Kent Nielsen har i de senere år nydt stor succes som cheftræner for Silkeborg IF.
En pokaltitel, bronzemedaljer og flere europæiske kampe har været de helt store lyspunkter i transformationen af klubben, der i årevis var Danmarks førende elevatorklub.
Onsdag spillede Silkeborg IF sig igen i pokalfinalen ved at slå Brøndby IF ud, men hvor længe fortsætter de flotte resultater med Kent Nielsen på trænerbænken i Søhøjlandet?
Den erfarne cheftræner har nemlig kontraktudløb om et år.
– Vi er meget positive overfor at fortsætte samarbejdet med Kent Nielsen. Vi har også en oplevelse af, at han er meget glad for at være her, så det må gerne blive længerevarende. Jeg har flere gange sagt til offentligheden, at han gerne må lave en Sir Alex Ferguson, forklarer administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.
Selvom de møder hinanden dagligt på gangene på Jysk Park, så er dialogen om en kontraktforlængelse ikke begyndt, men det er skrevet i kalenderen.
– Aftalen er, at det skal vi senest mødes om her i tredje kvartal. Vi er rigtig glade for Kent Nielsen, så det varer ikke længe, før den dialog bliver startet op.
Artiklen fortsætter under billedet.….

Kent Nielsen er en legende
Med 228 kampe i spidsen for Silkeborg IF kunne nogen måske forestille sig, at de var kørt træt af hinanden, men det er slet ikke tilfældet.
– Det er hævet over enhver tvivl, at han har en kæmpe aktie i de gode resultater, vi har lavet i de seneste år. Han er den træner i Superligaen, der har siddet længst i sædet, og jeg tror helt overordnet på lange relationer.
– Jeg giver ikke meget for tanken om, at der nødvendigvis skal ske noget nyt. Kigger man et par år tilbage, så kan man se, at det ikke er mange af spillerne i truppen, der fortsat er her, hvilket ikke er noget særligt for Silkeborg, det sker i alle klubber. Så det med, at man trænger til en ny fra spillernes side, den køber jeg ikke, understreger Kent Madsen.
Jyder er kendt for mådehold og, at de til tider underspiller det meste, men når det kommer til at sætte ord på Kent Nielsens betydning siden sin tiltræden i 2019, bliver der ikke holdt igen.
– Jeg synes allerede nu, at han er det, man kan kalde en SIF-legende. Vi har haft andre store trænere som Viggo Jensen, der har været her i flere omgange og var med til at føre os op i landets bedste række i sin tid, Bo Johansson, der vandt mesterskabet med klubben, og Troels Bech havde også nogle flotte år.
– Nu skal vi spille Superliga for første gang i nyere tid i fem sæsoner i streg. Vi har vundet bronze med Kent Nielsen og skal i vores anden pokalfinale på to år, så resultaterne taler for sig selv. Kent Nielsen har også en aktie i, at vi er lykkedes med at finde spillere, der måske er lidt overset og ikke passer fuldstændig ind der, hvor de er, men de bliver gjort til profiler i Silkeborg. Det er lykkedes rigtig godt under ham.
– Det har stor betydning for de sportslige resultater, men også vores økonomi. Det gør, at vi kan skabe transferindtægter. Seneste salg var Oliver Sonne. Han kunne ikke få forlænget sin kontrakt med HB Køge, ham hentede vi transferfrit og solgte til Burnley, der nu skal spille Premier League, hvilket bare er ét eksempel af mange, afslutter Kent Madsen begejstret.
Udover tiden i Silkeborg har Kent Nielsen også været cheftræner i OB, AaB, Brøndby IF og AC Horsens.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops