AaB kunne have sikret sig oprykning til Superligaen med en sejr over Kolding IF søndag, men gæsterne, der har været sæsonens store overraskelse i NordicBet Ligaen, spolerede den nordjyske fest i et målrigt 3-3-opgør.
Ikke desto mindre skal AaB's oprykning med al sandsynlighed nok komme i hus på et eller andet tidspunkt, men alt er ikke fryd og gammen i Nordjylland af den grund. Det mener Kolding-træner Kristoffer Wichmann, der har givet et interview til Nordjyske.
Kristoffer Wichmann er født i Aalborg, og han var ungdomsspiller i AaB, hvorfor de bolsjestribede lægger Kolding-trænerens hjerte utrolig nært.
– Som trænerkollega og Kolding-mand burde jeg jo ikke have en mening om AaB, men nu er jeg gammel AaB-spiller og stadig glødende AaB-fan. Og som det må jeg bare sige, at jeg har rimelig dybe panderynker i forhold til, at så dygtige spillere ikke udnytter deres potentiale. Der er sikkert mange, der kommer efter mig nu, men hvis der ikke kommer en generel strukturel ændring på det hold, bliver det umådeligt svært i næste sæson, siger Kristoffer Wichmann til Nordjyske.
AaB har høstet masser af point i denne sæson og nok til, at det kun er et spørgsmål om tid, før klubben han fejre en tilbagevenden til Superligaen. Nordjyderne har dog været stærkt kritiseret det meste af sæsonen for det spillemæssige aftryk, hvor holdet slet ikke har været så dominerende, som man kunne forvente af et AaB-mandskab i den næstbedste række.
Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen håber, at AaB i fremtiden vil gå i en lidt anden retning og blive mere som FC Midtjylland – læs hans kommentar her.
I sidste uge forlod Oscar Hiljemark sin post som cheftræner for at vende hjem til Sverige, og det er stadig uvist, hvem der skal stå i spidsen for nordjyderne i den kommende sæson.
AaB og Sønderjyske bliver med al sandsynlighed de to mandskaber, der rykker op i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
City med vildt rekordbud
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL