Vanvittig stime skal udbygges tirsdag aften

Cheftræner Edin Terzic fører Dortmund fra sejr til sejr i 2023. Tirsdag venter en afgørende prøve mod Chelsea.



Borussia Dortmund vinder og vinder. Som det eneste hold i Europas fem største ligaer har klubben vundet alle sine kampe i 2023. 10 sejre er det blevet til på tværs af alle turneringer.

Tirsdag aften venter en afgørende prøve mod Chelsea på Stamford Bridge i returopgøret i ottendedelsfinalerne i Champions League. Dortmund vandt den første kamp 1-0.

Tommy Bechmann, tidligere professionel fodboldspiller og nuværende ekspert hos Viaplay, spår en tæt kamp.

– Chelsea brændte mange store chancer i første opgør, så jeg tror, det bliver svært for Dortmund.

– Offensiven skal være effektiv, og defensiven skal stå stærkt, hvis holdet skal gå videre, siger Beckmann.

Fodboldeksperten tror ikke på, at Dortmund kan gå hele vejen i Europas fineste klubturnering.

– Jeg har svært ved at se Dortmund udfordre de allerbedste klubber over to kampe. Holdet kan sagtens vinde på hjemmebane, men det kommer til kort på udebaneture, mener Bechmann.

Cheftræner Edin Terzic har siden 2010 haft forskellige roller i Dortmund.

Den tysk-kroatiske træner har både været scout, ungdomstræner, assistenttræner og midlertidig cheftræner. I sommeren 2022 blev hans midlertidige cheftrænerrolle gjort permanent.

Ifølge Bechmann er trænerens tætte bånd til spillerne den helt store årsag til, at Dortmund vader i sejre i år.

– Dortmund hentede ikke et hav af nye spillere sidste sommer. Tværtimod mistede klubben eksempelvis Erling Haaland til Manchester City. Det gjorde ondt, men man kan sige, at det er Terzics fortjeneste, at det går så godt.

– Han har været i klubben længe, og spillerne kan lide at være omkring ham. Han minder på mange måder om tidligere Dortmund-træner Jürgen Klopp, der også var meget vellidt, siger Bechmann.

Ifølge fodboldeksperten kan Dortmund overrumple sine modstandere på flere måder.

– Spillerne er omstillingsparate, og Terzic har flere forskellige planer i skuffen, alt efter hvilken modstander holdet møder.

– De kan opstille en betondefensiv og slå til på kontra, men de har også været gode til at skabe kampe, siger Bechmann, der især fremhæver Niklas Süle og Nico Schlotterbeck i Dortmunds centrale forsvar.

– Det ligner, at Terzic har fundet frem til sin idealopstilling, efter at han har roteret en masse. Schlotterbeck og Süle lader til at være et ganske fortrinligt makkerpar. De har fundet hinanden, siger Bechmann.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’