Kolding-træner er dybt bekymret for AaB

Kolding IF-træner Kristoffer Wichmann, der er nordjyde og AaB-fan, er bekymret for den detroniserede danske storklub, selv om klubben er på vej tilbage i Superligaen.



AaB kunne have sikret sig oprykning til Superligaen med en sejr over Kolding IF søndag, men gæsterne, der har været sæsonens store overraskelse i NordicBet Ligaen, spolerede den nordjyske fest i et målrigt 3-3-opgør.

Ikke desto mindre skal AaB's oprykning med al sandsynlighed nok komme i hus på et eller andet tidspunkt, men alt er ikke fryd og gammen i Nordjylland af den grund. Det mener Kolding-træner Kristoffer Wichmann, der har givet et interview til Nordjyske.

Kristoffer Wichmann er født i Aalborg, og han var ungdomsspiller i AaB, hvorfor de bolsjestribede lægger Kolding-trænerens hjerte utrolig nært. 

– Som trænerkollega og Kolding-mand burde jeg jo ikke have en mening om AaB, men nu er jeg gammel AaB-spiller og stadig glødende AaB-fan. Og som det må jeg bare sige, at jeg har rimelig dybe panderynker i forhold til, at så dygtige spillere ikke udnytter deres potentiale. Der er sikkert mange, der kommer efter mig nu, men hvis der ikke kommer en generel strukturel ændring på det hold, bliver det umådeligt svært i næste sæson, siger Kristoffer Wichmann til Nordjyske.

AaB har høstet masser af point i denne sæson og nok til, at det kun er et spørgsmål om tid, før klubben han fejre en tilbagevenden til Superligaen. Nordjyderne har dog været stærkt kritiseret det meste af sæsonen for det spillemæssige aftryk, hvor holdet slet ikke har været så dominerende, som man kunne forvente af et AaB-mandskab i den næstbedste række.

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen håber, at AaB i fremtiden vil gå i en lidt anden retning og blive mere som FC Midtjylland – læs hans kommentar her.

I sidste uge forlod Oscar Hiljemark sin post som cheftræner for at vende hjem til Sverige, og det er stadig uvist, hvem der skal stå i spidsen for nordjyderne i den kommende sæson. 

AaB og Sønderjyske bliver med al sandsynlighed de to mandskaber, der rykker op i Superligaen. 



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”