Barca-træner i forsvar af Messi efter stjernens første røde kort

Barcelonas træner forstår, hvorfor Messi reagerede med frustration, da argentineren blev smidt ud i finale.



FC Barcelona førte 2-1 og styrede mod sejren i finalen i den spanske Super Cup søndag aften mod Athletic Bilbao.

Men i sidste minut udlignede baskerne, og i den forlængede spilletid tog Athletic Bilbao sejren på 3-2.

En skuffelse for Barcelona, som samtidig måtte se anfører Lionel Messi blive udvist i de sidste sekunder af den forlængede spilletid. Hans første udvisning i 753 kampe for Barcelonas bedste mandskab.

Messi spillede bolden ud på kanten og ville søge mod straffesparksfeltet, men Athletics Asier Villalibre stillede sig ind i argentinerens løbebane.

Det frustrerede Messi så meget, at han svingede armen med stor kraft ind i hovedet på Villalibre, da han ville forbi. Villalibre gik til jorden, og efter et VAR-gennemsyn hev dommer Jesus Gil Manzano det røde kort frem.

Mange trænere ville nok være irriterede på den spiller, som efterlod holdet i undertal, men Barcelona-træner Ronald Koeman forsvarer sin stjernespiller.

– Jeg kan godt forstå, hvorfor Messi gjorde det, siger Koeman efter nederlaget ifølge Reuters.

– Jeg ved ikke, hvor mange gange de lavede frispark på ham, og det er normalt at reagere, når modstanderne bliver ved med at lave frispark på dig, når du forsøger at drible med bolden.

Om udvisningen var korrekt, ville den hollandske cheftræner dog ikke forholde sig til.

– Jeg er nødt til at se situationen igen grundigt, lyder det fra Koeman.

Messi har tidligere fået to røde kort for Argentina. Det første kom endda i hans landsholdsdebut, ét minut efter han var blevet skiftet ind.

Hvis disciplinærinstansen takserer Messis handling som voldelig, kan argentineren få op til fire dages karantæne. Karantænen vil gælde både i pokalturneringen og La Liga.

Barcelona ligger øjeblikkeligt nummer tre i ligaen med syv point op til førerholdet Atlético Madrid, som endda har spillet to kampe færre. Real Madrid er nummer to.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’