AGF fortsatte søndag tendensen med at gøre livet surt for sig selv og er nu uden sejr i ni superligakampe i streg.
Det står klart, efter at OB gjorde ondt til værre for kriseramte AGF ved at slå aarhusianerne på en straffesparksscoring i overtiden til resultatet 2-1 på Ceres Park i femte runde af Superligaens nedrykningsspil.
Aarhusianerne begik to straffespark i kampen – det sidste et tåbeligt et af slagsen i tre minutters tillægstid, som kostede det ene point.
Med nederlaget er der kun seks point ned til Vejle Boldklub, der ligger lige under nedrykningsstregen.
OB er derimod kun tre point fra syvendepladsen, der sikrer en vigtig playoffkamp om europæisk deltagelse. Der resterer fem spillerunder af sæsonen.
Begge hold havde en god halvleg hver, hvor straffesparksscoringen til allersidst dog kom til at overskygge det meste.
AGF fik en flyvende start, da angriberen Dawid Kurminowski på letteste vis scorede i det tredje minut, efter at OB-keeper Hans Christian Bernat tabte bolden. En stor fejl af keeperen.
Aarhusianerne klarede sig generelt bedst i første halvleg og var tæt på 2-0 ved flere lejligheder.
Lige efter pausen fik gæsterne alletiders mulighed for en udligning, da der blev dømt straffespark, men OB-topscorer Issam Jebali hamrede bolden over målet.
I det 58. minut kom udligningen i hus, da målfarlige Sander Svendsen på forrygende vis tog bolden med sig og fyrede den i mål fra kanten af feltet.
Udligningen var helt på sin plads, da AGF langt fra viste samme niveau som i første halvleg.
Alt pegede i retning af et enkelt point til hver, men dybt inde i tillægstiden blev AGF’s blot 16-årige indskifter Adam Daghim den store skurk for de hårdt prøvede aarhusianere.
I hvad der lignede en kæmpe tanketorsk, slog han til bolden med armen i eget felt, og så fik Issam Jebali en ny mulighed for fra pletten. Og denne gang var tuneseren sikkerheden selv.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
