Klavs og Bech skulle bare væk

Trænerkonstellationen sammen med Klavs Rasmussen bliver i dag set som den væsentligste årsag til, at Troels Bech mislykkedes i OB i anden ombæring.



Troels Bech blev forleden afsløret som ny træner i OB, og det er tredje gang, at han prøver turen ind på den odenseanske trænerbænk.

Tipsbladet har sat sig for at undersøge, hvad der egentlig gik galt for Troels Bech i hans to første ophold, samt hvordan han har udviklet sig siden. Hvad angår gang nummer to, som varede fra januar 2004 til juni 2005, så nævner alle de kilder, vi har været i kontakt med, trænerkonstellationen med Klavs Rasmussen. Den fungerede simpelthen ikke.

– Når man har to sidestillede trænere, er det bedst, at de er enige. Og det var langt fra altid, at Troels og Klavs Rasmussen var det. Det kunne vi godt mærke som spillere. Troels var klart den mest fremtrædende. Han havde klart mest udstråling. Han kunne sagtens have klaret det job selv, mener Chris Sørensen, som i år skiftede til Randers FC efter mange sæsoner i OB.

Den nykårede Danmarksmester med FC Nordsjælland, Nicolai Stokholm, er enig:

– Der blev sat et samarbejde op mellem to trænere, som ikke kendte hinanden. De så meget forskelligt på nogle ting omkring træning, taktik og fodboldfilosofi. Skal to trænere være sideordnede, er det jo nødvendigt, at de er fuldstændig enige om det hele, siger Nicolai Stokholm til Tipsbladet.

Stokholms bemærkning er betegnende, for Bech og Rasmussen var udmærket klar over, hvem den anden var. Klavs Rasmussen var såmænd ansat som assistent for Troels Bech i dennes første periode som OB-træner. Det virkede bare slet ikke sådan, så forskellige var de.

Også OB’s kantspiller fra dengang, Thomas Lindrup, ser trænerkonstellationen med Bech og Rasmussen som sidestillede som den største hindring for Troels Bechs OB-succes i anden regeringsperiode.

– Internt under træningen opstod der nogle kontroverser mellem Klavs og Troels. De var ofte slet ikke enige og kunne skændtes højlydt. Engang ville den ene låne tre meter af den andens banehalvdel, da vi var delt op til træning. Det kunne han ikke få lov til. Det var som om, at de ville pisse deres territorium af.

Troels Bech og Klavs Rasmussen blev fyret efter forårssæsonen 2005. Undervejs fremholdte fynske fans i en udekamp et banner op med teskten: “Hvem skal væk? Klavs og Bech.”

Læs mere: Tipsbladet spoler tiden tilbage og får øjenvidneberetninger fra Troels Bechs to første trænerperioder i OB. Vi hører også Troels Bech, om han er enig i vurderingerne, og hvorledes han har udviklet sig siden, sådan så tredje gang kan blive lykkens gang. Køb Tipsbladet i dag og få hele historien.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub