Koeman raser: Klokkeklart straffe til Braithwaite

Martin Braithwaite burde have fået et straffespark, da han blev nedlagt i feltet i El Clasico, siger træner.



FC Barcelonas træner, Ronald Koeman, er rasende over, at Martin Braithwaite ikke blev tildelt et straffespark i lørdagens El Clasico.

Det siger hollænderen efter holdets 1-2-nederlag til Real Madrid.

Den danske angriber blev i anden halvleg nedlagt i Real-feltet af Ferland Mendy kort efter at være blevet indskiftet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.

– Hvis du er Barcelona fan og så denne kamp, så vil du være meget irriteret over to af dommerens afgørelser. Det var et klokkeklart straffespark, og derefter gav han kun fire minutters tillægstid.

– Endnu engang må vi bare acceptere det og holde mund, siger Koeman til den spanske tv-station Movistar.

Real Madrid bragte sig i lørdagens opgør foran 2-0 i første halvleg takket være mål af Karim Benzema og Toni Kroos. I anden halvleg reducerede Óscar Mingueza for Barcelona efter 60 minutter, inden Braithwaite blev sendt på banen i kampens slutning.

Selv om Ronald Koeman er utilfreds med dommerens præstation, så erkender den hollandske træner samtidig, at hans hold var for dårligt i begyndelsen af kampen.

– I første halvleg spillede vi hverken godt i angrebet eller forsvaret. Vi var bedre i anden halvleg. Alt, jeg beder om, er, at dommeren træffer de rigtig beslutninger, siger han.

Real Madrids træner, Zinedine Zidane, siger efter kampen, at det er unfair at sige, at hans hold kun vandt på grund af dommeren.

– Vi bør være meget tilfredse med vores præstation. Du kan ikke sige, at det hele er dommerens skyld. Vi fortjente sejren, siger franskmanden.

Real Madrids sejr betyder, at holdet nu topper La Liga foran Atlético Madrid og FC Barcelona.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Frankrig – Senegal

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Belgien og Egypten deler