Det kan snart ende med et farvel til Brøndby.
I sommeren 2023 var forventningerne store, da Brøndby pungede ud og købte unge Mateusz Kowalczyk i polske LKS Lodz, men nogen stor succes blev det aldrig.
Og nu kan han snart være fortid.
I sommer blev Kowalczyk udlejet til polske GKS Katowice, der kæmper med i bunden af den bedste polske række.
Med i lejeaftalen var en købsoption, så han permanent kan rykke hjem til Polen.
Og det er bestemt ikke usandsynligt, at den bliver indløst.
Tipsbladet kan fortælle, at købsoptionen ligger i omegnen af én million euro – omkring 7,5 millioner kroner. En god videresalgsklausul kan dog få Brøndby til at slække en smule på prisen.
Som Tipsbladet forstår det, afhænger købet dog af, om Katowice formår at overleve i Ekstraklasa, men det ser i skrivende stund lovende ud, idet man ligger på 10. pladsen med otte point ned til stregen.
Bliver frikøbsklausulen indløst, vil det med længder sprænge transferrekorden i GKS Katowice, der bestemt ikke har for vane at bruge store summer på transfers. Ifølge Tipsbladets kilder er en million euro over det dobbelte af, hvad Katowice plejer at bruge på spillere.
Men med Mateusz Kowalczyk er man villige til at gøre en undtagelse, da man ser en stor fremtid i den 20-årige midtbanespiller, som man forventer kan kan blive solgt videre for endnu mere i fremtiden.
Kowalczyk fik kun tre kampe for Brøndby, og han fortalte i januar til polske TVP Sport, at han har svært ved at se sig selv tilbage i Brøndby.
– Det sidder i baghovedet, at jeg slet ikke fik spilletid, og det er svært for mig at tænke på at vende retur. Men jeg er ejet af klubben, og jeg må se, hvilke planer de har med mig. Jeg ved, at der er kommet ny træner og sportsdirektør i Brøndby, men jeg har ingen information modtaget fra klubben. Jeg har kun kontakt til spillerne, sagde han til det polske medie.
Brøndby-spilleren har imponeret så meget i den polske klub, at han i efteråret blev udtaget til det polske A-landshold.
Kowalczyk har kontrakt til sommeren 2027 i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT