Køhlert får humør af California Girls

Brøndbytræner Tom Køhlert er blevet bedre til at håndtere nederlagene.



I øjeblikket lader Brøndby-truppen op til sæsonstarten med et ophold i spanske La Manga. Her arbejder holdet med detaljer i spillet, der efter planen skal bringe Brøndby tilbage med kurs mod toppen af ligaen.

Tom Køhlert, der i fritiden blandt andet dyrker det legendariske amerikanske orkester, Beach Boys, har sin helt egen måde at starte dagen på i Spanien.

– Hernede har jeg startet hver eneste dag med et bad og hørt ‘California Girls.’ Det har gjort mig i godt humør og har vækket den holdleder jeg bor sammen med på hotellet, siger Tom Køhlert til Ekstra Bladet.

Den inkarnerede Beach Boys-fan har været til adskillige koncerter med bandet og er ejer af mere end 500 liveoptagelser fra deres koncerter.
Men det er ikke megahittet ‘Good Vibrations,’ han vil bruge til at beskrive Brøndbys nuværende tilstand med,

– Nej, ikke endnu. Men det er på vej. Lige nu må det være ‘God Only Knows.’

Siden Tom Køhlert overtog trænerjobbet fra René Meulensteen for godt et år siden, har der været masser af problemer både internt i klubben og omkring resultaterne på banen. Men Tom Køhlert holder fast og beskriver sig selv som en fighter og klubmand af hele sit hjerte. Og så er han blevet bedre til at håndtere et nederlag end tidligere i trænerkarrieren.

– Når jeg havde tabt en fodboldkamp i gamle dage, måtte min kone sige til ungerne, at ‘nu har far tabt i dag, så skal I ikke sige et ord.’ Sådan er det ikke i dag, siger Tom Køhlert og forklarer, at han lukker af for fodbold, når han cykler hjem fra Brøndby Stadion efter et nederlag.

Brøndby har i La Manga spillet sig i finalen i træningsturneringen La Manga Cup II, hvor svenske Kalmar bliver modstander på fredag.










LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson med hård kritik

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’