Vanvittig stime skal udbygges tirsdag aften

Cheftræner Edin Terzic fører Dortmund fra sejr til sejr i 2023. Tirsdag venter en afgørende prøve mod Chelsea.



Borussia Dortmund vinder og vinder. Som det eneste hold i Europas fem største ligaer har klubben vundet alle sine kampe i 2023. 10 sejre er det blevet til på tværs af alle turneringer.

Tirsdag aften venter en afgørende prøve mod Chelsea på Stamford Bridge i returopgøret i ottendedelsfinalerne i Champions League. Dortmund vandt den første kamp 1-0.

Tommy Bechmann, tidligere professionel fodboldspiller og nuværende ekspert hos Viaplay, spår en tæt kamp.

– Chelsea brændte mange store chancer i første opgør, så jeg tror, det bliver svært for Dortmund.

– Offensiven skal være effektiv, og defensiven skal stå stærkt, hvis holdet skal gå videre, siger Beckmann.

Fodboldeksperten tror ikke på, at Dortmund kan gå hele vejen i Europas fineste klubturnering.

– Jeg har svært ved at se Dortmund udfordre de allerbedste klubber over to kampe. Holdet kan sagtens vinde på hjemmebane, men det kommer til kort på udebaneture, mener Bechmann.

Cheftræner Edin Terzic har siden 2010 haft forskellige roller i Dortmund.

Den tysk-kroatiske træner har både været scout, ungdomstræner, assistenttræner og midlertidig cheftræner. I sommeren 2022 blev hans midlertidige cheftrænerrolle gjort permanent.

Ifølge Bechmann er trænerens tætte bånd til spillerne den helt store årsag til, at Dortmund vader i sejre i år.

– Dortmund hentede ikke et hav af nye spillere sidste sommer. Tværtimod mistede klubben eksempelvis Erling Haaland til Manchester City. Det gjorde ondt, men man kan sige, at det er Terzics fortjeneste, at det går så godt.

– Han har været i klubben længe, og spillerne kan lide at være omkring ham. Han minder på mange måder om tidligere Dortmund-træner Jürgen Klopp, der også var meget vellidt, siger Bechmann.

Ifølge fodboldeksperten kan Dortmund overrumple sine modstandere på flere måder.

– Spillerne er omstillingsparate, og Terzic har flere forskellige planer i skuffen, alt efter hvilken modstander holdet møder.

– De kan opstille en betondefensiv og slå til på kontra, men de har også været gode til at skabe kampe, siger Bechmann, der især fremhæver Niklas Süle og Nico Schlotterbeck i Dortmunds centrale forsvar.

– Det ligner, at Terzic har fundet frem til sin idealopstilling, efter at han har roteret en masse. Schlotterbeck og Süle lader til at være et ganske fortrinligt makkerpar. De har fundet hinanden, siger Bechmann.

/ritzau/






Superliga-LIVE: FCK tæt på “teknisk udsolgt”




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FC København interesseret i Jonas Kersken

AC Horsens – FC Nordsjælland

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Paulinho tager hjem til Brasilien

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’