Klopp nuancerer kritik af Atletico Madrid

Jürgen Klopp bryder sig ikke om Atlético Madrids spillestil, men udtrykker respekt for det spanske mesterhold.



Retorikken er stadig kritisk, men Jürgen Klopp er også respektfuld over for det spanske mesterhold, Atlético Madrid, som han og Liverpool tirsdag gæster i Champions League.

I sine seneste møder med Atlético tabte Liverpool 0-1 ude og 2-3 hjemme efter forlænget spilletid.

Det skete i forrige sæsons ottendedelsfinaler, hvoraf den sidste blev spillet 11. marts 2020, da det meste af verden begyndte at lukke ned på grund af coronapandemien.

En spids Klopp udtrykte efter exitten i 2020 undren over Atlético Madrids spillestil og kritiserede Atlético-træner Diego Simeone for at spille defensivt og satse på kontraer trods et spillermateriale, der var til mere.

Tyskeren forsøger 17 måneder senere at få lidt flere nuancer på sin kritik.

– Efter den anden kamp var jeg sur og skuffet over mange ting. Lidt over livet og hvordan tingene gik dårligt i verden på det tidspunkt, siger Klopp ifølge Reuters.

– Diego Simeone gør alt rigtigt. Han er spansk mester og har været i Atlético i lang tid. Han holder spillerne på tæerne, og de kæmper for deres liv. Jeg har ikke andet end respekt for det.

– Kan jeg lide det? Nej, ikke specielt meget. Men det er fordi, jeg foretrækker en anden spillestil. Sådan er jeg. Men det handler om at være succesfuld, og det er Atlético helt sikkert, siger Klopp.

Diego Simeone havde på sit pressemøde mandag ikke lyst til at kommentere på Klopps kritik. I stedet roser argentineren ubetinget tirsdagens modstander.

– Chelsea, Manchester City og Liverpool er alle fantastiske, men Liverpool er en fornøjelse at se på.

– De presser højt og har ingen frygt for at efterlade bagrum. De har virkeligt hurtige spillere i omstillingsspillet, og med Virgil van Dijk tilbage har de forbedret deres defensiv.

– Jeg forventer ikke andet end et hold, der vil gøre kampen meget svær for os, siger Simeone.

Atlético og Liverpool dyster tirsdag fra klokken 21.00.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Froholdt med vild hæder i Portugal

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Salah sender særlig besked

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester City vinder FA Cup

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring