Klar til at smadre transferrekord for BIF-spiller

Tipsbladet kan fortælle, at polske GKS Katowice pønser på at købe Mateusz Kowalczyk, der kan slå transferrekord.



Det kan snart ende med et farvel til Brøndby.  

I sommeren 2023 var forventningerne store, da Brøndby pungede ud og købte unge Mateusz Kowalczyk i polske LKS Lodz, men nogen stor succes blev det aldrig.  

Og nu kan han snart være fortid.  

I sommer blev Kowalczyk udlejet til polske GKS Katowice, der kæmper med i bunden af den bedste polske række.  

Med i lejeaftalen var en købsoption, så han permanent kan rykke hjem til Polen.  

Og det er bestemt ikke usandsynligt, at den bliver indløst. 

Tipsbladet kan fortælle, at købsoptionen ligger i omegnen af én million euro – omkring 7,5 millioner kroner. En god videresalgsklausul kan dog få Brøndby til at slække en smule på prisen.

Som Tipsbladet forstår det, afhænger købet dog af, om Katowice formår at overleve i Ekstraklasa, men det ser i skrivende stund lovende ud, idet man ligger på 10. pladsen med otte point ned til stregen.  

Bliver frikøbsklausulen indløst, vil det med længder sprænge transferrekorden i GKS Katowice, der bestemt ikke har for vane at bruge store summer på transfers. Ifølge Tipsbladets kilder er en million euro over det dobbelte af, hvad Katowice plejer at bruge på spillere.  

Men med Mateusz Kowalczyk er man villige til at gøre en undtagelse, da man ser en stor fremtid i den 20-årige midtbanespiller, som man forventer kan kan blive solgt videre for endnu mere i fremtiden.  

Kowalczyk fik kun tre kampe for Brøndby, og han fortalte i januar til polske TVP Sport, at han har svært ved at se sig selv tilbage i Brøndby.  

– Det sidder i baghovedet, at jeg slet ikke fik spilletid, og det er svært for mig at tænke på at vende retur. Men jeg er ejet af klubben, og jeg må se, hvilke planer de har med mig. Jeg ved, at der er kommet ny træner og sportsdirektør i Brøndby, men jeg har ingen information modtaget fra klubben. Jeg har kun kontakt til spillerne, sagde han til det polske medie.  

Brøndby-spilleren har imponeret så meget i den polske klub, at han i efteråret blev udtaget til det polske A-landshold.

Kowalczyk har kontrakt til sommeren 2027 i Brøndby.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’