Var der nogen i og omkring Brøndby, som sidste sommer var bekymrede for, om lejesvenden Patrick Pentz mon kunne udfylde det hul, som Mads Hermansen efterlod, så blev de hurtigt klogere.
For østrigeren har været helt og aldeles flyvende, og man forstår, at der lige nu råbes "four more years" fra klubbens fanbase.
Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Jesper ChristiansenTipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand
For Pentz har – sammen med Brøndbys stærke defensiv – haft en stor andel i, at Brøndby lige nu ligger i pole position til at hente guldet med hjem. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
I denne sæson er Patrick Pentz den målmand i Superligaen, som har den højeste redningsprocent. Han redder hele 77,5 procent af alle skud indenfor Brøndbys målramme. Redningsprocent siger dog ikke alt, da den ikke tager højde for sværhedsgraden af spark imod.
Andre parametre som expectede goals imod fortæller til gengæld, at han burde have indkasseret fem mål mere, end tilfældet har været det. Det er kun Nathan Trott, Filip Djukic og Andreas Hansen, som har forhindret flere mål.
Når man ser på sådan nogle tal, er det også værd at hæfte sig ved, at meget afhænger af forsvaret, og i denne sæson har Brøndbys forsvar været særdeles velfungerende.
Pentz har altså imponeret, og faktisk overgår han samtlige af Brøndbys målmænd de seneste ni år, når man ser på redningsprocent og antal forhindrede mål pr 90 minutter. Det viser en gennemgang, som Opta har foretaget.

Farvekoderne i skemaet indikerer, hvor godt spillerne klarer sig ud fra gennemsnittet. De grønne farver er over gennemsnittet og de røde er under.
Opta kan indsamle data helt tilbage til 2014/2015-sæsonen, og her er det kun Lukas Hradecky, som kan prale af en redningsprocent, der er lige så høj som Pentz' i Superligaen på en enkelt sæson.
Endnu mere interessant er det at kigge på antallet af mål, som keeperne har forhindret pr 90 minutter. Her er Pentz i førersædet med 0,23 mål, hvilket kun Frederik Rønnow matcher med 0,22 tilbage i 2016/2017. Den sæson var Rønnow flyvende, men fortsætter Pentz præstationerne så vil han overgå Rønnow på samtlige parametre.
Det er ingen hemmelighed, at Brøndby gerne vil gøre kontrakten med Pentz permanent. Blandt andet kunne Jesper Sørensen fortælle til Tipsbladet og andre medier for tre uger siden, at man gerne ville fortsætte samarbejdet, men at bolden ikke kun ligger hos ham og Brøndby.
Som Tipsbladet forstår det, så er Brøndby klar over, at Pentz har gjort god reklame for sig selv, så man er begyndt at undersøge andre muligheder, hvis ikke aftalen kan gøres permanent.
Østrigerens navn er da også begyndt, at rumstere på rygtebørsen, hvor Southampton, Celtic og PSV meldes interesserede. Man kan heller ikke fortænke Brøndby i at afsøge mulighederne med tanke på, at klubben stod i en presset situation sidste sommer, hvor man var længe om at finde en afløser for Mads Hermansen.
Tipsbladets fodboldekspert og tidligere topmålmand, Jesper Christiansen, mener da også, at Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen skal gå langt for at sikre sig Pentz' underskrift.
– Han har imponeret mig rigtig meget. Han udstråler en sindssyg ro nede bagfra, og han spiller med et kæmpe overskud. Når vi ser på det udefra, virker han som en leder på holdet. Udover det har han imponeret mig helt sindssygt meget i feltet, også qua hans størrelse. Han er rigtig dygtig i feltet og fylder meget ved indlæg. I foråret har han været kampafgørende, senest i FC Nordsjælland, siger han og konkluderer:
– Der er ingen tvivl om, at Brøndby skal gøre meget for at beholde ham!
Patrick Pentz er ejet af Bayer Leverkusen, men selv om han brillerer i Brøndby, peger pilen ikke mod, at han får chancen i den tyske mesterklub. Der er den tidligere Brøndby-stjerne Lukas Hradecky nemlig det klare førstevalg.
LIVE
TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
‘Thomas Frank løber tør for tid’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED