I øjeblikket lader Brøndby-truppen op til sæsonstarten med et ophold i spanske La Manga. Her arbejder holdet med detaljer i spillet, der efter planen skal bringe Brøndby tilbage med kurs mod toppen af ligaen.
Tom Køhlert, der i fritiden blandt andet dyrker det legendariske amerikanske orkester, Beach Boys, har sin helt egen måde at starte dagen på i Spanien.
– Hernede har jeg startet hver eneste dag med et bad og hørt ‘California Girls.’ Det har gjort mig i godt humør og har vækket den holdleder jeg bor sammen med på hotellet, siger Tom Køhlert til Ekstra Bladet.
Den inkarnerede Beach Boys-fan har været til adskillige koncerter med bandet og er ejer af mere end 500 liveoptagelser fra deres koncerter.
Men det er ikke megahittet ‘Good Vibrations,’ han vil bruge til at beskrive Brøndbys nuværende tilstand med,
– Nej, ikke endnu. Men det er på vej. Lige nu må det være ‘God Only Knows.’
Siden Tom Køhlert overtog trænerjobbet fra René Meulensteen for godt et år siden, har der været masser af problemer både internt i klubben og omkring resultaterne på banen. Men Tom Køhlert holder fast og beskriver sig selv som en fighter og klubmand af hele sit hjerte. Og så er han blevet bedre til at håndtere et nederlag end tidligere i trænerkarrieren.
– Når jeg havde tabt en fodboldkamp i gamle dage, måtte min kone sige til ungerne, at ‘nu har far tabt i dag, så skal I ikke sige et ord.’ Sådan er det ikke i dag, siger Tom Køhlert og forklarer, at han lukker af for fodbold, når han cykler hjem fra Brøndby Stadion efter et nederlag.
Brøndby har i La Manga spillet sig i finalen i træningsturneringen La Manga Cup II, hvor svenske Kalmar bliver modstander på fredag.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
OPTAKT