– Jeg vil aldrig tilgive Peter Christiansen og Daniel Rommedahl, som førte kniven mod mig.
Sådan siger Per Wind til Tipsbladet, da han bliver spurgt indtil slutningen af september sidste år, hvor han blev fyret i FC København.
Og den triste besked fra ‘PC’ og Daniel Rommedahl ramte Per Wind som et lyn fra en klar himmel. Han havde slet ikke set en fyreseddel komme.
– De har sagt undskyld, men skaden er sket, og det kan der ikke rettes op på. Jeg kunne ikke tro, de ville behandle mig på sådan en måde. Det skriger til himlen af dårlig ledelsesstil. ‘PC’ og Daniel Rommedahl skulle bare have gjort deres arbejde godt nok. Du skal ikke have læst på CBS for at vide, hvor gamle dine medarbejdere er.
– Det er ganske almindelig ledelsesstil. Det er amatøragtigt. Det er for helvede ikke en serie 5-klub, men en børsnoteret virksomhed. Det er mangel på menneskelig indsigt.
Fyringen betyder, at Per Wind har sidste arbejdsdag på søndag, hvor hovedstadsklubben skal fejre mesterskabet i Parken efter sæsonens sidste kamp mod AaB.
Klubikonet har været ansat i FC København siden august 1999. Og selvom der er løbet meget vand under broen, siden to personer i Superliga-klubbens ledelse mente, at Per Wind skulle fyres, er der ikke gået en dag, hvor han ikke har tænkt på det.
– Det er som om, at man har siddet i en rødvinsbrandert om mandagen og tænkt, at der skulle ske noget. De har tænkt med røven, og der er ikke gået en dag, siden jeg fik beskeden, hvor jeg ikke har tænkt på det. Det irriterer mig den måde, det skete på.
– Jeg kunne sagtens have været alle de søde reaktioner for uden, men hvis bare klubben havde tænkt sig om. Hvor svært ville det have været at hive mig til side sidste sommer og spørge, hvor jeg så mig selv om et til to år, fordi jeg snart fylder 67 år.
– Så kunne jeg have sagt, at jeg kunne se mig selv stoppe i august 2022. Her ville Jonas (Wind, red.) være solgt, og så kunne jeg følge ham, selvom jeg iikke skal rende i røven på ham hele tiden.
Da fyringen af Per Wind kom frem i medierne, modtog den tidligere målmandstræner i FC København en masse støttende beskeder på både sms, mail og Facebook.
Og det rørte ham meget, mens det ligeledes kom bag på den nuværende Team Manager hos københaverne. Det siger han, hvorefter to tårer triller ned ad venstre kind.
Selvom forholdet mellem FC København-ledelsen og Per Wind har været professionelt de seneste otte måneder, så er han stadig påvirket af dagen i slutningen af september sidste år.
– Jeg er fortsat mega skuffet over klubbens behandling af mig. Det må jeg sige. Jeg er ked af det, bitter, sur, uforstående og skuffet på en og samme tid over den måde, jeg er blevet behandlet på. Det er ikke raketvidenskab at behandle sine medarbejdere med respekt og værdighed.
– Og så er det lige meget, om du har været et sted i to år eller 23 år som mig. Klubben har beklaget det mange gange, og de har lavet et kæmpestort selvmål.
Trods den kedelige afsked med FC København, så understreger Per Wind, at han fortsat vil komme i Parken og holde med løverne. Det kan han ikke lægge fra sig, og det skal to personer ikke have lov til at ødelægge.
Hvordan det helt præcise forløb omkring fyringen var, vil klubikonet dog ikke afsløre – endnu.
– Ligesom alle andre må du vente med det rigtige forløb til sensommeren, hvor jeg udgiver en bog. Her kommer det til at være beskrevet, lyder det afsluttende fra Per Wind.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag
