Troels Bech blev forleden afsløret som ny træner i OB, og det er tredje gang, at han prøver turen ind på den odenseanske trænerbænk.
Tipsbladet har sat sig for at undersøge, hvad der egentlig gik galt for Troels Bech i hans to første ophold, samt hvordan han har udviklet sig siden. Hvad angår gang nummer to, som varede fra januar 2004 til juni 2005, så nævner alle de kilder, vi har været i kontakt med, trænerkonstellationen med Klavs Rasmussen. Den fungerede simpelthen ikke.
– Når man har to sidestillede trænere, er det bedst, at de er enige. Og det var langt fra altid, at Troels og Klavs Rasmussen var det. Det kunne vi godt mærke som spillere. Troels var klart den mest fremtrædende. Han havde klart mest udstråling. Han kunne sagtens have klaret det job selv, mener Chris Sørensen, som i år skiftede til Randers FC efter mange sæsoner i OB.
Den nykårede Danmarksmester med FC Nordsjælland, Nicolai Stokholm, er enig:
– Der blev sat et samarbejde op mellem to trænere, som ikke kendte hinanden. De så meget forskelligt på nogle ting omkring træning, taktik og fodboldfilosofi. Skal to trænere være sideordnede, er det jo nødvendigt, at de er fuldstændig enige om det hele, siger Nicolai Stokholm til Tipsbladet.
Stokholms bemærkning er betegnende, for Bech og Rasmussen var udmærket klar over, hvem den anden var. Klavs Rasmussen var såmænd ansat som assistent for Troels Bech i dennes første periode som OB-træner. Det virkede bare slet ikke sådan, så forskellige var de.
Også OB’s kantspiller fra dengang, Thomas Lindrup, ser trænerkonstellationen med Bech og Rasmussen som sidestillede som den største hindring for Troels Bechs OB-succes i anden regeringsperiode.
– Internt under træningen opstod der nogle kontroverser mellem Klavs og Troels. De var ofte slet ikke enige og kunne skændtes højlydt. Engang ville den ene låne tre meter af den andens banehalvdel, da vi var delt op til træning. Det kunne han ikke få lov til. Det var som om, at de ville pisse deres territorium af.
Troels Bech og Klavs Rasmussen blev fyret efter forårssæsonen 2005. Undervejs fremholdte fynske fans i en udekamp et banner op med teskten: “Hvem skal væk? Klavs og Bech.”
Læs mere: Tipsbladet spoler tiden tilbage og får øjenvidneberetninger fra Troels Bechs to første trænerperioder i OB. Vi hører også Troels Bech, om han er enig i vurderingerne, og hvorledes han har udviklet sig siden, sådan så tredje gang kan blive lykkens gang. Køb Tipsbladet i dag og få hele historien.
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER