Borussia Dortmund vinder og vinder. Som det eneste hold i Europas fem største ligaer har klubben vundet alle sine kampe i 2023. 10 sejre er det blevet til på tværs af alle turneringer.
Tirsdag aften venter en afgørende prøve mod Chelsea på Stamford Bridge i returopgøret i ottendedelsfinalerne i Champions League. Dortmund vandt den første kamp 1-0.
Tommy Bechmann, tidligere professionel fodboldspiller og nuværende ekspert hos Viaplay, spår en tæt kamp.
– Chelsea brændte mange store chancer i første opgør, så jeg tror, det bliver svært for Dortmund.
– Offensiven skal være effektiv, og defensiven skal stå stærkt, hvis holdet skal gå videre, siger Beckmann.
Fodboldeksperten tror ikke på, at Dortmund kan gå hele vejen i Europas fineste klubturnering.
– Jeg har svært ved at se Dortmund udfordre de allerbedste klubber over to kampe. Holdet kan sagtens vinde på hjemmebane, men det kommer til kort på udebaneture, mener Bechmann.
Cheftræner Edin Terzic har siden 2010 haft forskellige roller i Dortmund.
Den tysk-kroatiske træner har både været scout, ungdomstræner, assistenttræner og midlertidig cheftræner. I sommeren 2022 blev hans midlertidige cheftrænerrolle gjort permanent.
Ifølge Bechmann er trænerens tætte bånd til spillerne den helt store årsag til, at Dortmund vader i sejre i år.
– Dortmund hentede ikke et hav af nye spillere sidste sommer. Tværtimod mistede klubben eksempelvis Erling Haaland til Manchester City. Det gjorde ondt, men man kan sige, at det er Terzics fortjeneste, at det går så godt.
– Han har været i klubben længe, og spillerne kan lide at være omkring ham. Han minder på mange måder om tidligere Dortmund-træner Jürgen Klopp, der også var meget vellidt, siger Bechmann.
Ifølge fodboldeksperten kan Dortmund overrumple sine modstandere på flere måder.
– Spillerne er omstillingsparate, og Terzic har flere forskellige planer i skuffen, alt efter hvilken modstander holdet møder.
– De kan opstille en betondefensiv og slå til på kontra, men de har også været gode til at skabe kampe, siger Bechmann, der især fremhæver Niklas Süle og Nico Schlotterbeck i Dortmunds centrale forsvar.
– Det ligner, at Terzic har fundet frem til sin idealopstilling, efter at han har roteret en masse. Schlotterbeck og Süle lader til at være et ganske fortrinligt makkerpar. De har fundet hinanden, siger Bechmann.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Tunesien – Japan
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER