Borussia Dortmund vinder og vinder. Som det eneste hold i Europas fem største ligaer har klubben vundet alle sine kampe i 2023. 10 sejre er det blevet til på tværs af alle turneringer.
Tirsdag aften venter en afgørende prøve mod Chelsea på Stamford Bridge i returopgøret i ottendedelsfinalerne i Champions League. Dortmund vandt den første kamp 1-0.
Tommy Bechmann, tidligere professionel fodboldspiller og nuværende ekspert hos Viaplay, spår en tæt kamp.
– Chelsea brændte mange store chancer i første opgør, så jeg tror, det bliver svært for Dortmund.
– Offensiven skal være effektiv, og defensiven skal stå stærkt, hvis holdet skal gå videre, siger Beckmann.
Fodboldeksperten tror ikke på, at Dortmund kan gå hele vejen i Europas fineste klubturnering.
– Jeg har svært ved at se Dortmund udfordre de allerbedste klubber over to kampe. Holdet kan sagtens vinde på hjemmebane, men det kommer til kort på udebaneture, mener Bechmann.
Cheftræner Edin Terzic har siden 2010 haft forskellige roller i Dortmund.
Den tysk-kroatiske træner har både været scout, ungdomstræner, assistenttræner og midlertidig cheftræner. I sommeren 2022 blev hans midlertidige cheftrænerrolle gjort permanent.
Ifølge Bechmann er trænerens tætte bånd til spillerne den helt store årsag til, at Dortmund vader i sejre i år.
– Dortmund hentede ikke et hav af nye spillere sidste sommer. Tværtimod mistede klubben eksempelvis Erling Haaland til Manchester City. Det gjorde ondt, men man kan sige, at det er Terzics fortjeneste, at det går så godt.
– Han har været i klubben længe, og spillerne kan lide at være omkring ham. Han minder på mange måder om tidligere Dortmund-træner Jürgen Klopp, der også var meget vellidt, siger Bechmann.
Ifølge fodboldeksperten kan Dortmund overrumple sine modstandere på flere måder.
– Spillerne er omstillingsparate, og Terzic har flere forskellige planer i skuffen, alt efter hvilken modstander holdet møder.
– De kan opstille en betondefensiv og slå til på kontra, men de har også været gode til at skabe kampe, siger Bechmann, der især fremhæver Niklas Süle og Nico Schlotterbeck i Dortmunds centrale forsvar.
– Det ligner, at Terzic har fundet frem til sin idealopstilling, efter at han har roteret en masse. Schlotterbeck og Süle lader til at være et ganske fortrinligt makkerpar. De har fundet hinanden, siger Bechmann.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT