Kent Nielsen har i de senere år nydt stor succes som cheftræner for Silkeborg IF.
En pokaltitel, bronzemedaljer og flere europæiske kampe har været de helt store lyspunkter i transformationen af klubben, der i årevis var Danmarks førende elevatorklub.
Onsdag spillede Silkeborg IF sig igen i pokalfinalen ved at slå Brøndby IF ud, men hvor længe fortsætter de flotte resultater med Kent Nielsen på trænerbænken i Søhøjlandet?
Den erfarne cheftræner har nemlig kontraktudløb om et år.
– Vi er meget positive overfor at fortsætte samarbejdet med Kent Nielsen. Vi har også en oplevelse af, at han er meget glad for at være her, så det må gerne blive længerevarende. Jeg har flere gange sagt til offentligheden, at han gerne må lave en Sir Alex Ferguson, forklarer administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.
Selvom de møder hinanden dagligt på gangene på Jysk Park, så er dialogen om en kontraktforlængelse ikke begyndt, men det er skrevet i kalenderen.
– Aftalen er, at det skal vi senest mødes om her i tredje kvartal. Vi er rigtig glade for Kent Nielsen, så det varer ikke længe, før den dialog bliver startet op.
Artiklen fortsætter under billedet.….

Kent Nielsen er en legende
Med 228 kampe i spidsen for Silkeborg IF kunne nogen måske forestille sig, at de var kørt træt af hinanden, men det er slet ikke tilfældet.
– Det er hævet over enhver tvivl, at han har en kæmpe aktie i de gode resultater, vi har lavet i de seneste år. Han er den træner i Superligaen, der har siddet længst i sædet, og jeg tror helt overordnet på lange relationer.
– Jeg giver ikke meget for tanken om, at der nødvendigvis skal ske noget nyt. Kigger man et par år tilbage, så kan man se, at det ikke er mange af spillerne i truppen, der fortsat er her, hvilket ikke er noget særligt for Silkeborg, det sker i alle klubber. Så det med, at man trænger til en ny fra spillernes side, den køber jeg ikke, understreger Kent Madsen.
Jyder er kendt for mådehold og, at de til tider underspiller det meste, men når det kommer til at sætte ord på Kent Nielsens betydning siden sin tiltræden i 2019, bliver der ikke holdt igen.
– Jeg synes allerede nu, at han er det, man kan kalde en SIF-legende. Vi har haft andre store trænere som Viggo Jensen, der har været her i flere omgange og var med til at føre os op i landets bedste række i sin tid, Bo Johansson, der vandt mesterskabet med klubben, og Troels Bech havde også nogle flotte år.
– Nu skal vi spille Superliga for første gang i nyere tid i fem sæsoner i streg. Vi har vundet bronze med Kent Nielsen og skal i vores anden pokalfinale på to år, så resultaterne taler for sig selv. Kent Nielsen har også en aktie i, at vi er lykkedes med at finde spillere, der måske er lidt overset og ikke passer fuldstændig ind der, hvor de er, men de bliver gjort til profiler i Silkeborg. Det er lykkedes rigtig godt under ham.
– Det har stor betydning for de sportslige resultater, men også vores økonomi. Det gør, at vi kan skabe transferindtægter. Seneste salg var Oliver Sonne. Han kunne ikke få forlænget sin kontrakt med HB Køge, ham hentede vi transferfrit og solgte til Burnley, der nu skal spille Premier League, hvilket bare er ét eksempel af mange, afslutter Kent Madsen begejstret.
Udover tiden i Silkeborg har Kent Nielsen også været cheftræner i OB, AaB, Brøndby IF og AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
OPTAKT
Frankrig – Senegal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Irak – Norge
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE