Var der nogen i og omkring Brøndby, som sidste sommer var bekymrede for, om lejesvenden Patrick Pentz mon kunne udfylde det hul, som Mads Hermansen efterlod, så blev de hurtigt klogere.
For østrigeren har været helt og aldeles flyvende, og man forstår, at der lige nu råbes "four more years" fra klubbens fanbase.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Jesper ChristiansenTipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand
For Pentz har – sammen med Brøndbys stærke defensiv – haft en stor andel i, at Brøndby lige nu ligger i pole position til at hente guldet med hjem. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
I denne sæson er Patrick Pentz den målmand i Superligaen, som har den højeste redningsprocent. Han redder hele 77,5 procent af alle skud indenfor Brøndbys målramme. Redningsprocent siger dog ikke alt, da den ikke tager højde for sværhedsgraden af spark imod.
Andre parametre som expectede goals imod fortæller til gengæld, at han burde have indkasseret fem mål mere, end tilfældet har været det. Det er kun Nathan Trott, Filip Djukic og Andreas Hansen, som har forhindret flere mål.
Når man ser på sådan nogle tal, er det også værd at hæfte sig ved, at meget afhænger af forsvaret, og i denne sæson har Brøndbys forsvar været særdeles velfungerende.
Pentz har altså imponeret, og faktisk overgår han samtlige af Brøndbys målmænd de seneste ni år, når man ser på redningsprocent og antal forhindrede mål pr 90 minutter. Det viser en gennemgang, som Opta har foretaget.

Farvekoderne i skemaet indikerer, hvor godt spillerne klarer sig ud fra gennemsnittet. De grønne farver er over gennemsnittet og de røde er under.
Opta kan indsamle data helt tilbage til 2014/2015-sæsonen, og her er det kun Lukas Hradecky, som kan prale af en redningsprocent, der er lige så høj som Pentz' i Superligaen på en enkelt sæson.
Endnu mere interessant er det at kigge på antallet af mål, som keeperne har forhindret pr 90 minutter. Her er Pentz i førersædet med 0,23 mål, hvilket kun Frederik Rønnow matcher med 0,22 tilbage i 2016/2017. Den sæson var Rønnow flyvende, men fortsætter Pentz præstationerne så vil han overgå Rønnow på samtlige parametre.
Det er ingen hemmelighed, at Brøndby gerne vil gøre kontrakten med Pentz permanent. Blandt andet kunne Jesper Sørensen fortælle til Tipsbladet og andre medier for tre uger siden, at man gerne ville fortsætte samarbejdet, men at bolden ikke kun ligger hos ham og Brøndby.
Som Tipsbladet forstår det, så er Brøndby klar over, at Pentz har gjort god reklame for sig selv, så man er begyndt at undersøge andre muligheder, hvis ikke aftalen kan gøres permanent.
Østrigerens navn er da også begyndt, at rumstere på rygtebørsen, hvor Southampton, Celtic og PSV meldes interesserede. Man kan heller ikke fortænke Brøndby i at afsøge mulighederne med tanke på, at klubben stod i en presset situation sidste sommer, hvor man var længe om at finde en afløser for Mads Hermansen.
Tipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand, Jesper Christiansen, mener da også, at Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen skal gå langt for at sikre sig Pentz' underskrift.
– Han har imponeret mig rigtig meget. Han udstråler en sindssyg ro nede bagfra, og han spiller med et kæmpe overskud. Når vi ser på det udefra, virker han som en leder på holdet. Udover det har han imponeret mig helt sindssygt meget i feltet, også qua hans størrelse. Han er rigtig dygtig i feltet og fylder meget ved indlæg. I foråret har han været kampafgørende, senest i FC Nordsjælland, siger han og konkluderer:
– Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Patrick Pentz er ejet af Bayer Leverkusen, men selv om han brillerer i Brøndby, peger pilen ikke mod, at han får chancen i den tyske mesterklub. Der er den tidligere Brøndby-stjerne Lukas Hradecky nemlig det klare førstevalg.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
– Han vinder Ballon d’Or!
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
INTERVIEW