Han har boet sig i Danmark i mere end et årti, og det er hans store ønske at blive dansk statsborger, men stopklodser har hele tiden udskudt drømmen, der efterhånden har udviklet sig til et mareridt for Rilwan Hassan.
SønderjyskE-spilleren havde sådan set bestået indfødsretsprøven, men han endte med at skulle op til en ny prøve, som han også bestod, fordi der i mellemtiden var kommet en ny test. Og så var det ellers bare at vente på, at han ville fremgå af lovforslaget og få sit danske statsborgerskab.
Men det har Rilwan Hassan ikke fået, og det kommer han heller ikke til at få de næste år.
Det er Tipsbladet, der i dagens udgave kan fortælle, at nigerianeren fik en færdselsbøde for et års tid siden, mens han spillede i FC Midtjylland. Bøden giver en karantæneperiode fra at søge dansk statsborgerskab på fire og et halvt år, og dermed er der fortsat tre og et halvt år igen, før han kan søge om et dansk statsborgerskab. Når han så har søgt, vil der gå yderligere måneder – ifølge Udlændinge- og Integrationsministeriet er behandlingstiden lige nu på 19 måneder, altså mere end halvandet år.
Rilwan Hassan, 28 år, er knust over den seneste udvikling.
– Jeg har fuld respekt for, at man skal overholde loven og reglerne, det giver jo sig selv. Det kan og skal ikke være anderledes. Men jeg er ikke enig i, at reglerne skal være så meget hårdere for mig, fordi jeg er udlænding. Jeg forstår ikke, der skal være den forskel, især når det handler om en færdselsbøde, siger Rilwan Hassan til Tipsbladet og forklarer:
– Jeg er simpelthen så ked af det. Jeg vil jo så gerne være her. Mit barn skal vokse op her, og jeg har været i gang med at lede efter hus. Hvad skulle jeg ellers gøre? Jeg kan ikke se mig selv leve andre steder. Og så kan jeg ikke få det statsborgerskab.
Nu skal den 28-årige SønderjyskE-spiller, der har kontraktudløb til sommer, så vurdere, om han vil vente yderligere tre og et halvt år på at søge statsborgerskab – og derefter venter 19 måneder på behandlingstiden – eller om han vil forsøge at komme til udlandet og score en stor kontrakt. Tidligere har Rilwan Hassan sagt nej til store kontrakten og penge.
Du kan få hele historien om nigerianeren, der modsat sine landsmænd Izunna Uzochukwu og Sylvester Igboun ikke tog væk fra Danmark, fordi han så inderligt har ønsket at blive dansker.
Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet hver fredag.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
