I øjeblikket lader Brøndby-truppen op til sæsonstarten med et ophold i spanske La Manga. Her arbejder holdet med detaljer i spillet, der efter planen skal bringe Brøndby tilbage med kurs mod toppen af ligaen.
Tom Køhlert, der i fritiden blandt andet dyrker det legendariske amerikanske orkester, Beach Boys, har sin helt egen måde at starte dagen på i Spanien.
– Hernede har jeg startet hver eneste dag med et bad og hørt ‘California Girls.’ Det har gjort mig i godt humør og har vækket den holdleder jeg bor sammen med på hotellet, siger Tom Køhlert til Ekstra Bladet.
Den inkarnerede Beach Boys-fan har været til adskillige koncerter med bandet og er ejer af mere end 500 liveoptagelser fra deres koncerter.
Men det er ikke megahittet ‘Good Vibrations,’ han vil bruge til at beskrive Brøndbys nuværende tilstand med,
– Nej, ikke endnu. Men det er på vej. Lige nu må det være ‘God Only Knows.’
Siden Tom Køhlert overtog trænerjobbet fra René Meulensteen for godt et år siden, har der været masser af problemer både internt i klubben og omkring resultaterne på banen. Men Tom Køhlert holder fast og beskriver sig selv som en fighter og klubmand af hele sit hjerte. Og så er han blevet bedre til at håndtere et nederlag end tidligere i trænerkarrieren.
– Når jeg havde tabt en fodboldkamp i gamle dage, måtte min kone sige til ungerne, at ‘nu har far tabt i dag, så skal I ikke sige et ord.’ Sådan er det ikke i dag, siger Tom Køhlert og forklarer, at han lukker af for fodbold, når han cykler hjem fra Brøndby Stadion efter et nederlag.
Brøndby har i La Manga spillet sig i finalen i træningsturneringen La Manga Cup II, hvor svenske Kalmar bliver modstander på fredag.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT