Klubikon forlader Barcelona for anden gang

Efter 407 kampe for FC Barcelona er Dani Alves fortid i den skrantende spanske storklub.



I november sidste år gjorde klubikonet Dani Alves comeback i FC Barcelona, men nu skilles de to parter igen.

Hans kontrakt udløber denne sommer, og på Instagram afslører den 39-årige brasilianske kulturbærer, at han ikke får sin kontrakt forlænget.

– Jeg har dedikeret mere end otte år til denne klub, til disse farver og til det her hjem. Men som det er i livet, så går årene, og veje skilles, skriver Dani Alves.

Den brasilianske højreback kom første gang til Barcelona fra Sevilla i 2008.

Indtil 2016 var han med til at vinde det spanske mesterskab seks gange og Champions League tre gange. Han spillede en stor rolle i klubben, da den var en af de allerbedste i verden.

Han havde angiveligt håbet at blive i Barcelona, da han ønsker at spille sig til en plads på Brasiliens landshold til VM i Qatar, men sådan blev det ikke.

– Det her afslutter en meget smuk periode, og det åbner for en ny og endnu mere udfordrende periode, skriver Dani Alves.

Siden 2016 har Dani Alves spillet i Juventus, Paris Saint-Germain og São Paulo hjemme i Brasilien.

Efter en kort pause fra fodboldbanen fik han en kontrakt i Barcelona i november sidste år, men det var en markant anderledes klub, han vendte hjem til, i forhold til den han forlod i 2016.

På grund af økonomiske problemer har klubben i de seneste år været i en stor krise, som kulminerede, da man var nødsaget til at sige farvel til Lionel Messi sidste år.

Med hjælp fra den nye træner, Xavi, som kom til cirka samtidig med Alves, lykkedes Barcelona med at redde noget af æren i La Liga, hvor det endte med en andenplads i den forgangne sæson.

Sportsligt er klubben stille og roligt på vej tilbage på sporet, men der er stadig meget at indhente økonomisk.

Dani Alves har i årenes løb spillet 407 kampe for Barcelona.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Brøndby-boss teaser for transfer

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Klar besked om AGF

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘En trøstepræmie af en turnering’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

Randers FC – Silkeborg IF

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger