I november sidste år gjorde klubikonet Dani Alves comeback i FC Barcelona, men nu skilles de to parter igen.
Hans kontrakt udløber denne sommer, og på Instagram afslører den 39-årige brasilianske kulturbærer, at han ikke får sin kontrakt forlænget.
– Jeg har dedikeret mere end otte år til denne klub, til disse farver og til det her hjem. Men som det er i livet, så går årene, og veje skilles, skriver Dani Alves.
Den brasilianske højreback kom første gang til Barcelona fra Sevilla i 2008.
Indtil 2016 var han med til at vinde det spanske mesterskab seks gange og Champions League tre gange. Han spillede en stor rolle i klubben, da den var en af de allerbedste i verden.
Han havde angiveligt håbet at blive i Barcelona, da han ønsker at spille sig til en plads på Brasiliens landshold til VM i Qatar, men sådan blev det ikke.
– Det her afslutter en meget smuk periode, og det åbner for en ny og endnu mere udfordrende periode, skriver Dani Alves.
Siden 2016 har Dani Alves spillet i Juventus, Paris Saint-Germain og São Paulo hjemme i Brasilien.
Efter en kort pause fra fodboldbanen fik han en kontrakt i Barcelona i november sidste år, men det var en markant anderledes klub, han vendte hjem til, i forhold til den han forlod i 2016.
På grund af økonomiske problemer har klubben i de seneste år været i en stor krise, som kulminerede, da man var nødsaget til at sige farvel til Lionel Messi sidste år.
Med hjælp fra den nye træner, Xavi, som kom til cirka samtidig med Alves, lykkedes Barcelona med at redde noget af æren i La Liga, hvor det endte med en andenplads i den forgangne sæson.
Sportsligt er klubben stille og roligt på vej tilbage på sporet, men der er stadig meget at indhente økonomisk.
Dani Alves har i årenes løb spillet 407 kampe for Barcelona.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED