I øjeblikket lader Brøndby-truppen op til sæsonstarten med et ophold i spanske La Manga. Her arbejder holdet med detaljer i spillet, der efter planen skal bringe Brøndby tilbage med kurs mod toppen af ligaen.
Tom Køhlert, der i fritiden blandt andet dyrker det legendariske amerikanske orkester, Beach Boys, har sin helt egen måde at starte dagen på i Spanien.
– Hernede har jeg startet hver eneste dag med et bad og hørt ‘California Girls.’ Det har gjort mig i godt humør og har vækket den holdleder jeg bor sammen med på hotellet, siger Tom Køhlert til Ekstra Bladet.
Den inkarnerede Beach Boys-fan har været til adskillige koncerter med bandet og er ejer af mere end 500 liveoptagelser fra deres koncerter.
Men det er ikke megahittet ‘Good Vibrations,’ han vil bruge til at beskrive Brøndbys nuværende tilstand med,
– Nej, ikke endnu. Men det er på vej. Lige nu må det være ‘God Only Knows.’
Siden Tom Køhlert overtog trænerjobbet fra René Meulensteen for godt et år siden, har der været masser af problemer både internt i klubben og omkring resultaterne på banen. Men Tom Køhlert holder fast og beskriver sig selv som en fighter og klubmand af hele sit hjerte. Og så er han blevet bedre til at håndtere et nederlag end tidligere i trænerkarrieren.
– Når jeg havde tabt en fodboldkamp i gamle dage, måtte min kone sige til ungerne, at ‘nu har far tabt i dag, så skal I ikke sige et ord.’ Sådan er det ikke i dag, siger Tom Køhlert og forklarer, at han lukker af for fodbold, når han cykler hjem fra Brøndby Stadion efter et nederlag.
Brøndby har i La Manga spillet sig i finalen i træningsturneringen La Manga Cup II, hvor svenske Kalmar bliver modstander på fredag.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER