Om lidt over et døgn er ni års ventetid slut, når Danmarks herrelandshold for første gang siden 2012 igen skal i kamp ved EM i fodbold.
Denne gang på hjemmebane. I Parken.
Turneringen har været ventet med længsel af fodboldelskere herhjemme, siden det danske deleværtsskab blev meldt ud i 2014.
Det kommer også til udtryk i medierne, hvor de fleste af landets største aviser fredag har det danske landshold på forsiden.
– Kom så, Danmark!, skriver B.T. med store hvide bogstaver på en rød forside akkompagneret af et billede af Daniel Wass, Andreas Christensen, Kasper Schmeichel, Simon Kjær og Joakim Mæhle.
Børsen går en smule mere internationalt til værks på forsiden, der prydes af ordet “kickoff” og historier om, hvordan EM i København kan hjælpe danske virksomheder med at komme yderligere ud af coronakrisen.
Netop coronavinklen præger flere af forsiderne.
Kristeligt Dagblad skriver således om, hvordan slutrunden kan være med til at genskabe fællesskabet efter en lang og hård periode under pandemien.
En lignende vinkel har Berlingske, hvor man på forsiden fredag kan læse, at “EM kan blive hovedstadens store comeback”.
Hos Politiken er der ingen tvivl om, hvem der især skal levere, hvis Danmark skal have bare den mindste chance for at gentage triumfen fra 1992.
– Nu begynder det, skriver avisen under et stort billede af Christian Eriksen på forsiden.
Den eneste avis, der har en noget anderledes indgang til EM, er Ekstra Bladet.
Her bliver blandt andre statsminister Mette Frederiksen (S), sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og DBU-formand Jesper Møller kaldt “klaphatte” på forsiden.
En slet skjult henvisning til, at det ifølge avisen burde have været meldt ud meget før, at der nu kan komme 25.000 tilskuere til kampene i Parken.
Dette blev meldt ud på et pressemøde tidligt torsdag morgen, efter at en ny genåbningsaftale var faldet på plads.
Landsholdet indleder EM lørdag mod Finland klokken 18.00.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
