Troels Bech blev forleden afsløret som ny træner i OB, og det er tredje gang, at han prøver turen ind på den odenseanske trænerbænk.
Tipsbladet har sat sig for at undersøge, hvad der egentlig gik galt for Troels Bech i hans to første ophold, samt hvordan han har udviklet sig siden. Hvad angår gang nummer to, som varede fra januar 2004 til juni 2005, så nævner alle de kilder, vi har været i kontakt med, trænerkonstellationen med Klavs Rasmussen. Den fungerede simpelthen ikke.
– Når man har to sidestillede trænere, er det bedst, at de er enige. Og det var langt fra altid, at Troels og Klavs Rasmussen var det. Det kunne vi godt mærke som spillere. Troels var klart den mest fremtrædende. Han havde klart mest udstråling. Han kunne sagtens have klaret det job selv, mener Chris Sørensen, som i år skiftede til Randers FC efter mange sæsoner i OB.
Den nykårede Danmarksmester med FC Nordsjælland, Nicolai Stokholm, er enig:
– Der blev sat et samarbejde op mellem to trænere, som ikke kendte hinanden. De så meget forskelligt på nogle ting omkring træning, taktik og fodboldfilosofi. Skal to trænere være sideordnede, er det jo nødvendigt, at de er fuldstændig enige om det hele, siger Nicolai Stokholm til Tipsbladet.
Stokholms bemærkning er betegnende, for Bech og Rasmussen var udmærket klar over, hvem den anden var. Klavs Rasmussen var såmænd ansat som assistent for Troels Bech i dennes første periode som OB-træner. Det virkede bare slet ikke sådan, så forskellige var de.
Også OB’s kantspiller fra dengang, Thomas Lindrup, ser trænerkonstellationen med Bech og Rasmussen som sidestillede som den største hindring for Troels Bechs OB-succes i anden regeringsperiode.
– Internt under træningen opstod der nogle kontroverser mellem Klavs og Troels. De var ofte slet ikke enige og kunne skændtes højlydt. Engang ville den ene låne tre meter af den andens banehalvdel, da vi var delt op til træning. Det kunne han ikke få lov til. Det var som om, at de ville pisse deres territorium af.
Troels Bech og Klavs Rasmussen blev fyret efter forårssæsonen 2005. Undervejs fremholdte fynske fans i en udekamp et banner op med teskten: “Hvem skal væk? Klavs og Bech.”
Læs mere: Tipsbladet spoler tiden tilbage og får øjenvidneberetninger fra Troels Bechs to første trænerperioder i OB. Vi hører også Troels Bech, om han er enig i vurderingerne, og hvorledes han har udviklet sig siden, sådan så tredje gang kan blive lykkens gang. Køb Tipsbladet i dag og få hele historien.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Manchester City – Real Madrid
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’