Kom i gang, CV: Han overgår alle i nyere tid

Patrick Pentz har taget alle med storm i Brøndby, og på flere parametre overgår han alle i klubben i nyere tid.



Var der nogen i og omkring Brøndby, som sidste sommer var bekymrede for, om lejesvenden Patrick Pentz mon kunne udfylde det hul, som Mads Hermansen efterlod, så blev de hurtigt klogere. 

For østrigeren har været helt og aldeles flyvende, og man forstår, at der lige nu råbes "four more years" fra klubbens fanbase.

Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!

Jesper Christiansen
Tipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand

For Pentz har – sammen med Brøndbys stærke defensiv – haft en stor andel i, at Brøndby lige nu ligger i pole position til at hente guldet med hjem. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.

I denne sæson er Patrick Pentz den målmand i Superligaen, som har den højeste redningsprocent. Han redder hele 77,5 procent af alle skud indenfor Brøndbys målramme. Redningsprocent siger dog ikke alt, da den ikke tager højde for sværhedsgraden af spark imod.

Andre parametre som expectede goals imod fortæller til gengæld, at han burde have indkasseret fem mål mere, end tilfældet har været det. Det er kun Nathan Trott, Filip Djukic og Andreas Hansen, som har forhindret flere mål.

Når man ser på sådan nogle tal, er det også værd at hæfte sig ved, at meget afhænger af forsvaret, og i denne sæson har Brøndbys forsvar været særdeles velfungerende.

Pentz har altså imponeret, og faktisk overgår han samtlige af Brøndbys målmænd de seneste ni år, når man ser på redningsprocent og antal forhindrede mål pr 90 minutter. Det viser en gennemgang, som Opta har foretaget.

br__ndby_m__lm__nd

Farvekoderne i skemaet indikerer, hvor godt spillerne klarer sig ud fra gennemsnittet. De grønne farver er over gennemsnittet og de røde er under.

Opta kan indsamle data helt tilbage til 2014/2015-sæsonen, og her er det kun Lukas Hradecky, som kan prale af en redningsprocent, der er lige så høj som Pentz' i Superligaen på en enkelt sæson. 

Endnu mere interessant er det at kigge på antallet af mål, som keeperne har forhindret pr 90 minutter. Her er Pentz i førersædet med 0,23 mål, hvilket kun Frederik Rønnow matcher med 0,22 tilbage i 2016/2017. Den sæson var Rønnow flyvende, men fortsætter Pentz præstationerne så vil han overgå Rønnow på samtlige parametre. 

Det er ingen hemmelighed, at Brøndby gerne vil gøre kontrakten med Pentz permanent. Blandt andet kunne Jesper Sørensen fortælle til Tipsbladet og andre medier for tre uger siden, at man gerne ville fortsætte samarbejdet, men at bolden ikke kun ligger hos ham og Brøndby.

Som Tipsbladet forstår det, så er Brøndby klar over, at Pentz har gjort god reklame for sig selv, så man er begyndt at undersøge andre muligheder, hvis ikke aftalen kan gøres permanent.

Østrigerens navn er da også begyndt, at rumstere på rygtebørsen, hvor Southampton, Celtic og PSV meldes interesserede. Man kan heller ikke fortænke Brøndby i at afsøge mulighederne med tanke på, at klubben stod i en presset situation sidste sommer, hvor man var længe om at finde en afløser for Mads Hermansen.

Tipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand, Jesper Christiansen, mener da også, at Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen skal gå langt for at sikre sig Pentz' underskrift.

– Han har imponeret mig rigtig meget. Han udstråler en sindssyg ro nede bagfra, og han spiller med et kæmpe overskud. Når vi ser på det udefra, virker han som en leder på holdet. Udover det har han imponeret mig helt sindssygt meget i feltet, også qua hans størrelse. Han er rigtig dygtig i feltet og fylder meget ved indlæg. I foråret har han været kampafgørende, senest i FC Nordsjælland, siger han og konkluderer:

– Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!

Patrick Pentz er ejet af Bayer Leverkusen, men selv om han brillerer i Brøndby, peger pilen ikke mod, at han får chancen i den tyske mesterklub. Der er den tidligere Brøndby-stjerne Lukas Hradecky nemlig det klare førstevalg.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

– Det er Neestrups tre største fejl

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Philip Billing tabte kæben

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Divisionsforeningen med markant udmelding

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Nu flytter anfører til Danmark

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg