– Jeg vil aldrig tilgive Peter Christiansen og Daniel Rommedahl, som førte kniven mod mig.
Sådan siger Per Wind til Tipsbladet, da han bliver spurgt indtil slutningen af september sidste år, hvor han blev fyret i FC København.
Og den triste besked fra ‘PC’ og Daniel Rommedahl ramte Per Wind som et lyn fra en klar himmel. Han havde slet ikke set en fyreseddel komme.
– De har sagt undskyld, men skaden er sket, og det kan der ikke rettes op på. Jeg kunne ikke tro, de ville behandle mig på sådan en måde. Det skriger til himlen af dårlig ledelsesstil. ‘PC’ og Daniel Rommedahl skulle bare have gjort deres arbejde godt nok. Du skal ikke have læst på CBS for at vide, hvor gamle dine medarbejdere er.
– Det er ganske almindelig ledelsesstil. Det er amatøragtigt. Det er for helvede ikke en serie 5-klub, men en børsnoteret virksomhed. Det er mangel på menneskelig indsigt.
Fyringen betyder, at Per Wind har sidste arbejdsdag på søndag, hvor hovedstadsklubben skal fejre mesterskabet i Parken efter sæsonens sidste kamp mod AaB.
Klubikonet har været ansat i FC København siden august 1999. Og selvom der er løbet meget vand under broen, siden to personer i Superliga-klubbens ledelse mente, at Per Wind skulle fyres, er der ikke gået en dag, hvor han ikke har tænkt på det.
– Det er som om, at man har siddet i en rødvinsbrandert om mandagen og tænkt, at der skulle ske noget. De har tænkt med røven, og der er ikke gået en dag, siden jeg fik beskeden, hvor jeg ikke har tænkt på det. Det irriterer mig den måde, det skete på.
– Jeg kunne sagtens have været alle de søde reaktioner for uden, men hvis bare klubben havde tænkt sig om. Hvor svært ville det have været at hive mig til side sidste sommer og spørge, hvor jeg så mig selv om et til to år, fordi jeg snart fylder 67 år.
– Så kunne jeg have sagt, at jeg kunne se mig selv stoppe i august 2022. Her ville Jonas (Wind, red.) være solgt, og så kunne jeg følge ham, selvom jeg iikke skal rende i røven på ham hele tiden.
Da fyringen af Per Wind kom frem i medierne, modtog den tidligere målmandstræner i FC København en masse støttende beskeder på både sms, mail og Facebook.
Og det rørte ham meget, mens det ligeledes kom bag på den nuværende Team Manager hos københaverne. Det siger han, hvorefter to tårer triller ned ad venstre kind.
Selvom forholdet mellem FC København-ledelsen og Per Wind har været professionelt de seneste otte måneder, så er han stadig påvirket af dagen i slutningen af september sidste år.
– Jeg er fortsat mega skuffet over klubbens behandling af mig. Det må jeg sige. Jeg er ked af det, bitter, sur, uforstående og skuffet på en og samme tid over den måde, jeg er blevet behandlet på. Det er ikke raketvidenskab at behandle sine medarbejdere med respekt og værdighed.
– Og så er det lige meget, om du har været et sted i to år eller 23 år som mig. Klubben har beklaget det mange gange, og de har lavet et kæmpestort selvmål.
Trods den kedelige afsked med FC København, så understreger Per Wind, at han fortsat vil komme i Parken og holde med løverne. Det kan han ikke lægge fra sig, og det skal to personer ikke have lov til at ødelægge.
Hvordan det helt præcise forløb omkring fyringen var, vil klubikonet dog ikke afsløre – endnu.
– Ligesom alle andre må du vente med det rigtige forløb til sensommeren, hvor jeg udgiver en bog. Her kommer det til at være beskrevet, lyder det afsluttende fra Per Wind.
LIVE
TransferLIVE: De lurer på AaB-profil
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
AVIS
Ingen kontakt med AGF
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
LIVE: FCK taber i Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
