Klar til at forlænge

Silkeborg IF har nydt stor succes under Kent Nielsens tid som cheftræner, men med et nært forestående kontraktudløb er det uvist, hvor længe han fortsætter i klubben.



Kent Nielsen har i de senere år nydt stor succes som cheftræner for Silkeborg IF.

En pokaltitel, bronzemedaljer og flere europæiske kampe har været de helt store lyspunkter i transformationen af klubben, der i årevis var Danmarks førende elevatorklub.

Onsdag spillede Silkeborg IF sig igen i pokalfinalen ved at slå Brøndby IF ud, men hvor længe fortsætter de flotte resultater med Kent Nielsen på trænerbænken i Søhøjlandet?

Den erfarne cheftræner har nemlig kontraktudløb om et år.

– Vi er meget positive overfor at fortsætte samarbejdet med Kent Nielsen. Vi har også en oplevelse af, at han er meget glad for at være her, så det må gerne blive længerevarende. Jeg har flere gange sagt til offentligheden, at han gerne må lave en Sir Alex Ferguson, forklarer administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.

Selvom de møder hinanden dagligt på gangene på Jysk Park, så er dialogen om en kontraktforlængelse ikke begyndt, men det er skrevet i kalenderen.

– Aftalen er, at det skal vi senest mødes om her i tredje kvartal. Vi er rigtig glade for Kent Nielsen, så det varer ikke længe, før den dialog bliver startet op.

Artiklen fortsætter under billedet.….

Kent-Madsen_900

Kent Nielsen er en legende

Med 228 kampe i spidsen for Silkeborg IF kunne nogen måske forestille sig, at de var kørt træt af hinanden, men det er slet ikke tilfældet.

– Det er hævet over enhver tvivl, at han har en kæmpe aktie i de gode resultater, vi har lavet i de seneste år. Han er den træner i Superligaen, der har siddet længst i sædet, og jeg tror helt overordnet på lange relationer.

– Jeg giver ikke meget for tanken om, at der nødvendigvis skal ske noget nyt. Kigger man et par år tilbage, så kan man se, at det ikke er mange af spillerne i truppen, der fortsat er her, hvilket ikke er noget særligt for Silkeborg, det sker i alle klubber. Så det med, at man trænger til en ny fra spillernes side, den køber jeg ikke, understreger Kent Madsen.

Jyder er kendt for mådehold og, at de til tider underspiller det meste, men når det kommer til at sætte ord på Kent Nielsens betydning siden sin tiltræden i 2019, bliver der ikke holdt igen.

– Jeg synes allerede nu, at han er det, man kan kalde en SIF-legende. Vi har haft andre store trænere som Viggo Jensen, der har været her i flere omgange og var med til at føre os op i landets bedste række i sin tid, Bo Johansson, der vandt mesterskabet med klubben, og Troels Bech havde også nogle flotte år.

– Nu skal vi spille Superliga for første gang i nyere tid i fem sæsoner i streg. Vi har vundet bronze med Kent Nielsen og skal i vores anden pokalfinale på to år, så resultaterne taler for sig selv. Kent Nielsen har også en aktie i, at vi er lykkedes med at finde spillere, der måske er lidt overset og ikke passer fuldstændig ind der, hvor de er, men de bliver gjort til profiler i Silkeborg. Det er lykkedes rigtig godt under ham.

– Det har stor betydning for de sportslige resultater, men også vores økonomi. Det gør, at vi kan skabe transferindtægter. Seneste salg var Oliver Sonne. Han kunne ikke få forlænget sin kontrakt med HB Køge, ham hentede vi transferfrit og solgte til Burnley, der nu skal spille Premier League, hvilket bare er ét eksempel af mange, afslutter Kent Madsen begejstret.

Udover tiden i Silkeborg har Kent Nielsen også været cheftræner i OB, AaB, Brøndby IF og AC Horsens.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Salah sender særlig besked

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Så er det officielt

Arsenal – Burnley

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Teaser for ny AGF-aftale

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med