Klopp om kommende United-træner: Det er skidt nyt

Ralf Rangnicks mulige ankomst til Manchester United er skidt nyt for de andre hold, mener Jürgen Klopp.



63-årige Ralf Rangnick forventes at blive præsenteret som ny manager i Manchester United inden for kort tid.

Og tyskerens ankomst vil løfte Manchester United, der for nylig fyrede nordmanden Ole Gunnar Solskjær, mener rivalen Liverpools manager, Jürgen Klopp.

Han tager forbehold for, at Rangnicks ansættelse endnu ikke er bekræftet, men har også ubetinget ros til sin landsmand.

– Desværre kommer en god træner til England og Manchester United. Ralf er åbenlyst meget erfaren, siger Klopp ifølge AFP.

– Han er mest kendt for at have opbygget to klubber fra at være ingenting til at være reelle trusler i Tyskland, siger Klopp med henvisning til Rangnicks tidligere arbejdsgivere RB Leipzig og Hoffenheim.

Ifølge det troværdige fodboldmedie The Athletic bliver Rangnick givetvis ansat som manager frem til slutningen af sæsonen, hvorefter han vil overgå til en konsulentrolle i klubben.

Manchester United vandt sit seneste mesterskab i 2012/13-sæsonen og ligger aktuelt på ottendepladsen i Premier League.

Holdet har hele 12 point op til førerholdet Chelsea og mere beskedne 6 point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.

Og konkurrenterne bør kigge sig over skulderen, hvis Rangnick kommer til United, mener Klopp.

– United bliver et organiseret hold. Det skal vi indse, og det er åbenlyst ikke godt nyt for andre hold.

– Men alle trænere i verden har brug for tid til at træne deres hold, og Ralf vil hurtigt indse, at det bliver tricky, fordi de spiller kampe hele tiden, siger Klopp.

Fredag bekræftede Rangnicks advokat over for det tyske sportsmedie SID, at kun de sidste detaljer mangler i forhold til en aftale med Manchester United.

Rangnick er lige nu sportsdirektør i den russiske klub Lokomotiv Moskva.

/ritzau/






FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby