Vejle-profil: Det er en joke at sige i Superligaen

Vejles Hallur Hansson er chokeret over måden, som holdet smed et ellers lovende resultat på mod Randers FC.



Vejle Boldklub var ganske godt med i første halvleg af søndagens opgør mod Randers FC, men et mindre kollaps kort efter pausen sendte Vejle tomhændet hjem fra besøget på Cepheus Park.

Vejle bød ellers Randers op til dans i de første 45 minutter, og da færøske Hallur Hansson i første halvlegs overtid med et flot pletskud udlignede kronjydernes 1-0 føring, så det fornuftigt ud for gæsterne.

Eventuelle point blev dog hurtigt smidt væk, da Randers med to scoringer på to minutter lige efter pausen satte tingene på plads og vandt 4-1.

Efter opgøret var Hallur Hansson lettere chokeret over kampens forløb.

– Jeg ved faktisk ikke, hvad der skete i starten af anden halvleg. Jeg er selv lidt chokeret. Det virkede, som om at de fik to mål i løbet af et halvt minut, men der gik jo i virkeligheden nok et par minutter.

– Man kan jo ikke engang snakke om, at vi ikke var klar. Det er en joke at sige i Superligaen, at man ikke var klar. Vi vidste godt, at vi skulle passe på deres indlæg. Det har vi trænet hele ugen, så det er bare ikke godt nok, at vi indkasserede to mål på så kort tid, siger Vejles enlige målscorer.

Vejles cheftræner, Peter Sørensen, hæftede sig efter kampen ved, at første halvleg var det bedste, han har set sit mandskab præstere, siden han tiltrådte jobbet i oktober.

Alligevel indrømmer han, at der var klasseforskel i anden halvleg.

– Vi gik til pause med en oplevelse af, at det nok var det bedste spil, vi har spillet.

– Men det er klart, at Randers fandt et nyt niveau i anden halvleg og fik omsat to gode muligheder til to mål, som slukkede lyset for os. Vi må erkende, at vi spillede mod et bedre hold, siger Peter Sørensen.

Kollegaen i Randers-lejren, Thomas Thomasberg, snakkede i pausen med sine spillere om, at kronjyderne ikke skulle lade sig kyse af Vejles scoring lige inden pausen, og han roser sit mandskabs ageren.

– Vi snakkede om, at vi ikke skulle tage deres udligning med ind til pause. Når man fører ved pausen, har man altid en lidt bedre fornemmelse, og vi snakkede om at komme ud og trykke dem tilbage.

– Det var vigtigt, at vi ikke fik ondt af os selv over, at vi ikke kunne holde føringen, og det var bare fedt at se vores reaktion i anden halvleg, siger Thomasberg.

Kvalitetsforskellen mellem de to hold er også til at få øje på i tabellen, hvor Randers er på en øjeblikkelig tredjeplads, mens Vejle er sidst.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Højlund står til at slå personlige rekorder

Mourinho tog røven på Zeca

Rigtig glad på fansenes vegne

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

– Der får David at vide, at han er fyret

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Narteys krav til ny kontrakt

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Tottenham er i overhængende fare’