Koeman raser: Klokkeklart straffe til Braithwaite

Martin Braithwaite burde have fået et straffespark, da han blev nedlagt i feltet i El Clasico, siger træner.



FC Barcelonas træner, Ronald Koeman, er rasende over, at Martin Braithwaite ikke blev tildelt et straffespark i lørdagens El Clasico.

Det siger hollænderen efter holdets 1-2-nederlag til Real Madrid.

Den danske angriber blev i anden halvleg nedlagt i Real-feltet af Ferland Mendy kort efter at være blevet indskiftet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.

– Hvis du er Barcelona fan og så denne kamp, så vil du være meget irriteret over to af dommerens afgørelser. Det var et klokkeklart straffespark, og derefter gav han kun fire minutters tillægstid.

– Endnu engang må vi bare acceptere det og holde mund, siger Koeman til den spanske tv-station Movistar.

Real Madrid bragte sig i lørdagens opgør foran 2-0 i første halvleg takket være mål af Karim Benzema og Toni Kroos. I anden halvleg reducerede Óscar Mingueza for Barcelona efter 60 minutter, inden Braithwaite blev sendt på banen i kampens slutning.

Selv om Ronald Koeman er utilfreds med dommerens præstation, så erkender den hollandske træner samtidig, at hans hold var for dårligt i begyndelsen af kampen.

– I første halvleg spillede vi hverken godt i angrebet eller forsvaret. Vi var bedre i anden halvleg. Alt, jeg beder om, er, at dommeren træffer de rigtig beslutninger, siger han.

Real Madrids træner, Zinedine Zidane, siger efter kampen, at det er unfair at sige, at hans hold kun vandt på grund af dommeren.

– Vi bør være meget tilfredse med vores præstation. Du kan ikke sige, at det hele er dommerens skyld. Vi fortjente sejren, siger franskmanden.

Real Madrids sejr betyder, at holdet nu topper La Liga foran Atlético Madrid og FC Barcelona.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Østrig udnytter argentinsk akilleshæl

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

I dialog med Steve Cooper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spanien – Saudi-Arabien

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Jens Stage-skifte i fare



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Irak

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart