Tidligere håndbold-landstræner skal være mentor i Superliga-klub

Klavs Bruun Jørgensen var indtil januar kvindelandstræner i håndbold. Nu skal han arbejde med fodboldtalenter.



Den tidligere håndboldlandstræner Klavs Bruun Jørgensen har fået job i fodboldklubben Lyngby.

Her skal han i en deltidsstilling arbejde med superligaklubbens ungdomshold i en rolle som mentor og mentaltræner for spillere og trænere på U13-, U14- U15-, U17- og U19-holdene.

– Det er mega spændende, og jeg glæder mig helt vildt til for alvor at komme i gang med arbejdet, siger Klavs Bruun Jørgensen til B.T.

I januar stoppede han som landstræner for det danske kvindelandshold i håndbold. Tidligere har han også stået i spidsen for TTH Holstebros herrehold.

Selv om Klavs Bruun Jørgensen nu tager en afstikker til fodbolden, så er planen at vende tilbage til håndbolden.

– Jeg har stadig store ambitioner som håndboldtræner, så når den rigtige mulighed kommer, så vil jeg gerne være træner igen.

– Det har jeg også talt med Lyngby om, og det er alle parter indforstået med, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han skal arbejde med menneskene bag spillerne – og derfor betyder det knapt så meget, at han nu skal arbejde med fodbold.

Den tidligere håndboldtræner vurderer også, at han kan lære noget af Lyngbys arbejde med talenter.

– Det, at det er en anden sport, ser jeg ikke som noget problem, da min opgave netop er at udvikle det hele menneske.

– Derudover er posten også et led i min videre ambition om at blive håndboldtræner igen, og jobbet kan helt klart give mig spændende værktøjer i den bestræbelse, siger han i en pressemeddelelse fra klubben.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han i første omgang fandt det spøjst, da han blev kontaktet af Lyngby-direktør Anders Byder.

– Vi snakkede løbende planen igennem, og det føltes helt rigtigt at være en del af et spændende Lyngby-projekt og arbejde med unge talentfulde spillere, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen er allerede tiltrådt det nye job, da han havde første arbejdsdag mandag i denne uge.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Højlund slutter sæsonen med bravour

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Storkamp af Patrick Dorgu