Koeman efter Barcelona-fiasko: Forstår det ikke

Barcelona var foran 1-0, men tabte til Granada og missede chancen for at snuppe førstepladsen i La Liga.



FC Barcelona-spillerne var ikke skarpe nok, da ligakampen mod Granada skulle afgøres.

Det siger cheftræner Ronald Koeman ifølge nyhedsbureauet Reuters, efter at catalonierne tabte 1-2 til Granada torsdag aften på Camp Nou.

Lionel Messi bragte ellers Barcelona foran 1-0 i første halvleg, men gæsterne scorede to gange efter pausen.

– Vi mistede vores fokus i anden halvleg og lavede fejl i forsvaret.

– Vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi tabte. Det er realiteten. Vi havde chancer for at vinde kampen, men det er det, siger han.

Barcelona sad på langt størstedelen af spillet og havde flere gange mulighed for at bringe sig yderligere i front i første halvleg.

Blandt andet brændte Messi en stor chance og missede muligheden for at gøre sig til dobbelt målscorer. I stedet var gæsterne effektive på de få chancer, der bød sig.

En sejr kunne ellers have sendt Barcelona til tops i La Liga, men i stedet forbliver holdet på tredjepladsen efter førerholdet Atlético Madrid og Real Madrid.

– Vi er nu nødt til at forberede os på søndagens kamp (ude mod Valencia, red.). Vi er stadig med i opløbet og har en chance. Vi er nødt til at acceptere det, komme videre og forberede os til næste kamp, siger Koeman.

Hollænderen fik selv en uheldig rolle i kampen, da han fik det røde kort, efter at Granada scorede sit første mål.

– Jeg forstår stadig ikke, hvorfor de sendte mig væk. De sagde, at jeg fik det røde kort, fordi jeg ikke respekterede fjerdedommeren, siger træneren.

– Jeg gad godt vide, hvad jeg skulle have sagt. Det var ham, der var uhøflig over for mig.

– Hvis de skriver noget, jeg ikke har sagt, i deres kamprapport, bliver jeg nødt til at gøre noget, siger Barcelona-træneren.

Der resterer fem spillerunder i den spanske liga. Her skal Barcelona blandt andet møde Atlético Madrid 8. maj på hjemmebane.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham