FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Han har spillet flere end 200 kampe for FC København.
Nu har Lukas Lerager kun en god håndfuld tilbage.
I denne uge har FC København meldt ud, at midtbanespilleren forlader klubben ved udgangen af 2025. Parterne har ikke kunnet nå til enighed om en forlængelse, selv om interessen ellers var til stede på begge sider af forhandlingsbordet.
Og hvor efterlader Lukas Leragers exit så FC København? Fredag middag stillede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen sig op foran Tipsbladet og den øvrige presse for at udlægge teksten.
– Vi gik ind i en dialog med Lukas for at lykkes, og han gjorde det samme. Vi har forsøgt en masse modeller. Vi har kigget på længde, på løn og på bonusmodeller, og til sidst kiggede Lukas og jeg på hinanden og sagde “det her kan vi desværre ikke lykkes med”, siger Sune Smith-Nielsen.
Fordi I var for langt fra hinanden?
– Det er jo en del af det.
Kan I undvære ham?
– Han skal spille de næste syv kampe, så det er ikke sådan, han er stoppet dags dato. Vi glæder os og er sikre på, Lukas kommer til at gøre en stor indsats for FC København resten af efteråret.
Hvad er det, I mister ved ikke at have Lukas Lerager?
– Vi mister en dygtig central midtbanespiller, som har haft en stor indflydelse i den periode, han har været i FC København. Han var været med til at vinde mesterskaber og kvalificere os til Champions League. Så det er en stærk spiller og en ærlig spiller, som trænerstaben altid har kunnet regne med.
Hvor langt synes du, I har strukket jer?
– Jeg vil ikke gå i detaljer. Vi har siddet i en lang, lang periode og drøftet rigtig mange modeller og prøvet at finde en vej på længde og løn, men til sidst gav det ikke mening for os og desværre heller ikke for Lukas.
I sommer sagde I farvel til Boilesen og Falk – nu Lukas Lerager. Kan du komme i en situation, hvor der mangler FCK-DNA eller dansk DNA?
– Det er relevant, når man skal sammensætte en FCK-trup, at kigge på nationalitet. Det er relevant at kigge på Frederiksberg-drenge, på københavnere, på danske og nordiske spillere. Det er en faktor, som har stor betydning, når vi sammensætter en trup.
– Jeg vil gerne understrege, at for at være et tophold i Danmark og kvalificere sig til Europa, så bliver det svært at gøre med 28 danskere fra Frederiksberg. Så vi er tvunget til at kigge internationalt, hvis vi skal lave en konkurrencedygtig trup.
– Det nordiske marked er under pres, og der er nogle positioner, der er sværere end andre. Det er vi meget opmærksomme på.
Vil du gerne erstatte Lukas Lerager med én udefra?
– Jeg stiller op i dag for at tale om Lukas og i største respekt for det bidrag, han har gjort, og den afslutning, han skal have i FC København. Hvad der skal ske fremadrettet, kan vi begynde at have en dialog om 1. februar.
Det er vel relevant at kigge på, hvad I har brug for på midtbanen, som i forvejen var under pres?
– Der er rigtig mange ting, der er relevante at kigge på. Der er mange spændende ting, vi kunne diskutere, men vi skal spille en kamp på søndag, og det er det vigtigste for os.
Jacob Neestrup sagde i sommer, at behovet for en ny midtbanespiller var tættere på to end én. Det endte med én, og nu står vi med en midtbanespiller mere, der skal væk. Alligevel kan du ikke kategorisk sige, at der skal en ny midtbanespiller ind. Kan du forstå, hvis det virker mærkeligt?
– Jeg synes, det er passende at sige, at nu har vi diskuteret Lukas, og der er en kæmpe respekt om hans præstationer. Hvad der skal ske til januar og til sommer, diskuterer vi senere.
Hvordan tog Jacob Neestrup den her besked?
– Jacob har været informeret hele vejen. Det er ikke ham, der sidder og forhandler. Det er mit lod.
Viktor Claesson og Thomas Delaney nærmer sig også udløb. Hvor står det med dem?
– Jeg vil ikke åbne op for nogle af de her ting. Hvad vi synes, vi skal gøre, tager vi internt, slutter Sune Smith-Nielsen.
FC København møder rivalerne fra Brøndby IF hjemme i Parken på søndag.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Tysk VM-chok
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović