63-årige Ralf Rangnick forventes at blive præsenteret som ny manager i Manchester United inden for kort tid.
Og tyskerens ankomst vil løfte Manchester United, der for nylig fyrede nordmanden Ole Gunnar Solskjær, mener rivalen Liverpools manager, Jürgen Klopp.
Han tager forbehold for, at Rangnicks ansættelse endnu ikke er bekræftet, men har også ubetinget ros til sin landsmand.
– Desværre kommer en god træner til England og Manchester United. Ralf er åbenlyst meget erfaren, siger Klopp ifølge AFP.
– Han er mest kendt for at have opbygget to klubber fra at være ingenting til at være reelle trusler i Tyskland, siger Klopp med henvisning til Rangnicks tidligere arbejdsgivere RB Leipzig og Hoffenheim.
Ifølge det troværdige fodboldmedie The Athletic bliver Rangnick givetvis ansat som manager frem til slutningen af sæsonen, hvorefter han vil overgå til en konsulentrolle i klubben.
Manchester United vandt sit seneste mesterskab i 2012/13-sæsonen og ligger aktuelt på ottendepladsen i Premier League.
Holdet har hele 12 point op til førerholdet Chelsea og mere beskedne 6 point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.
Og konkurrenterne bør kigge sig over skulderen, hvis Rangnick kommer til United, mener Klopp.
– United bliver et organiseret hold. Det skal vi indse, og det er åbenlyst ikke godt nyt for andre hold.
– Men alle trænere i verden har brug for tid til at træne deres hold, og Ralf vil hurtigt indse, at det bliver tricky, fordi de spiller kampe hele tiden, siger Klopp.
Fredag bekræftede Rangnicks advokat over for det tyske sportsmedie SID, at kun de sidste detaljer mangler i forhold til en aftale med Manchester United.
Rangnick er lige nu sportsdirektør i den russiske klub Lokomotiv Moskva.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
