Klopp ser ingen eventyrslutning for Liverpool

Liverpools nuværende sæson går ikke over i historien, fastslår Klopp efter uafgjort mod Crystal Palace.



Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.

Det konstaterer manager Jürgen Klopp.

– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.

Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.

Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.

Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.

Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.

Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.

Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.

– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.

– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.

– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.

Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.

I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.

Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Belgien – Egypten

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Blæst bagover af 18-årig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel