Klavs og Bech skulle bare væk

Trænerkonstellationen sammen med Klavs Rasmussen bliver i dag set som den væsentligste årsag til, at Troels Bech mislykkedes i OB i anden ombæring.



Troels Bech blev forleden afsløret som ny træner i OB, og det er tredje gang, at han prøver turen ind på den odenseanske trænerbænk.

Tipsbladet har sat sig for at undersøge, hvad der egentlig gik galt for Troels Bech i hans to første ophold, samt hvordan han har udviklet sig siden. Hvad angår gang nummer to, som varede fra januar 2004 til juni 2005, så nævner alle de kilder, vi har været i kontakt med, trænerkonstellationen med Klavs Rasmussen. Den fungerede simpelthen ikke.

– Når man har to sidestillede trænere, er det bedst, at de er enige. Og det var langt fra altid, at Troels og Klavs Rasmussen var det. Det kunne vi godt mærke som spillere. Troels var klart den mest fremtrædende. Han havde klart mest udstråling. Han kunne sagtens have klaret det job selv, mener Chris Sørensen, som i år skiftede til Randers FC efter mange sæsoner i OB.

Den nykårede Danmarksmester med FC Nordsjælland, Nicolai Stokholm, er enig:

– Der blev sat et samarbejde op mellem to trænere, som ikke kendte hinanden. De så meget forskelligt på nogle ting omkring træning, taktik og fodboldfilosofi. Skal to trænere være sideordnede, er det jo nødvendigt, at de er fuldstændig enige om det hele, siger Nicolai Stokholm til Tipsbladet.

Stokholms bemærkning er betegnende, for Bech og Rasmussen var udmærket klar over, hvem den anden var. Klavs Rasmussen var såmænd ansat som assistent for Troels Bech i dennes første periode som OB-træner. Det virkede bare slet ikke sådan, så forskellige var de.

Også OB’s kantspiller fra dengang, Thomas Lindrup, ser trænerkonstellationen med Bech og Rasmussen som sidestillede som den største hindring for Troels Bechs OB-succes i anden regeringsperiode.

– Internt under træningen opstod der nogle kontroverser mellem Klavs og Troels. De var ofte slet ikke enige og kunne skændtes højlydt. Engang ville den ene låne tre meter af den andens banehalvdel, da vi var delt op til træning. Det kunne han ikke få lov til. Det var som om, at de ville pisse deres territorium af.

Troels Bech og Klavs Rasmussen blev fyret efter forårssæsonen 2005. Undervejs fremholdte fynske fans i en udekamp et banner op med teskten: “Hvem skal væk? Klavs og Bech.”

Læs mere: Tipsbladet spoler tiden tilbage og får øjenvidneberetninger fra Troels Bechs to første trænerperioder i OB. Vi hører også Troels Bech, om han er enig i vurderingerne, og hvorledes han har udviklet sig siden, sådan så tredje gang kan blive lykkens gang. Køb Tipsbladet i dag og få hele historien.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Manchester United – Aston Villa

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FC Fredericia – Randers FC

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!