EM-feber pryder de danske avisforsider

Forud for Danmarks åbningskamp ved EM i fodbold har flere af landets største aviser landsholdet på forsiden.



Om lidt over et døgn er ni års ventetid slut, når Danmarks herrelandshold for første gang siden 2012 igen skal i kamp ved EM i fodbold.

Denne gang på hjemmebane. I Parken.

Turneringen har været ventet med længsel af fodboldelskere herhjemme, siden det danske deleværtsskab blev meldt ud i 2014.

Det kommer også til udtryk i medierne, hvor de fleste af landets største aviser fredag har det danske landshold på forsiden.

– Kom så, Danmark!, skriver B.T. med store hvide bogstaver på en rød forside akkompagneret af et billede af Daniel Wass, Andreas Christensen, Kasper Schmeichel, Simon Kjær og Joakim Mæhle.

Børsen går en smule mere internationalt til værks på forsiden, der prydes af ordet “kickoff” og historier om, hvordan EM i København kan hjælpe danske virksomheder med at komme yderligere ud af coronakrisen.

Netop coronavinklen præger flere af forsiderne.

Kristeligt Dagblad skriver således om, hvordan slutrunden kan være med til at genskabe fællesskabet efter en lang og hård periode under pandemien.

En lignende vinkel har Berlingske, hvor man på forsiden fredag kan læse, at “EM kan blive hovedstadens store comeback”.

Hos Politiken er der ingen tvivl om, hvem der især skal levere, hvis Danmark skal have bare den mindste chance for at gentage triumfen fra 1992.

– Nu begynder det, skriver avisen under et stort billede af Christian Eriksen på forsiden.

Den eneste avis, der har en noget anderledes indgang til EM, er Ekstra Bladet.

Her bliver blandt andre statsminister Mette Frederiksen (S), sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og DBU-formand Jesper Møller kaldt “klaphatte” på forsiden.

En slet skjult henvisning til, at det ifølge avisen burde have været meldt ud meget før, at der nu kan komme 25.000 tilskuere til kampene i Parken.

Dette blev meldt ud på et pressemøde tidligt torsdag morgen, efter at en ny genåbningsaftale var faldet på plads.

Landsholdet indleder EM lørdag mod Finland klokken 18.00.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

De vil have Victor Nelsson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Stolt over dansk transfer

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Haiti – Skotland

Brøndby henter Alexander Drexel

Peger på ham som ny Superliga-træner

Elfenbenskysten – Ecuador

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jordan Larsson meldes enig med denne klub