Tidligere håndbold-landstræner skal være mentor i Superliga-klub

Klavs Bruun Jørgensen var indtil januar kvindelandstræner i håndbold. Nu skal han arbejde med fodboldtalenter.



Den tidligere håndboldlandstræner Klavs Bruun Jørgensen har fået job i fodboldklubben Lyngby.

Her skal han i en deltidsstilling arbejde med superligaklubbens ungdomshold i en rolle som mentor og mentaltræner for spillere og trænere på U13-, U14- U15-, U17- og U19-holdene.

– Det er mega spændende, og jeg glæder mig helt vildt til for alvor at komme i gang med arbejdet, siger Klavs Bruun Jørgensen til B.T.

I januar stoppede han som landstræner for det danske kvindelandshold i håndbold. Tidligere har han også stået i spidsen for TTH Holstebros herrehold.

Selv om Klavs Bruun Jørgensen nu tager en afstikker til fodbolden, så er planen at vende tilbage til håndbolden.

– Jeg har stadig store ambitioner som håndboldtræner, så når den rigtige mulighed kommer, så vil jeg gerne være træner igen.

– Det har jeg også talt med Lyngby om, og det er alle parter indforstået med, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han skal arbejde med menneskene bag spillerne – og derfor betyder det knapt så meget, at han nu skal arbejde med fodbold.

Den tidligere håndboldtræner vurderer også, at han kan lære noget af Lyngbys arbejde med talenter.

– Det, at det er en anden sport, ser jeg ikke som noget problem, da min opgave netop er at udvikle det hele menneske.

– Derudover er posten også et led i min videre ambition om at blive håndboldtræner igen, og jobbet kan helt klart give mig spændende værktøjer i den bestræbelse, siger han i en pressemeddelelse fra klubben.

Klavs Bruun Jørgensen forklarer, at han i første omgang fandt det spøjst, da han blev kontaktet af Lyngby-direktør Anders Byder.

– Vi snakkede løbende planen igennem, og det føltes helt rigtigt at være en del af et spændende Lyngby-projekt og arbejde med unge talentfulde spillere, siger han.

Klavs Bruun Jørgensen er allerede tiltrådt det nye job, da han havde første arbejdsdag mandag i denne uge.

/ritzau/






Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

DBU indkaldt til møde

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FC København skal videre i Conference League

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Revser FC København: ‘Arrogant’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer

Surt show – dumpet!

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Jagter dansk landsholdsspiller

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-retur?

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Peter Graulund med hård Superliga-dom