Klopp ser ingen eventyrslutning for Liverpool

Liverpools nuværende sæson går ikke over i historien, fastslår Klopp efter uafgjort mod Crystal Palace.



Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.

Det konstaterer manager Jürgen Klopp.

– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.

Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.

Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.

Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.

Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.

Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.

Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.

– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.

– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.

– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.

Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.

I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.

Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De er enige med Mathias Jensen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Ecuador – Tyskland

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Norge – Frankrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges