Klar til at smadre transferrekord for BIF-spiller

Tipsbladet kan fortælle, at polske GKS Katowice pønser på at købe Mateusz Kowalczyk, der kan slå transferrekord.



Det kan snart ende med et farvel til Brøndby.  

I sommeren 2023 var forventningerne store, da Brøndby pungede ud og købte unge Mateusz Kowalczyk i polske LKS Lodz, men nogen stor succes blev det aldrig.  

Og nu kan han snart være fortid.  

I sommer blev Kowalczyk udlejet til polske GKS Katowice, der kæmper med i bunden af den bedste polske række.  

Med i lejeaftalen var en købsoption, så han permanent kan rykke hjem til Polen.  

Og det er bestemt ikke usandsynligt, at den bliver indløst. 

Tipsbladet kan fortælle, at købsoptionen ligger i omegnen af én million euro – omkring 7,5 millioner kroner. En god videresalgsklausul kan dog få Brøndby til at slække en smule på prisen.

Som Tipsbladet forstår det, afhænger købet dog af, om Katowice formår at overleve i Ekstraklasa, men det ser i skrivende stund lovende ud, idet man ligger på 10. pladsen med otte point ned til stregen.  

Bliver frikøbsklausulen indløst, vil det med længder sprænge transferrekorden i GKS Katowice, der bestemt ikke har for vane at bruge store summer på transfers. Ifølge Tipsbladets kilder er en million euro over det dobbelte af, hvad Katowice plejer at bruge på spillere.  

Men med Mateusz Kowalczyk er man villige til at gøre en undtagelse, da man ser en stor fremtid i den 20-årige midtbanespiller, som man forventer kan kan blive solgt videre for endnu mere i fremtiden.  

Kowalczyk fik kun tre kampe for Brøndby, og han fortalte i januar til polske TVP Sport, at han har svært ved at se sig selv tilbage i Brøndby.  

– Det sidder i baghovedet, at jeg slet ikke fik spilletid, og det er svært for mig at tænke på at vende retur. Men jeg er ejet af klubben, og jeg må se, hvilke planer de har med mig. Jeg ved, at der er kommet ny træner og sportsdirektør i Brøndby, men jeg har ingen information modtaget fra klubben. Jeg har kun kontakt til spillerne, sagde han til det polske medie.  

Brøndby-spilleren har imponeret så meget i den polske klub, at han i efteråret blev udtaget til det polske A-landshold.

Kowalczyk har kontrakt til sommeren 2027 i Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Lufter vild Ronaldo-teori

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

England – Ghana