Den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens-Lys Cajuste har gjort det så godt i Frankrig for Stade Reims, at svenskeren tiltrækker sig opmærksomhed fra et par af Europas absolutte sværvægtere.
Ifølge et italiensk medie har både AC Milan og Juventus 23-årige Jens-Lys Cajuste på blokken, og dermed kan midtbanemanden stå foran et regulært drømmeskifte til sommer.
Det håber han formentlig på – og det samme gør FC Midtjylland. Superliga-klubben kan nemlig indkassere en solid sum, hvis Jens-Lys Cajuste bliver solgt fra Stade Reims i en stor millionhandel.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Midtjylland en videresalgsklausul på 25 procent på Jens-Lys Cajuste, en klausul Ekstra Bladet var de første til at omtale tilbage i begyndelsen af 2022, og dermed kan der havne en pæn gevinst i lommerne på Claus Steinlein og co.
25 procent er vel at mærke ikke af den samlede købssum, men af transferoverskuddet – altså den del af beløbet, der overstiger, hvad Stade Reims selv betalte for Jens-Lys Cajuste i januar 2022.
Og netop prisen på Cajuste har været til heftig diskussion.
I danske medier har en salgspris på 75 millioner kroner floreret, men det har den franske klub pure afvist. Det gjorde Stade Reims’ administrerende direktør Mathieu Lacour over for franske medier kort efter, at handlen var faldet på plads.
– Det er fuldstændig forkert. Vi er på niveau med Rajkovic-handlen, sagde Lacour med henvisning til den serbiske målmand Pedrag Rajkovic, som Reims hentede i 2019 for 37,5 millioner kroner.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er den svenske midtbanespiller via sine og holdets præstationer i Ligue 1 godt i gang med at indløse de ekstra betalinger, der blev aftalt mellem FC Midtjylland og Reims ved transferen i januar 2022.
Jens-Lys Cajuste har i denne sæson spillet 23 kampe for Stade Reims, der ganske opsigtsvækkende er ubesejrede i de seneste 19 ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
Han er VM’s bedste spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Spanien var det bedste hold’
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT