Koeman efter Barcelona-fiasko: Forstår det ikke

Barcelona var foran 1-0, men tabte til Granada og missede chancen for at snuppe førstepladsen i La Liga.



FC Barcelona-spillerne var ikke skarpe nok, da ligakampen mod Granada skulle afgøres.

Det siger cheftræner Ronald Koeman ifølge nyhedsbureauet Reuters, efter at catalonierne tabte 1-2 til Granada torsdag aften på Camp Nou.

Lionel Messi bragte ellers Barcelona foran 1-0 i første halvleg, men gæsterne scorede to gange efter pausen.

– Vi mistede vores fokus i anden halvleg og lavede fejl i forsvaret.

– Vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi tabte. Det er realiteten. Vi havde chancer for at vinde kampen, men det er det, siger han.

Barcelona sad på langt størstedelen af spillet og havde flere gange mulighed for at bringe sig yderligere i front i første halvleg.

Blandt andet brændte Messi en stor chance og missede muligheden for at gøre sig til dobbelt målscorer. I stedet var gæsterne effektive på de få chancer, der bød sig.

En sejr kunne ellers have sendt Barcelona til tops i La Liga, men i stedet forbliver holdet på tredjepladsen efter førerholdet Atlético Madrid og Real Madrid.

– Vi er nu nødt til at forberede os på søndagens kamp (ude mod Valencia, red.). Vi er stadig med i opløbet og har en chance. Vi er nødt til at acceptere det, komme videre og forberede os til næste kamp, siger Koeman.

Hollænderen fik selv en uheldig rolle i kampen, da han fik det røde kort, efter at Granada scorede sit første mål.

– Jeg forstår stadig ikke, hvorfor de sendte mig væk. De sagde, at jeg fik det røde kort, fordi jeg ikke respekterede fjerdedommeren, siger træneren.

– Jeg gad godt vide, hvad jeg skulle have sagt. Det var ham, der var uhøflig over for mig.

– Hvis de skriver noget, jeg ikke har sagt, i deres kamprapport, bliver jeg nødt til at gøre noget, siger Barcelona-træneren.

Der resterer fem spillerunder i den spanske liga. Her skal Barcelona blandt andet møde Atlético Madrid 8. maj på hjemmebane.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Horsens kommer tættere på oprykning

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Infantino: Iran kommer til at spille VM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Delaney afslører dialog

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker