Køb denne Superliga-stjerne, Brøndby!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Brøndbys ønskeliste.



Der kunne godt være lagt op en travl transfersommer på Vestegnen.

Brøndby IF har en masse transfervarme spillere, men en sæson med svingende resultater har også udstillet, at truppen har visse mangler, så sportsdirektør Benjamin Schmedes skal også finde nogle forstærkninger.

Her kigger vi nærmere på deres sommer.

Det har de mest brug for 

Brøndby lagde ikke skjul på, at man var ude efter en venstre back i vinterens transfervinude, så derfor må det også stå højt på Benjamin Schmedes’ prioritetsliste til sommer.  

Brøndby var i vinter meldt interesseret i Heerenveen-profilen Mats Köhlert, som dog endte med at blive hos hollænderne. Som Tipsbladet forstår det, er den 26-årige stadig en, der spøger i Brøndby.  

Til sommer har han kontraktudløb i Heerenveen, og alt peger på, at han gerne vil prøve kræfter med en ny klub. Men om det bliver Brøndby, er endnu usikkert.  

Mats Köhlert i aktion.

En gratis spiller af Mats Köhlerts kaliber hænger ikke på træerne, så derfor kommer Brøndby til at få kamp til stregen, men der er ingen tvivl om, at det ville være et kæmpe scoop, hvis Schmedes og co. får lokket tyskeren til Vestegnen.  

Det har de også brug for 

Med Frederik Birks indtog i Brøndby er behovet for at have kantspillere også blevet større. Birk har skiftet opstilling, som betyder, at der skal bruges kantspillere i stedet for wingbacks, så derfor er det ikke utænkeligt, at det er en position, man vil kigge på til sommer.  

I denne sæson er det primært Nicolai Vallys og Yuito Suzuki, der har taget sig af kanterne, og det kan diskuteres, om de to er “rigtige” kantspillere, eller om de kan gøre mere gavn mere centralt i banen – selvom både Vallys og Suzuki har gjort det mere end hæderligt i denne sæson. 

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer? 

Brøndby har før hentet profiler i Superligaen såsom Nicolai Vallys og Filip Bundgaard, men spørgsmålet er, om den trend fortsætter under Benjamin Schmedes ledelse.

Brøndby kunne godt bruge AaBs anfører.

Hvis den gør, er der et par oplagte kandidater rundt omkring i ligaen. Til sommer skal Brøndby potentielt vinke farvel til Mileta Rajovic, Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden, og så skal der nyt blod ind. 

Her er Mathias Jørgensen fra AaB et helt oplagt emne med sin fart, sin målnæse og sit presspil, og han vil kunne gøre sig enten som kantspiller eller angriber i Brøndbys system. Det store spørgsmål er, om han bliver for dyr, men hvis ikke så slå til og køb ham!

Hvis man vil gå efter en mere rendyrket kantspiller, er brandvarme Serginho i Viborg FF også et helt oplagt emne. 

Oplagte afgange 

Mathias Kvistgaarden, angriber
I flere transfervinduer har der været interesse og spekulationer for Mathias Kvistgaarden. Hvis han holder sig skadesfri resten af foråret og fortsætter sin imponerende form, der har budt på 13 ligamål hidtil, bliver han solgt dyrt. 

Clement Bischoff, wingback/kantspiller
Det giver jo sig selv, at han er på affyringsrampen, når han var millimeter fra et skifte til Brighton & Hove Albion i februar. Med kontraktudløb i sommeren 2026 skal han også sælges eller forlænges, hvis ikke de blågule skal risikere at miste ham gratis. 

Yuito Suzuki, offensivspiller
Han startede sæsonen sløvt, men Yuito Suzuki er for alvor kommet efter det og har særligt i foråret været blændende. Det er blevet til ni mål og fem assister i Superligaen, og han ligner igen en mand, som klubber fra Bundesligaen og andre udenlandske ligaer bør sværme om. 



Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk målsluger færdig