Klopp ser ingen eventyrslutning for Liverpool

Liverpools nuværende sæson går ikke over i historien, fastslår Klopp efter uafgjort mod Crystal Palace.



Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.

Det konstaterer manager Jürgen Klopp.

– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.

Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.

Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.

Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.

Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.

Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.

Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.

– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.

– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.

– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.

Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.

I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.

Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansker scorer mod Barcelona

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ingen klausul i FC København-aftale

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller