Kolding-træner er dybt bekymret for AaB

Kolding IF-træner Kristoffer Wichmann, der er nordjyde og AaB-fan, er bekymret for den detroniserede danske storklub, selv om klubben er på vej tilbage i Superligaen.



AaB kunne have sikret sig oprykning til Superligaen med en sejr over Kolding IF søndag, men gæsterne, der har været sæsonens store overraskelse i NordicBet Ligaen, spolerede den nordjyske fest i et målrigt 3-3-opgør.

Ikke desto mindre skal AaB's oprykning med al sandsynlighed nok komme i hus på et eller andet tidspunkt, men alt er ikke fryd og gammen i Nordjylland af den grund. Det mener Kolding-træner Kristoffer Wichmann, der har givet et interview til Nordjyske.

Kristoffer Wichmann er født i Aalborg, og han var ungdomsspiller i AaB, hvorfor de bolsjestribede lægger Kolding-trænerens hjerte utrolig nært. 

– Som trænerkollega og Kolding-mand burde jeg jo ikke have en mening om AaB, men nu er jeg gammel AaB-spiller og stadig glødende AaB-fan. Og som det må jeg bare sige, at jeg har rimelig dybe panderynker i forhold til, at så dygtige spillere ikke udnytter deres potentiale. Der er sikkert mange, der kommer efter mig nu, men hvis der ikke kommer en generel strukturel ændring på det hold, bliver det umådeligt svært i næste sæson, siger Kristoffer Wichmann til Nordjyske.

AaB har høstet masser af point i denne sæson og nok til, at det kun er et spørgsmål om tid, før klubben han fejre en tilbagevenden til Superligaen. Nordjyderne har dog været stærkt kritiseret det meste af sæsonen for det spillemæssige aftryk, hvor holdet slet ikke har været så dominerende, som man kunne forvente af et AaB-mandskab i den næstbedste række.

Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen håber, at AaB i fremtiden vil gå i en lidt anden retning og blive mere som FC Midtjylland – læs hans kommentar her.

I sidste uge forlod Oscar Hiljemark sin post som cheftræner for at vende hjem til Sverige, og det er stadig uvist, hvem der skal stå i spidsen for nordjyderne i den kommende sæson. 

AaB og Sønderjyske bliver med al sandsynlighed de to mandskaber, der rykker op i Superligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England sprudlede i underholdende målfest



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Succestræner død af kræft