noget konkret, lyder det fra midtbanespilleren.

Jacob Lungi Sørensen har fået sin fodboldopdragelse i hjembyen Esbjerg, hvor farmand, Lars Lungi Sørensen, aktuelt står i spidsen for holdet. Et skifte til barndomsklubben i NordicBet Ligaen er dog en postgang for tidligt.

– Det må ligge lidt flere år ude i fremtiden. Det er ikke aktuelt lige nu, men jeg håber, at jeg kan slutte af i Esbjerg og være med til at skrive et positivt kapitel i klubbens historie, siger han.

I chok over danske fyringer

Jacob Lungi Sørensen kom til Norwich fra netop Esbjerg i 2020 midt under coronapandemien. Det gjorde, at tilværelsen i udlandet var svær fra begyndelsen, men midtbanespilleren fortæller, at han hurtigt fik en god hverdag op at køre.

Sportsligt har det været et kæmpe højdepunkt at spille 10 Premier League-kampe for Norwich.

– Det er noget, jeg vil kigge tilbage på med stolthed. Jeg har haft det rigtig godt i Norwich, som er en virkelig fed klub med styr på tingene, siger Lungi, der også har oplevet store ting udenfor banen.

– På det personlige plan er jeg blevet gift og er blevet far, så i den forstand har jeg også fået rigtig mange hår på brystet. Generelt er jeg også blevet mere moden – det bliver man af at bo i udlandet i fem år langt væk fra familien.

Norwich City valgte i sidste uge at fyre både Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm. Jacob Lungi Sørensen fastslår, at han havde været fortid i den engelske klub til sommer under alle omstændigheder, men han er naturligvis ked af, at hans to landsmænd er fortid.

– Jeg blev chokeret og havde ikke set den komme. Jeg troede, de ville få længere snor til at forme holdet, men sådan er fodbold. Hvis resultaterne ikke er der, bliver det meget kortsigtet, og så skal der ske noget nyt.

Han fastslår, at han er i god form og klar på at folde sig ud på en ny adresse.

– Kroppen er god, og jeg har ingen småskavanker. Jeg har fået spillet en del minutter i denne sæson, og det har været positivt. Nu glæder jeg mig til luftforandring og få ny energi et nyt sted, siger Jacob Lungi Sørensen.

Tiden må vise, om det bliver i Danmark.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Kontraktchok’ i Manchester United

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

Forventer kæmpe jobtilbud

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Dansk målsluger skifter til topklub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!