Om lidt over et døgn er ni års ventetid slut, når Danmarks herrelandshold for første gang siden 2012 igen skal i kamp ved EM i fodbold.
Denne gang på hjemmebane. I Parken.
Turneringen har været ventet med længsel af fodboldelskere herhjemme, siden det danske deleværtsskab blev meldt ud i 2014.
Det kommer også til udtryk i medierne, hvor de fleste af landets største aviser fredag har det danske landshold på forsiden.
– Kom så, Danmark!, skriver B.T. med store hvide bogstaver på en rød forside akkompagneret af et billede af Daniel Wass, Andreas Christensen, Kasper Schmeichel, Simon Kjær og Joakim Mæhle.
Børsen går en smule mere internationalt til værks på forsiden, der prydes af ordet “kickoff” og historier om, hvordan EM i København kan hjælpe danske virksomheder med at komme yderligere ud af coronakrisen.
Netop coronavinklen præger flere af forsiderne.
Kristeligt Dagblad skriver således om, hvordan slutrunden kan være med til at genskabe fællesskabet efter en lang og hård periode under pandemien.
En lignende vinkel har Berlingske, hvor man på forsiden fredag kan læse, at “EM kan blive hovedstadens store comeback”.
Hos Politiken er der ingen tvivl om, hvem der især skal levere, hvis Danmark skal have bare den mindste chance for at gentage triumfen fra 1992.
– Nu begynder det, skriver avisen under et stort billede af Christian Eriksen på forsiden.
Den eneste avis, der har en noget anderledes indgang til EM, er Ekstra Bladet.
Her bliver blandt andre statsminister Mette Frederiksen (S), sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og DBU-formand Jesper Møller kaldt “klaphatte” på forsiden.
En slet skjult henvisning til, at det ifølge avisen burde have været meldt ud meget før, at der nu kan komme 25.000 tilskuere til kampene i Parken.
Dette blev meldt ud på et pressemøde tidligt torsdag morgen, efter at en ny genåbningsaftale var faldet på plads.
Landsholdet indleder EM lørdag mod Finland klokken 18.00.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
