Kent Nielsen har i de senere år nydt stor succes som cheftræner for Silkeborg IF.
En pokaltitel, bronzemedaljer og flere europæiske kampe har været de helt store lyspunkter i transformationen af klubben, der i årevis var Danmarks førende elevatorklub.
Onsdag spillede Silkeborg IF sig igen i pokalfinalen ved at slå Brøndby IF ud, men hvor længe fortsætter de flotte resultater med Kent Nielsen på trænerbænken i Søhøjlandet?
Den erfarne cheftræner har nemlig kontraktudløb om et år.
– Vi er meget positive overfor at fortsætte samarbejdet med Kent Nielsen. Vi har også en oplevelse af, at han er meget glad for at være her, så det må gerne blive længerevarende. Jeg har flere gange sagt til offentligheden, at han gerne må lave en Sir Alex Ferguson, forklarer administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.
Selvom de møder hinanden dagligt på gangene på Jysk Park, så er dialogen om en kontraktforlængelse ikke begyndt, men det er skrevet i kalenderen.
– Aftalen er, at det skal vi senest mødes om her i tredje kvartal. Vi er rigtig glade for Kent Nielsen, så det varer ikke længe, før den dialog bliver startet op.
Artiklen fortsætter under billedet.….

Kent Nielsen er en legende
Med 228 kampe i spidsen for Silkeborg IF kunne nogen måske forestille sig, at de var kørt træt af hinanden, men det er slet ikke tilfældet.
– Det er hævet over enhver tvivl, at han har en kæmpe aktie i de gode resultater, vi har lavet i de seneste år. Han er den træner i Superligaen, der har siddet længst i sædet, og jeg tror helt overordnet på lange relationer.
– Jeg giver ikke meget for tanken om, at der nødvendigvis skal ske noget nyt. Kigger man et par år tilbage, så kan man se, at det ikke er mange af spillerne i truppen, der fortsat er her, hvilket ikke er noget særligt for Silkeborg, det sker i alle klubber. Så det med, at man trænger til en ny fra spillernes side, den køber jeg ikke, understreger Kent Madsen.
Jyder er kendt for mådehold og, at de til tider underspiller det meste, men når det kommer til at sætte ord på Kent Nielsens betydning siden sin tiltræden i 2019, bliver der ikke holdt igen.
– Jeg synes allerede nu, at han er det, man kan kalde en SIF-legende. Vi har haft andre store trænere som Viggo Jensen, der har været her i flere omgange og var med til at føre os op i landets bedste række i sin tid, Bo Johansson, der vandt mesterskabet med klubben, og Troels Bech havde også nogle flotte år.
– Nu skal vi spille Superliga for første gang i nyere tid i fem sæsoner i streg. Vi har vundet bronze med Kent Nielsen og skal i vores anden pokalfinale på to år, så resultaterne taler for sig selv. Kent Nielsen har også en aktie i, at vi er lykkedes med at finde spillere, der måske er lidt overset og ikke passer fuldstændig ind der, hvor de er, men de bliver gjort til profiler i Silkeborg. Det er lykkedes rigtig godt under ham.
– Det har stor betydning for de sportslige resultater, men også vores økonomi. Det gør, at vi kan skabe transferindtægter. Seneste salg var Oliver Sonne. Han kunne ikke få forlænget sin kontrakt med HB Køge, ham hentede vi transferfrit og solgte til Burnley, der nu skal spille Premier League, hvilket bare er ét eksempel af mange, afslutter Kent Madsen begejstret.
Udover tiden i Silkeborg har Kent Nielsen også været cheftræner i OB, AaB, Brøndby IF og AC Horsens.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– Det er lort!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Formand freder Jacob Neestrup
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Sune Smith-Nielsen færdig
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
