Jürgen Klopp jubler: Vi er mentale monstre

Jürgen Klopp hylder sine spilleres mentale robusthed efter sejren i straffesparkskonkurrence i FA Cup-finalen.



For anden gang på lidt under tre måneder vandt Liverpool lørdag en engelsk pokalturnering ved at slå Chelsea efter en straffesparkskonkurrence.

Men hvor det i slutningen af februar var Liga Cuppen, som Liverpool vandt, så tog Jürgen Klopps mandskab denne gang titlen i den prestigefyldte FA Cup.

Efter 120 minutter uden mål blev det hele altså afgjort fra 11-meterpletten, hvor den tidligere Esbjerg-lejesvend Kostas Tsimikas scorede det sejrsgivende mål på Liverpools syvende forsøg.

– Jeg kunne ikke være mere stolte af mine drenge. Det arbejde, de udførte, og hvor hårdt de kæmpede, siger Jürgen Klopp ifølge BBC Sport.

– Det var nervepirrende i straffesparkskonkurrencen. Mine negle er væk, men jeg føler virkelig med Chelsea. For anden gang spiller de 120 minutter uden at få noget med sig. Det er for hårdt.

– Vi er mentale monstre, men der var også mentale monstre i blåt. Det var ét straffespark (der gjorde forskellen, red.). Chelsea spillede fantastisk, men i sidste ende er der én vinder, og det var os.

Det er Liverpools første FA Cup-triumf siden 2006.

Liverpool har altså nu vundet to titler og kan sætte yderligere to pokaler i skabet, inden sæsonen er omme.

Holdet har således mulighed for at ende som engelsk mester, omend det ser svært ud. Med to kampe tilbage er Liverpool tre point efter Manchester City.

28. maj skal Liverpool spille endnu en stor finale, når det gælder kampen om Champions League-trofæet. Her venter Real Madrid på Stade de France i Paris.

– Det er enestående og vanvittigt, at vi kan tale om at vinde fire titler, siger Klopp ifølge AFP.

Jagten på fire titler kan dog være yderligere vanskeliggjort, efter at Mohamed Salah, der ligger øverst på topscorerlisten i Premier League, samt forsvarsklippen Virgil van Dijk ikke var i stand til at spille lørdagens finale færdig på grund af skader.

– Jeg tror, at begge vil være klar til tirsdag, siger Klopp om den kommende ligakamp mod Southampton.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer