Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.
Det konstaterer manager Jürgen Klopp.
– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.
Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.
Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.
Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.
Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.
Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.
Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.
– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.
– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.
– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.
Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.
I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.
Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
MEDIE