I øjeblikket lader Brøndby-truppen op til sæsonstarten med et ophold i spanske La Manga. Her arbejder holdet med detaljer i spillet, der efter planen skal bringe Brøndby tilbage med kurs mod toppen af ligaen.
Tom Køhlert, der i fritiden blandt andet dyrker det legendariske amerikanske orkester, Beach Boys, har sin helt egen måde at starte dagen på i Spanien.
– Hernede har jeg startet hver eneste dag med et bad og hørt ‘California Girls.’ Det har gjort mig i godt humør og har vækket den holdleder jeg bor sammen med på hotellet, siger Tom Køhlert til Ekstra Bladet.
Den inkarnerede Beach Boys-fan har været til adskillige koncerter med bandet og er ejer af mere end 500 liveoptagelser fra deres koncerter.
Men det er ikke megahittet ‘Good Vibrations,’ han vil bruge til at beskrive Brøndbys nuværende tilstand med,
– Nej, ikke endnu. Men det er på vej. Lige nu må det være ‘God Only Knows.’
Siden Tom Køhlert overtog trænerjobbet fra René Meulensteen for godt et år siden, har der været masser af problemer både internt i klubben og omkring resultaterne på banen. Men Tom Køhlert holder fast og beskriver sig selv som en fighter og klubmand af hele sit hjerte. Og så er han blevet bedre til at håndtere et nederlag end tidligere i trænerkarrieren.
– Når jeg havde tabt en fodboldkamp i gamle dage, måtte min kone sige til ungerne, at ‘nu har far tabt i dag, så skal I ikke sige et ord.’ Sådan er det ikke i dag, siger Tom Køhlert og forklarer, at han lukker af for fodbold, når han cykler hjem fra Brøndby Stadion efter et nederlag.
Brøndby har i La Manga spillet sig i finalen i træningsturneringen La Manga Cup II, hvor svenske Kalmar bliver modstander på fredag.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL