Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.
Det konstaterer manager Jürgen Klopp.
– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.
Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.
Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.
Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.
Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.
Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.
Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.
– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.
– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.
– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.
Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.
I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.
Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TOPNYHED