Der skal nye boller på suppen hos FC Barcelona, når den hollandske træner Ronald Koeman overtager dirigentstokken.
Det slår Koeman onsdag fast på sit første pressemøde som cheftræner.
Den 57-årige hollænder, der har en fortid i Barcelona som både spiller og assistenttræner, fastslår, at spillerne skal vise, hvorfor de også næste sæson har gjort sig fortjent til at trække Barcelona-trøjen over hovedet.
Meldingen kommer, efter at Barcelona i Champions League-kvartfinalen blev ydmyget af Bayern München, der vandt 8-2.
– Vi har brug for et helt andet udtryk end det mod Bayern. Det er hverken det Barca, som vi eller vores fans vil se.
– Man skal være glad, når man bærer Barca-trøjen. Man skal være dedikeret og professionel hele vejen igennem. Hvis vi er det, så vil vores hold se helt anderledes ud, end det gjorde i sidste uge, siger Koeman.
Han forlader et job som hollandsk landstræner for at erstatte Quique Setién, der fik sparket efter fiaskoen mod Bayern.
I et interview med den catalanske sportskanal Esport3 kritiserede Koeman sidste år alderen på Barcelonas bedste spillere.
– Suárez er over 30 år, Messi er over 30 år, Piqué er over 30 år, Busquets er over 30 år. De har stadig et par sæsoner tilbage, men hvad så?, lød det.
Onsdag er Koeman dog noget mere optimistisk.
– Der er spillere, der har en vis alder, og som man kan tvivle på. Men selv om en spiller er 31, 32 eller 33 år, så er han ikke nødvendigvis færdig. Det kommer an på hans sult, og om man vil give alt for klubben, siger han.
– Jeg vil kun arbejde med spillere, der har lyst til at være her, og hvis de ikke er glade, så bør de sige det. Jeg vil kun have folk her, der giver alt for Barca.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
