Atlético Madrids anfører, Koke, erkender, at det spanske hold blev udspillet af RB Leipzig i torsdagens Champions League-kvartfinale, og derfor var det tyske holds sejr fortjent.
Det siger den 28-årige midtbanespiller efter 1-2-nederlaget i Lissabon.
Atlético havde slået mestrene fra Liverpool ud af turneringen i den foregående runde, men manglende intensitet og blodtørst, der ellers normalt karakteriserer Diego Simeones hold, betød, at det spanske mandskab igen kom til kort i Europas mest prestigefulde klubturnering.
– Leipzig var bedre end os, og vi er nødt til at lykønske dem, for de var meget hurtigere og langt mere intense end os, siger Koke til det spanske netværk Movistar.
I begyndelsen af anden halvleg bragte Daniel Olmo Atlético foran 1-0. 20 minutter senere udlignede indskifter Joao Felix på et straffespark.
Og med to minutter tilbage fik tyskerne sat et hurtigt angreb op, og indskiftede Tyler Adams kom på skudhold i en god position lige uden for feltet. Han tog chancen, og til hans held blev bolden rettet af, så den gik i mål til 2-1 og en fortjent semifinaleplads mod Paris Saint-German.
– Joao gav os meget og skabte vores mål, og ligesom vi troede, at vi var bedst, scorede de deres andet mål. Men Leipzig fortjente at vinde. Nu må vi reflektere over, hvad vi gjorde forkert i kampen, og rejse os igen, siger Koke.
Atlético Madrid har aldrig vundet Champions League, selv om holdet har formået at nå finalen i 1974, 2014 og 2016.
Skuffelsen er da heller ikke til at tage fejl af, fortæller Atléticos midtbanespiller Saúl Ñíguez.
– Vi føler os såret og skuffede, siger han.
– Vi var meget håbefulde omkring turneringen. Vores fans fortjente mere, men det var ikke meningen, at det skulle være, tilføjer han.
Også han erkender, at RB Leipzig, der havde den danske landsholdsangriber Yussuf Poulsen som anfører, var det bedste hold.
– De var bedre end os i hele kampen og fortjente at vinde på grund af deres tilgang til kampen. Vi fortjente ikke at vinde, for vi vidste ikke, hvordan vi skulle reagere, siger Saúl Ñíguez.
Leipzigs semifinale mod PSG spilles på tirsdag.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
Her kan du se AGF mod Sabah FK
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
