Klopp om kommende United-træner: Det er skidt nyt

Ralf Rangnicks mulige ankomst til Manchester United er skidt nyt for de andre hold, mener Jürgen Klopp.



63-årige Ralf Rangnick forventes at blive præsenteret som ny manager i Manchester United inden for kort tid.

Og tyskerens ankomst vil løfte Manchester United, der for nylig fyrede nordmanden Ole Gunnar Solskjær, mener rivalen Liverpools manager, Jürgen Klopp.

Han tager forbehold for, at Rangnicks ansættelse endnu ikke er bekræftet, men har også ubetinget ros til sin landsmand.

– Desværre kommer en god træner til England og Manchester United. Ralf er åbenlyst meget erfaren, siger Klopp ifølge AFP.

– Han er mest kendt for at have opbygget to klubber fra at være ingenting til at være reelle trusler i Tyskland, siger Klopp med henvisning til Rangnicks tidligere arbejdsgivere RB Leipzig og Hoffenheim.

Ifølge det troværdige fodboldmedie The Athletic bliver Rangnick givetvis ansat som manager frem til slutningen af sæsonen, hvorefter han vil overgå til en konsulentrolle i klubben.

Manchester United vandt sit seneste mesterskab i 2012/13-sæsonen og ligger aktuelt på ottendepladsen i Premier League.

Holdet har hele 12 point op til førerholdet Chelsea og mere beskedne 6 point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.

Og konkurrenterne bør kigge sig over skulderen, hvis Rangnick kommer til United, mener Klopp.

– United bliver et organiseret hold. Det skal vi indse, og det er åbenlyst ikke godt nyt for andre hold.

– Men alle trænere i verden har brug for tid til at træne deres hold, og Ralf vil hurtigt indse, at det bliver tricky, fordi de spiller kampe hele tiden, siger Klopp.

Fredag bekræftede Rangnicks advokat over for det tyske sportsmedie SID, at kun de sidste detaljer mangler i forhold til en aftale med Manchester United.

Rangnick er lige nu sportsdirektør i den russiske klub Lokomotiv Moskva.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – FC København

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

OB – Randers FC

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland – AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’