FC Barcelona røg ud af Champions League allerede i ottendedelsfinalen, og i den spanske liga ligger storklubben nummer tre og kan altså langtfra regne med et mesterskab, selv om man blot er to point bag førerholdet fra Atlético Madrid.
Derfor mener spanske medier, at træner Ronald Koemans fremtid i klubben kan afhænge af lørdagens pokalfinale mod Athletic Bilbao.
Koeman finder det dog underligt, at han skal forholde sig til den slags op til finalen.
– Det er lidt mærkeligt, at jeg skal svare på den slags spørgsmål. Vi har lige haft en stime på 19 kampe uden nederlag, så taber vi én kamp, og så skal vi tale om min fremtid, siger Koeman med reference til sidste lørdags nederlag til Real Madrid.
– Måske skal jeg bare acceptere det. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og jeg ved, at der er et stort pres, og det kan jeg også godt håndtere, men jeg finder det stadig mærkeligt at skulle tale om.
Han føler, at han har opbakning fra den nyvalgte præsident, Joan Laporta, men hollænderen har ikke behov for, at Laporta ytrer offentlig støtte, hver gang medierne bringer hans job til spekulation.
– Jeg har ikke behov for støtte, hver gang pressen siger noget. Han har vist mig tillid, og jeg ved, hvor jeg står. Men trods økonomiske problemer, skal man vinde titler med Barcelona.
– Det vil være vigtigt at vinde et stort trofæ, særligt i klubbens nuværende situation, lyder det fra Koeman med henvisning til den skrantende økonomi.
Barcelona og Athletic Bilbao er de to spanske klubber, der har vundet den spanske pokalturnering, Copa del Rey, flest gange. Barcelona har 30 triumfer, mens Bilbao kan bryste sig af 23.
Det er blot 14 dage siden, at Bilbao senest spillede spansk pokalfinale. Den udsatte finale fra sæsonen 2019/20 blev tabt 0-1 til Real Sociedad.
Lørdagens finale har kickoff klokken 21.30 i Sevilla.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
OB – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
