Klar til at forlænge med FC København

FC København-profilen Lukas Lerager er klar på at forlænge den kontrakt, der løber ud om halvandet år.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Han har udviklet sig til at være en af FC Københavns største profiler, og nu melder 30-årige Lukas Lerager sig klar på mere FCK.

Kontrakten løber ud om halvandet år, men hvis FC København og Peter Christiansen er klar på at forlænge, er Lukas Lerager det også.

Det bekræftede han onsdag til Tipsbladet og den fremmødte presse til FC Københavns træning.

– Det kunne jeg sagtens. Hvis de har en plan med mig, siger Lukas Lerager, der dog sender bolden videre, når man spørger til, om der snart skal kigges på en forlængelse:

– Det er ikke mig, du skal spørge om det.

FC København hentede Lukas Lerager i Genoa i vintertransfervinduet i 2021. Han kom på en lejeaftale og blev i sommeren 2022 købt permanent af FCK.

Den tidligere AB-, Viborg-, Zulte Waregem- og Bordeaux-spiller har været vigtig for de danske mestre, ikke mindst i Champions League, og derfor er det nærliggende at tro, at at det er i alles interesse at tale forlængelse.

Lerager selv er i hvert fald klar på at lytte.

– Ja, det er man vel altid. Når man er glad for at være et sted, så er man altid klar til at tage en snak, siger han og fortæller, at FCK måske også kan være hans sidste klub i karrieren:

– Det er svært at sige. Jeg prøver at tage en dag ad gangen, og alt det, der sker i fremtiden, er du sjældent ikke herre over selv. Jeg prøver at gøre mit bedste hver eneste dag, og så er det der, jeg lægger min energi. Men det kunne da være rart. Det er ikke mit bord.

Afviste FCK et par gange
Midtbanespillerens vej til FC København var ikke så ligetil, som man ellers umiddelbart skulle tro.

Et par gange sagde han faktisk nej, da FC København henvendte sig. Men så blev han altså overtalt.

– Det var inden, jeg skiftede, der var de meget på mig, hvor der også var andre muligheder i Italien på daværende tidspunkt. De var meget vedholdende. Til sidst kunne jeg godt mærke den plan med at genopbygge noget nyt og få FCK tilbage på sporet. Det var jo i sidste ende et rigtig godt valg, og så tror jeg også, at tingene sker af en grund nogle gange. Jeg kan kun være meget glad for, at jeg gjorde det, siger han og forklarer, at en tidligere landsholdskollega var med til at overtale ham:

– Det var i november-december, hvor William (Kvist, red.) stod for det meste. Det var ham, jeg havde snakkene med, men man kunne godt mærke, at det var “PC” bagved, der begyndte at lave sit arbejde. Han var meget vedholdende. Så kan man jo godt mærke, at når der er nogen, der vil have en, så begynder det at sætte nogle tanker i hovedet på en. Det gjorde det også for mig og min kone.

– Som jeg sagde før, tror jeg, at tingene sker af en grund. Når jeg kigger tilbage på de snart tre år, jeg har været der, er det svært at se, at det kunne gå bedre.

Lukas Lerager har i denne sæson spillet 34 førsteholdskampe for FC København. Det er blevet til syv scoringer – blandt andet tre vigtige af slagsen i Champions League.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå