Barca-træner med opfordring til spillere: Sig det, hvis I ikke er glade

Den nye FC Barcelona-træner, Ronald Koeman, forlanger dedikation og professionalisme fra sine spillere.



Der skal nye boller på suppen hos FC Barcelona, når den hollandske træner Ronald Koeman overtager dirigentstokken.

Det slår Koeman onsdag fast på sit første pressemøde som cheftræner.

Den 57-årige hollænder, der har en fortid i Barcelona som både spiller og assistenttræner, fastslår, at spillerne skal vise, hvorfor de også næste sæson har gjort sig fortjent til at trække Barcelona-trøjen over hovedet.

Meldingen kommer, efter at Barcelona i Champions League-kvartfinalen blev ydmyget af Bayern München, der vandt 8-2.

– Vi har brug for et helt andet udtryk end det mod Bayern. Det er hverken det Barca, som vi eller vores fans vil se.

– Man skal være glad, når man bærer Barca-trøjen. Man skal være dedikeret og professionel hele vejen igennem. Hvis vi er det, så vil vores hold se helt anderledes ud, end det gjorde i sidste uge, siger Koeman.

Han forlader et job som hollandsk landstræner for at erstatte Quique Setién, der fik sparket efter fiaskoen mod Bayern.

I et interview med den catalanske sportskanal Esport3 kritiserede Koeman sidste år alderen på Barcelonas bedste spillere.

– Suárez er over 30 år, Messi er over 30 år, Piqué er over 30 år, Busquets er over 30 år. De har stadig et par sæsoner tilbage, men hvad så?, lød det.

Onsdag er Koeman dog noget mere optimistisk.

– Der er spillere, der har en vis alder, og som man kan tvivle på. Men selv om en spiller er 31, 32 eller 33 år, så er han ikke nødvendigvis færdig. Det kommer an på hans sult, og om man vil give alt for klubben, siger han.

– Jeg vil kun arbejde med spillere, der har lyst til at være her, og hvis de ikke er glade, så bør de sige det. Jeg vil kun have folk her, der giver alt for Barca.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

England – Argentina

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Tuchel klarmelder stor profil

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

‘Det er jeg træt af’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys