Vejle-profil: Det er en joke at sige i Superligaen

Vejles Hallur Hansson er chokeret over måden, som holdet smed et ellers lovende resultat på mod Randers FC.



Vejle Boldklub var ganske godt med i første halvleg af søndagens opgør mod Randers FC, men et mindre kollaps kort efter pausen sendte Vejle tomhændet hjem fra besøget på Cepheus Park.

Vejle bød ellers Randers op til dans i de første 45 minutter, og da færøske Hallur Hansson i første halvlegs overtid med et flot pletskud udlignede kronjydernes 1-0 føring, så det fornuftigt ud for gæsterne.

Eventuelle point blev dog hurtigt smidt væk, da Randers med to scoringer på to minutter lige efter pausen satte tingene på plads og vandt 4-1.

Efter opgøret var Hallur Hansson lettere chokeret over kampens forløb.

– Jeg ved faktisk ikke, hvad der skete i starten af anden halvleg. Jeg er selv lidt chokeret. Det virkede, som om at de fik to mål i løbet af et halvt minut, men der gik jo i virkeligheden nok et par minutter.

– Man kan jo ikke engang snakke om, at vi ikke var klar. Det er en joke at sige i Superligaen, at man ikke var klar. Vi vidste godt, at vi skulle passe på deres indlæg. Det har vi trænet hele ugen, så det er bare ikke godt nok, at vi indkasserede to mål på så kort tid, siger Vejles enlige målscorer.

Vejles cheftræner, Peter Sørensen, hæftede sig efter kampen ved, at første halvleg var det bedste, han har set sit mandskab præstere, siden han tiltrådte jobbet i oktober.

Alligevel indrømmer han, at der var klasseforskel i anden halvleg.

– Vi gik til pause med en oplevelse af, at det nok var det bedste spil, vi har spillet.

– Men det er klart, at Randers fandt et nyt niveau i anden halvleg og fik omsat to gode muligheder til to mål, som slukkede lyset for os. Vi må erkende, at vi spillede mod et bedre hold, siger Peter Sørensen.

Kollegaen i Randers-lejren, Thomas Thomasberg, snakkede i pausen med sine spillere om, at kronjyderne ikke skulle lade sig kyse af Vejles scoring lige inden pausen, og han roser sit mandskabs ageren.

– Vi snakkede om, at vi ikke skulle tage deres udligning med ind til pause. Når man fører ved pausen, har man altid en lidt bedre fornemmelse, og vi snakkede om at komme ud og trykke dem tilbage.

– Det var vigtigt, at vi ikke fik ondt af os selv over, at vi ikke kunne holde føringen, og det var bare fedt at se vores reaktion i anden halvleg, siger Thomasberg.

Kvalitetsforskellen mellem de to hold er også til at få øje på i tabellen, hvor Randers er på en øjeblikkelig tredjeplads, mens Vejle er sidst.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dansk målsluger skifter til topklub

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Ronaldo vinder kampen’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Viaplay hæver priserne

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofe for Jack Grealish

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

– Alt for meget kaos i Horsens