Knust Rilwan Hassan: Bøde sætter stopper for dansk statsborgerskab

SønderjyskE-spilleren havde håbet på at blive dansk statsborger nu, men en fartbøde har sat en stopper for kantspillerens drøm.



Han har boet sig i Danmark i mere end et årti, og det er hans store ønske at blive dansk statsborger, men stopklodser har hele tiden udskudt drømmen, der efterhånden har udviklet sig til et mareridt for Rilwan Hassan.

SønderjyskE-spilleren havde sådan set bestået indfødsretsprøven, men han endte med at skulle op til en ny prøve, som han også bestod, fordi der i mellemtiden var kommet en ny test. Og så var det ellers bare at vente på, at han ville fremgå af lovforslaget og få sit danske statsborgerskab.

Men det har Rilwan Hassan ikke fået, og det kommer han heller ikke til at få de næste år.

Det er Tipsbladet, der i dagens udgave kan fortælle, at nigerianeren fik en færdselsbøde for et års tid siden, mens han spillede i FC Midtjylland. Bøden giver en karantæneperiode fra at søge dansk statsborgerskab på fire og et halvt år, og dermed er der fortsat tre og et halvt år igen, før han kan søge om et dansk statsborgerskab. Når han så har søgt, vil der gå yderligere måneder – ifølge Udlændinge- og Integrationsministeriet er behandlingstiden lige nu på 19 måneder, altså mere end halvandet år.

Rilwan Hassan, 28 år, er knust over den seneste udvikling.

– Jeg har fuld respekt for, at man skal overholde loven og reglerne, det giver jo sig selv. Det kan og skal ikke være anderledes. Men jeg er ikke enig i, at reglerne skal være så meget hårdere for mig, fordi jeg er udlænding. Jeg forstår ikke, der skal være den forskel, især når det handler om en færdselsbøde, siger Rilwan Hassan til Tipsbladet og forklarer:

– Jeg er simpelthen så ked af det. Jeg vil jo så gerne være her. Mit barn skal vokse op her, og jeg har været i gang med at lede efter hus. Hvad skulle jeg ellers gøre? Jeg kan ikke se mig selv leve andre steder. Og så kan jeg ikke få det statsborgerskab.

Nu skal den 28-årige SønderjyskE-spiller, der har kontraktudløb til sommer, så vurdere, om han vil vente yderligere tre og et halvt år på at søge statsborgerskab – og derefter venter 19 måneder på behandlingstiden – eller om han vil forsøge at komme til udlandet og score en stor kontrakt. Tidligere har Rilwan Hassan sagt nej til store kontrakten og penge.

Du kan få hele historien om nigerianeren, der modsat sine landsmænd Izunna Uzochukwu og Sylvester Igboun ikke tog væk fra Danmark, fordi han så inderligt har ønsket at blive dansker.

Du finder Tipsbladet som indstik i Ekstra Bladet hver fredag.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Mexico kommer med markant melding om VM

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

I svime over Filip Jørgensen

Chido Obi nomineret til pris



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jonas Schwartz lander nyt job

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Mourinho tog røven på Zeca

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hjulmand vinder i Hamborg

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Nu svarer David Nielsen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning