Tidligere håndbold-landstræner skal være mentor i Superliga-klub

Klavs Bruun Jørgensen var indtil januar kvindelandstræner i håndbold. Nu skal han arbejde med fodboldtalenter.



Den tidligere håndboldlandstræner Klavs Bruun Jørgensen har fået job i fodboldklubben Lyngby.

Her skal han i en deltidsstilling arbejde med superligaklubbens ungdomshold i en rolle som mentor og mentaltræner for spillere og trænere på U13-, U14- U15-, U17- og U19-holdene.

– Det er mega spændende, og jeg glæder mig helt vildt til for alvor at komme i gang med arbejdet, siger Klavs Bruun Jørgensen til B.T.

I januar stoppede han som landstræner for det danske kvindelandshold i håndbold. Tidligere har han også stået i spidsen for TTH Holstebros herrehold.

Selv om Klavs Bruun Jørgensen nu tager en afstikker til fodbolden, så er planen at vende tilbage til håndbolden.

– Jeg har stadig store ambitioner som håndboldtræner, så når den rigtige mulighed kommer, så vil jeg gerne være træner igen.

– Det har jeg også talt med Lyngby om, og det er alle parter indforstået med, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han skal arbejde med menneskene bag spillerne – og derfor betyder det knapt så meget, at han nu skal arbejde med fodbold.

Den tidligere håndboldtræner vurderer også, at han kan lære noget af Lyngbys arbejde med talenter.

– Det, at det er en anden sport, ser jeg ikke som noget problem, da min opgave netop er at udvikle det hele menneske.

– Derudover er posten også et led i min videre ambition om at blive håndboldtræner igen, og jobbet kan helt klart give mig spændende værktøjer i den bestræbelse, siger han i en pressemeddelelse fra klubben.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han i første omgang fandt det spøjst, da han blev kontaktet af Lyngby-direktør Anders Byder.

– Vi snakkede løbende planen igennem, og det føltes helt rigtigt at være en del af et spændende Lyngby-projekt og arbejde med unge talentfulde spillere, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen er allerede tiltrådt det nye job, da han havde første arbejdsdag mandag i denne uge.

/ritzau/





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien

Argentina – Schweiz

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud