For anden gang på lidt under tre måneder vandt Liverpool lørdag en engelsk pokalturnering ved at slå Chelsea efter en straffesparkskonkurrence.
Men hvor det i slutningen af februar var Liga Cuppen, som Liverpool vandt, så tog Jürgen Klopps mandskab denne gang titlen i den prestigefyldte FA Cup.
Efter 120 minutter uden mål blev det hele altså afgjort fra 11-meterpletten, hvor den tidligere Esbjerg-lejesvend Kostas Tsimikas scorede det sejrsgivende mål på Liverpools syvende forsøg.
– Jeg kunne ikke være mere stolte af mine drenge. Det arbejde, de udførte, og hvor hårdt de kæmpede, siger Jürgen Klopp ifølge BBC Sport.
– Det var nervepirrende i straffesparkskonkurrencen. Mine negle er væk, men jeg føler virkelig med Chelsea. For anden gang spiller de 120 minutter uden at få noget med sig. Det er for hårdt.
– Vi er mentale monstre, men der var også mentale monstre i blåt. Det var ét straffespark (der gjorde forskellen, red.). Chelsea spillede fantastisk, men i sidste ende er der én vinder, og det var os.
Det er Liverpools første FA Cup-triumf siden 2006.
Liverpool har altså nu vundet to titler og kan sætte yderligere to pokaler i skabet, inden sæsonen er omme.
Holdet har således mulighed for at ende som engelsk mester, omend det ser svært ud. Med to kampe tilbage er Liverpool tre point efter Manchester City.
28. maj skal Liverpool spille endnu en stor finale, når det gælder kampen om Champions League-trofæet. Her venter Real Madrid på Stade de France i Paris.
– Det er enestående og vanvittigt, at vi kan tale om at vinde fire titler, siger Klopp ifølge AFP.
Jagten på fire titler kan dog være yderligere vanskeliggjort, efter at Mohamed Salah, der ligger øverst på topscorerlisten i Premier League, samt forsvarsklippen Virgil van Dijk ikke var i stand til at spille lørdagens finale færdig på grund af skader.
– Jeg tror, at begge vil være klar til tirsdag, siger Klopp om den kommende ligakamp mod Southampton.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
