Tidligere håndbold-landstræner skal være mentor i Superliga-klub

Klavs Bruun Jørgensen var indtil januar kvindelandstræner i håndbold. Nu skal han arbejde med fodboldtalenter.



Den tidligere håndboldlandstræner Klavs Bruun Jørgensen har fået job i fodboldklubben Lyngby.

Her skal han i en deltidsstilling arbejde med superligaklubbens ungdomshold i en rolle som mentor og mentaltræner for spillere og trænere på U13-, U14- U15-, U17- og U19-holdene.

– Det er mega spændende, og jeg glæder mig helt vildt til for alvor at komme i gang med arbejdet, siger Klavs Bruun Jørgensen til B.T.

I januar stoppede han som landstræner for det danske kvindelandshold i håndbold. Tidligere har han også stået i spidsen for TTH Holstebros herrehold.

Selv om Klavs Bruun Jørgensen nu tager en afstikker til fodbolden, så er planen at vende tilbage til håndbolden.

– Jeg har stadig store ambitioner som håndboldtræner, så når den rigtige mulighed kommer, så vil jeg gerne være træner igen.

– Det har jeg også talt med Lyngby om, og det er alle parter indforstået med, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han skal arbejde med menneskene bag spillerne – og derfor betyder det knapt så meget, at han nu skal arbejde med fodbold.

Den tidligere håndboldtræner vurderer også, at han kan lære noget af Lyngbys arbejde med talenter.

– Det, at det er en anden sport, ser jeg ikke som noget problem, da min opgave netop er at udvikle det hele menneske.

– Derudover er posten også et led i min videre ambition om at blive håndboldtræner igen, og jobbet kan helt klart give mig spændende værktøjer i den bestræbelse, siger han i en pressemeddelelse fra klubben.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han i første omgang fandt det spøjst, da han blev kontaktet af Lyngby-direktør Anders Byder.

– Vi snakkede løbende planen igennem, og det føltes helt rigtigt at være en del af et spændende Lyngby-projekt og arbejde med unge talentfulde spillere, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen er allerede tiltrådt det nye job, da han havde første arbejdsdag mandag i denne uge.

/ritzau/





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen