Klar til at forlænge

Silkeborg IF har nydt stor succes under Kent Nielsens tid som cheftræner, men med et nært forestående kontraktudløb er det uvist, hvor længe han fortsætter i klubben.



Kent Nielsen har i de senere år nydt stor succes som cheftræner for Silkeborg IF.

En pokaltitel, bronzemedaljer og flere europæiske kampe har været de helt store lyspunkter i transformationen af klubben, der i årevis var Danmarks førende elevatorklub.

Onsdag spillede Silkeborg IF sig igen i pokalfinalen ved at slå Brøndby IF ud, men hvor længe fortsætter de flotte resultater med Kent Nielsen på trænerbænken i Søhøjlandet?

Den erfarne cheftræner har nemlig kontraktudløb om et år.

– Vi er meget positive overfor at fortsætte samarbejdet med Kent Nielsen. Vi har også en oplevelse af, at han er meget glad for at være her, så det må gerne blive længerevarende. Jeg har flere gange sagt til offentligheden, at han gerne må lave en Sir Alex Ferguson, forklarer administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, i et interview til Tipsbladet.

Selvom de møder hinanden dagligt på gangene på Jysk Park, så er dialogen om en kontraktforlængelse ikke begyndt, men det er skrevet i kalenderen.

– Aftalen er, at det skal vi senest mødes om her i tredje kvartal. Vi er rigtig glade for Kent Nielsen, så det varer ikke længe, før den dialog bliver startet op.

Artiklen fortsætter under billedet.….

Kent-Madsen_900

Kent Nielsen er en legende

Med 228 kampe i spidsen for Silkeborg IF kunne nogen måske forestille sig, at de var kørt træt af hinanden, men det er slet ikke tilfældet.

– Det er hævet over enhver tvivl, at han har en kæmpe aktie i de gode resultater, vi har lavet i de seneste år. Han er den træner i Superligaen, der har siddet længst i sædet, og jeg tror helt overordnet på lange relationer.

– Jeg giver ikke meget for tanken om, at der nødvendigvis skal ske noget nyt. Kigger man et par år tilbage, så kan man se, at det ikke er mange af spillerne i truppen, der fortsat er her, hvilket ikke er noget særligt for Silkeborg, det sker i alle klubber. Så det med, at man trænger til en ny fra spillernes side, den køber jeg ikke, understreger Kent Madsen.

Jyder er kendt for mådehold og, at de til tider underspiller det meste, men når det kommer til at sætte ord på Kent Nielsens betydning siden sin tiltræden i 2019, bliver der ikke holdt igen.

– Jeg synes allerede nu, at han er det, man kan kalde en SIF-legende. Vi har haft andre store trænere som Viggo Jensen, der har været her i flere omgange og var med til at føre os op i landets bedste række i sin tid, Bo Johansson, der vandt mesterskabet med klubben, og Troels Bech havde også nogle flotte år.

– Nu skal vi spille Superliga for første gang i nyere tid i fem sæsoner i streg. Vi har vundet bronze med Kent Nielsen og skal i vores anden pokalfinale på to år, så resultaterne taler for sig selv. Kent Nielsen har også en aktie i, at vi er lykkedes med at finde spillere, der måske er lidt overset og ikke passer fuldstændig ind der, hvor de er, men de bliver gjort til profiler i Silkeborg. Det er lykkedes rigtig godt under ham.

– Det har stor betydning for de sportslige resultater, men også vores økonomi. Det gør, at vi kan skabe transferindtægter. Seneste salg var Oliver Sonne. Han kunne ikke få forlænget sin kontrakt med HB Køge, ham hentede vi transferfrit og solgte til Burnley, der nu skal spille Premier League, hvilket bare er ét eksempel af mange, afslutter Kent Madsen begejstret.

Udover tiden i Silkeborg har Kent Nielsen også været cheftræner i OB, AaB, Brøndby IF og AC Horsens.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Bo Henriksen fyret

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC København-profil ude med sygdom

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder