Der er næppe nogen lykkelig slutning i sigte efter Liverpools 0-0-kamp mod Crystal Palace i Premier League lørdag aften.
Det konstaterer manager Jürgen Klopp.
– Der bliver ikke skrevet historie i denne sæson, siger Klopp til journalister ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Der bliver ikke lavet nogen film om det her, men vi er nødt til at komme igennem det alligevel, tilføjer han.
Gæsterne fra Liverpool sendte bolden på træværket to gange, mens Crystal Palace ramte overliggeren en enkelt gang.
Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra top-4, som giver direkte adgang til Champions League i næste sæson.
Liverpool ligger således på en syvendeplads med 36 point efter 23 kampe.
Tottenham ligger på fjerdepladsen med seks point mere efter 24 kampe.
Tirsdag led Liverpool et sviende nederlag på 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League.
Efter lørdagens kamp opfordrer Jürgen Klopp dog både spillere og iagttagere til at se glasset som halvt fyldt i stedet for halvt tomt.
– Jeg kan se det i jeres øjne og i spillernes øjne, siger Klopp henvendt til journalisterne ifølge nyhedsbureauet dpa.
– Det ligner, at vi tabte kampen i dag. Men det gjorde vi altså ikke.
– Der er to måder at anskue det på: Vi vandt ikke. Det lyder meget negativt. Eller: Vi har et point mere end før. Jeg mener, at det lyder temmelig positivt. Så I kan selv vælge, siger han.
Erfarne spillere som James Milner, Naby Keita og Joel Matip hjalp med at styre skibet, men gæsterne manglede inspiration i angrebsspillet uden den skadede Darwin Nunez.
I starten af anden halvleg var Mohamed Salah tæt på at sikre Liverpool de tre point, da han krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne. Men desværre for den egyptiske angriber prellede bolden af på overliggeren.
Crystal Palace forbliver uden sejr i ni kampe, men med det ene point fra lørdagens kamp ligger London-klubben nu seks point fra nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER