Superliga-klubberne havde håbet, at de ville blive omfattet af næste fase af genåbningen af samfundet, men tirsdag stod de op til et hårdt slag i mellemgulvet. Der kommer ikke til at ske noget den næste måned.
Partierne bag den nye aftale om genåbning vil først nedsætte “en hurtigt-arbejdende ekspertgruppe”, der i midten af april “skal komme med forslag til, hvordan de større forsamlinger og arrangementer kan afholdes sundhedsmæssigt forsvarligt.”
De forslag eksisterer dog allerede, mener flere klubber. Dels den såkaldte Superliga-ordning, som var den, som sikrede tusindvis af tilskuere på stadion i sommer og det tidlige efterår; dels den nye SAFE Denmark 2.0-forsøgsordning, som omfatter blandt andre Divisionsforeningen, DBU, Dansk Erhverv og en række store festivaller.
Administrerende direktør i Parken Sport & Entertainment, Lars Bo Jeppesen, undrer sig over politikernes valg.
– Vi er meget skuffede og forundrede over, hvorfor vi skal proppes ned i en syltekrukke igen. Nu vil man nedsætte en ny ekspertgruppe, der skal se på det, mens SSI har fastslået, at smitterisikoen ved Superliga-modellen er “lav”, siger han.
– Samtidig har vi gennem snart et år igen og igen fremvist vores planer og endda bevist dem i praksis som effektive med 46 kampe uden et eneste smittetilfælde, hvilket man også fra politisk side har rost.
– Nu står vi med følelsen af, at vi starter forfra og undrer os over, hvorfor den ekspertgruppe ikke kunne have påbegyndt det arbejde for længst, ikke mindst med henblik på, at der er en historisk EM-slutrunde på dansk grund om få måneder.
Han påpeger, at politikerne ikke kan undgå at have stiftet bekendtskab med fodboldens arbejde.
– Alle klubber, Divisionsforeningen og DBU har løbende leveret – opfordret og uopfordret – analyser, vurderinger og rapporter til partierne og diverse styrelser. Der er brugt millioner af kroner på at holde hånden under branchen og skabe løsninger, siger Parken-direktøren.
Også i Vejle sidder en direktør og undrer sig. Henrik Tønder skriver på Twitter:
En ekspertgruppe skal nedsættes for at rådgive om hvornår vi kan få tilskuere på stadion!!! Kære venner – der er indraget eksperter og udarbejdet protokoller i lange baner for superligaen – skandaløs.
— Henrik Tønder (@nder_ht) March 23, 2021
– En ekspertgruppe skal nedsættes for at rådgive om hvornår vi kan få tilskuere på stadion!!! Kære venner – der er indraget eksperter og udarbejdet protokoller i lange baner for superligaen – skandaløs.
Det er i øjeblikket ikke tilladt at lukke tilskuere ind til fodboldkampe eller andre former for professionel idræt.
Læs mere om den nye aftale om genåbning, og hvad den betyder for fodboldklubberne, i denne artikel.
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
– Vi tror på et godt resultat
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
