Braithwaites boss: Mærkeligt at jeg skal svare

Ronald Koeman er irriteret over at han inden lørdagens pokalfinalen skal forholde sig til sin fremtid i FC Barcelona.



FC Barcelona røg ud af Champions League allerede i ottendedelsfinalen, og i den spanske liga ligger storklubben nummer tre og kan altså langtfra regne med et mesterskab, selv om man blot er to point bag førerholdet fra Atlético Madrid.

Derfor mener spanske medier, at træner Ronald Koemans fremtid i klubben kan afhænge af lørdagens pokalfinale mod Athletic Bilbao.

Koeman finder det dog underligt, at han skal forholde sig til den slags op til finalen.

– Det er lidt mærkeligt, at jeg skal svare på den slags spørgsmål. Vi har lige haft en stime på 19 kampe uden nederlag, så taber vi én kamp, og så skal vi tale om min fremtid, siger Koeman med reference til sidste lørdags nederlag til Real Madrid.

– Måske skal jeg bare acceptere det. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og jeg ved, at der er et stort pres, og det kan jeg også godt håndtere, men jeg finder det stadig mærkeligt at skulle tale om.

Han føler, at han har opbakning fra den nyvalgte præsident, Joan Laporta, men hollænderen har ikke behov for, at Laporta ytrer offentlig støtte, hver gang medierne bringer hans job til spekulation.

– Jeg har ikke behov for støtte, hver gang pressen siger noget. Han har vist mig tillid, og jeg ved, hvor jeg står. Men trods økonomiske problemer, skal man vinde titler med Barcelona.

– Det vil være vigtigt at vinde et stort trofæ, særligt i klubbens nuværende situation, lyder det fra Koeman med henvisning til den skrantende økonomi.

Barcelona og Athletic Bilbao er de to spanske klubber, der har vundet den spanske pokalturnering, Copa del Rey, flest gange. Barcelona har 30 triumfer, mens Bilbao kan bryste sig af 23.

Det er blot 14 dage siden, at Bilbao senest spillede spansk pokalfinale. Den udsatte finale fra sæsonen 2019/20 blev tabt 0-1 til Real Sociedad.

Lørdagens finale har kickoff klokken 21.30 i Sevilla.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job