Barca-træner med opfordring til spillere: Sig det, hvis I ikke er glade

Den nye FC Barcelona-træner, Ronald Koeman, forlanger dedikation og professionalisme fra sine spillere.



Der skal nye boller på suppen hos FC Barcelona, når den hollandske træner Ronald Koeman overtager dirigentstokken.

Det slår Koeman onsdag fast på sit første pressemøde som cheftræner.

Den 57-årige hollænder, der har en fortid i Barcelona som både spiller og assistenttræner, fastslår, at spillerne skal vise, hvorfor de også næste sæson har gjort sig fortjent til at trække Barcelona-trøjen over hovedet.

Meldingen kommer, efter at Barcelona i Champions League-kvartfinalen blev ydmyget af Bayern München, der vandt 8-2.

– Vi har brug for et helt andet udtryk end det mod Bayern. Det er hverken det Barca, som vi eller vores fans vil se.

– Man skal være glad, når man bærer Barca-trøjen. Man skal være dedikeret og professionel hele vejen igennem. Hvis vi er det, så vil vores hold se helt anderledes ud, end det gjorde i sidste uge, siger Koeman.

Han forlader et job som hollandsk landstræner for at erstatte Quique Setién, der fik sparket efter fiaskoen mod Bayern.

I et interview med den catalanske sportskanal Esport3 kritiserede Koeman sidste år alderen på Barcelonas bedste spillere.

– Suárez er over 30 år, Messi er over 30 år, Piqué er over 30 år, Busquets er over 30 år. De har stadig et par sæsoner tilbage, men hvad så?, lød det.

Onsdag er Koeman dog noget mere optimistisk.

– Der er spillere, der har en vis alder, og som man kan tvivle på. Men selv om en spiller er 31, 32 eller 33 år, så er han ikke nødvendigvis færdig. Det kommer an på hans sult, og om man vil give alt for klubben, siger han.

– Jeg vil kun arbejde med spillere, der har lyst til at være her, og hvis de ikke er glade, så bør de sige det. Jeg vil kun have folk her, der giver alt for Barca.

/ritzau/Reuters





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kedsomhed frem for kaos i Odense

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Eriksen spottet – nu er der nyt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Lindstrøm skifter til Schalke

Speakman om transfer: En unik situation

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!