Borussia Dortmund vinder og vinder. Som det eneste hold i Europas fem største ligaer har klubben vundet alle sine kampe i 2023. 10 sejre er det blevet til på tværs af alle turneringer.
Tirsdag aften venter en afgørende prøve mod Chelsea på Stamford Bridge i returopgøret i ottendedelsfinalerne i Champions League. Dortmund vandt den første kamp 1-0.
Tommy Bechmann, tidligere professionel fodboldspiller og nuværende ekspert hos Viaplay, spår en tæt kamp.
– Chelsea brændte mange store chancer i første opgør, så jeg tror, det bliver svært for Dortmund.
– Offensiven skal være effektiv, og defensiven skal stå stærkt, hvis holdet skal gå videre, siger Beckmann.
Fodboldeksperten tror ikke på, at Dortmund kan gå hele vejen i Europas fineste klubturnering.
– Jeg har svært ved at se Dortmund udfordre de allerbedste klubber over to kampe. Holdet kan sagtens vinde på hjemmebane, men det kommer til kort på udebaneture, mener Bechmann.
Cheftræner Edin Terzic har siden 2010 haft forskellige roller i Dortmund.
Den tysk-kroatiske træner har både været scout, ungdomstræner, assistenttræner og midlertidig cheftræner. I sommeren 2022 blev hans midlertidige cheftrænerrolle gjort permanent.
Ifølge Bechmann er trænerens tætte bånd til spillerne den helt store årsag til, at Dortmund vader i sejre i år.
– Dortmund hentede ikke et hav af nye spillere sidste sommer. Tværtimod mistede klubben eksempelvis Erling Haaland til Manchester City. Det gjorde ondt, men man kan sige, at det er Terzics fortjeneste, at det går så godt.
– Han har været i klubben længe, og spillerne kan lide at være omkring ham. Han minder på mange måder om tidligere Dortmund-træner Jürgen Klopp, der også var meget vellidt, siger Bechmann.
Ifølge fodboldeksperten kan Dortmund overrumple sine modstandere på flere måder.
– Spillerne er omstillingsparate, og Terzic har flere forskellige planer i skuffen, alt efter hvilken modstander holdet møder.
– De kan opstille en betondefensiv og slå til på kontra, men de har også været gode til at skabe kampe, siger Bechmann, der især fremhæver Niklas Süle og Nico Schlotterbeck i Dortmunds centrale forsvar.
– Det ligner, at Terzic har fundet frem til sin idealopstilling, efter at han har roteret en masse. Schlotterbeck og Süle lader til at være et ganske fortrinligt makkerpar. De har fundet hinanden, siger Bechmann.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW