Kolding IF fra 1. division har fyret cheftræner Lasse Holmgaard med øjeblikkelig virkning.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
Under Holmgaards ledelse har Kolding med rækkens bedste defensiv spillet sig til en placering som nummer 6 af 12 hold i 1. division og er klar til to kvartfinaler mod FC København i pokalen.
– Det er altid svært at sige farvel til en god medarbejder, men efter modne overvejelser har vi vurderet, at tiden nu er til et skifte på cheftrænerposten.
– Vi har store forventninger til hinanden i Kolding IF, og selv om resultaterne har været hæderlige, har vi alligevel vurderet, at potentialet i holdet ikke er blevet forløst i tilstrækkelig grad. Der er brug for en anden og mere markant ledelsesstil, siger formand Claus Holm-Søberg til klubbens hjemmeside.
Niklas Nürnberg, der har titlen head of football, mener, at der er brug for en anden type cheftræner.
– Til de næste store skridt, vi skal tage som klub, får vi brug for en markant lederskikkelse og en fagligt dygtig og visionær cheftræner, som køber ind på vores grundlæggende spillestil og principper, og som er fremsynet i forhold til trends og udviklingen af fodbolden, siger han.
Holmgaard bekræfter over for Ritzau, at han nok har været “mere rolig i hverdagen”, end klubben har ønsket.
Han har ifølge eget udsagn stået for en mere afdæmpet lederstil drevet af dialog og tillid, for så at være markant, når det har været påkrævet.
– Jeg kunne fra dag ét mærke, at jeg helst skulle være en anden, end den jeg er. Det lod jeg ligge og var i stedet mig selv. Og så ville jeg vise, at min måde var god og stabil nok.
– Jeg tror, de troede, at jeg var mere aggressiv, end jeg er. De må have set mig spille eller et eller andet, siger Holmgaard.
Han udtrykker stor tilfredshed med holdets defensive udtryk – blot 12 mål indkasseret i 18 kampe – og erkender i samme åndedrag, at 15 scorede mål til gengæld har været for lidt.
Han ærgrer sig samtidigt over, at han ikke er på sidelinjen i de to kampe mod FCK i december.
– Man skal ikke have en leder, man ikke synes er en markant skikkelse. Det har jeg fuldt ud respekt for.
– Men det gør alvorligt ondt, og jeg kan ikke se, hvem der har fortjent at få de to kampe mere end spillerne og mig. Det er det eneste, jeg synes er totalt voldsomt. Ud over selvfølgelig at vi også er dybt uenige i, hvordan man er en god lederskikkelse.
Holmgaard blev i sommer forfremmet fra assistent til chef, da Kristoffer Wichmann skiftede til en rolle som assistent for Bo Svensson i Bundesliga-klubben Union Berlin.
Den nuværende assistent i KIF, 29-årige Jacob Dehn, overtager trænersædet i de to kampe mod FCK.
I starten af januar forventer klubben at præsentere den permanente afløser.
/ritzau/

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Færdig efter pinligt nederlag

De meldes ude efter Andreas Christensen

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Kræver rekordbeløb

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Danmarks største rival skriver historie

– Har aldrig set noget lignende før!

Vingegaard og Pogacar udvalgt til særligt løb

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Straffet – Sektion 12 lukkes

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Brøndby i dialog med finsk klub

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Nedtur for Robert Skov

Her er Simon Pytlicks nye klub

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Priske-fyring kostede 82 millioner

Svensk boss raser: Det er respektløst!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Klar til at købe Marcus Rashford

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Sviner fans efter ‘dårlig’ Jon Dahl-hilsen

Voldsomme tal! Tager drastisk metode i brug

Afviser to kæmpe muligheder

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Zidane flirter med kæmpe job

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik
