Var der nogen i og omkring Brøndby, som sidste sommer var bekymrede for, om lejesvenden Patrick Pentz mon kunne udfylde det hul, som Mads Hermansen efterlod, så blev de hurtigt klogere.
For østrigeren har været helt og aldeles flyvende, og man forstår, at der lige nu råbes "four more years" fra klubbens fanbase.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Jesper ChristiansenTipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand
For Pentz har – sammen med Brøndbys stærke defensiv – haft en stor andel i, at Brøndby lige nu ligger i pole position til at hente guldet med hjem. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
I denne sæson er Patrick Pentz den målmand i Superligaen, som har den højeste redningsprocent. Han redder hele 77,5 procent af alle skud indenfor Brøndbys målramme. Redningsprocent siger dog ikke alt, da den ikke tager højde for sværhedsgraden af spark imod.
Andre parametre som expectede goals imod fortæller til gengæld, at han burde have indkasseret fem mål mere, end tilfældet har været det. Det er kun Nathan Trott, Filip Djukic og Andreas Hansen, som har forhindret flere mål.
Når man ser på sådan nogle tal, er det også værd at hæfte sig ved, at meget afhænger af forsvaret, og i denne sæson har Brøndbys forsvar været særdeles velfungerende.
Pentz har altså imponeret, og faktisk overgår han samtlige af Brøndbys målmænd de seneste ni år, når man ser på redningsprocent og antal forhindrede mål pr 90 minutter. Det viser en gennemgang, som Opta har foretaget.

Farvekoderne i skemaet indikerer, hvor godt spillerne klarer sig ud fra gennemsnittet. De grønne farver er over gennemsnittet og de røde er under.
Opta kan indsamle data helt tilbage til 2014/2015-sæsonen, og her er det kun Lukas Hradecky, som kan prale af en redningsprocent, der er lige så høj som Pentz' i Superligaen på en enkelt sæson.
Endnu mere interessant er det at kigge på antallet af mål, som keeperne har forhindret pr 90 minutter. Her er Pentz i førersædet med 0,23 mål, hvilket kun Frederik Rønnow matcher med 0,22 tilbage i 2016/2017. Den sæson var Rønnow flyvende, men fortsætter Pentz præstationerne så vil han overgå Rønnow på samtlige parametre.
Det er ingen hemmelighed, at Brøndby gerne vil gøre kontrakten med Pentz permanent. Blandt andet kunne Jesper Sørensen fortælle til Tipsbladet og andre medier for tre uger siden, at man gerne ville fortsætte samarbejdet, men at bolden ikke kun ligger hos ham og Brøndby.
Som Tipsbladet forstår det, så er Brøndby klar over, at Pentz har gjort god reklame for sig selv, så man er begyndt at undersøge andre muligheder, hvis ikke aftalen kan gøres permanent.
Østrigerens navn er da også begyndt, at rumstere på rygtebørsen, hvor Southampton, Celtic og PSV meldes interesserede. Man kan heller ikke fortænke Brøndby i at afsøge mulighederne med tanke på, at klubben stod i en presset situation sidste sommer, hvor man var længe om at finde en afløser for Mads Hermansen.
Tipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand, Jesper Christiansen, mener da også, at Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen skal gå langt for at sikre sig Pentz' underskrift.
– Han har imponeret mig rigtig meget. Han udstråler en sindssyg ro nede bagfra, og han spiller med et kæmpe overskud. Når vi ser på det udefra, virker han som en leder på holdet. Udover det har han imponeret mig helt sindssygt meget i feltet, også qua hans størrelse. Han er rigtig dygtig i feltet og fylder meget ved indlæg. I foråret har han været kampafgørende, senest i FC Nordsjælland, siger han og konkluderer:
– Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Patrick Pentz er ejet af Bayer Leverkusen, men selv om han brillerer i Brøndby, peger pilen ikke mod, at han får chancen i den tyske mesterklub. Der er den tidligere Brøndby-stjerne Lukas Hradecky nemlig det klare førstevalg.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Real Madrid raser efter anklager om racisme
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER