Klopp om kommende United-træner: Det er skidt nyt

Ralf Rangnicks mulige ankomst til Manchester United er skidt nyt for de andre hold, mener Jürgen Klopp.



63-årige Ralf Rangnick forventes at blive præsenteret som ny manager i Manchester United inden for kort tid.

Og tyskerens ankomst vil løfte Manchester United, der for nylig fyrede nordmanden Ole Gunnar Solskjær, mener rivalen Liverpools manager, Jürgen Klopp.

Han tager forbehold for, at Rangnicks ansættelse endnu ikke er bekræftet, men har også ubetinget ros til sin landsmand.

– Desværre kommer en god træner til England og Manchester United. Ralf er åbenlyst meget erfaren, siger Klopp ifølge AFP.

– Han er mest kendt for at have opbygget to klubber fra at være ingenting til at være reelle trusler i Tyskland, siger Klopp med henvisning til Rangnicks tidligere arbejdsgivere RB Leipzig og Hoffenheim.

Ifølge det troværdige fodboldmedie The Athletic bliver Rangnick givetvis ansat som manager frem til slutningen af sæsonen, hvorefter han vil overgå til en konsulentrolle i klubben.

Manchester United vandt sit seneste mesterskab i 2012/13-sæsonen og ligger aktuelt på ottendepladsen i Premier League.

Holdet har hele 12 point op til førerholdet Chelsea og mere beskedne 6 point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.

Og konkurrenterne bør kigge sig over skulderen, hvis Rangnick kommer til United, mener Klopp.

– United bliver et organiseret hold. Det skal vi indse, og det er åbenlyst ikke godt nyt for andre hold.

– Men alle trænere i verden har brug for tid til at træne deres hold, og Ralf vil hurtigt indse, at det bliver tricky, fordi de spiller kampe hele tiden, siger Klopp.

Fredag bekræftede Rangnicks advokat over for det tyske sportsmedie SID, at kun de sidste detaljer mangler i forhold til en aftale med Manchester United.

Rangnick er lige nu sportsdirektør i den russiske klub Lokomotiv Moskva.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Melder dansk stortalent transferklar

Et skridt tættere Englands største stadion

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil