Højlund bomber sig til helterolle: Slår Finland

20-årige Rasmus Højlund scorede hattrick, da Danmark vandt 3-1 over Finland i EM-kvalifikationen.



Det danske herrelandshold i fodbold har måske fundet sin nye førsteangriber.

20-årige Rasmus Højlund kunne næsten ikke gøre bedre reklame for sig selv, for han blev den helt store helt i sin første landsholdsstart. Torsdag aften scorede han alle Danmarks tre mål i 3-1-sejren over Finland i den første kamp i EM-kvalifikationen.

To af målene faldt i kampens slutfase.

Landstræner Kasper Hjulmand og de danske spillere kan foruden den fornuftige start på kvalifikationen også kan glæde sig over at komme med det første gode modsvar på VM-fiaskoen i Qatar.

Det mest ærgerlige for holdet var, at forsvarsstjernen Andreas Christensen allerede måtte lade sig udskifte efter et kvarters spil. Hans deltagelse i søndagens kvalifikationskamp i Kasakhstan må betegnes som yderst tvivlsom.

Afløseren Victor Nelsson slap ikke heldigt fra kampen, da han var impliceret i Finlands mål.

649 dage tidligere mødtes Danmark og Finland også i Parken. Dengang fik Christian Eriksen hjertestop og måtte genoplives. Så dramatisk blev det heldigvis slet ikke torsdag aften.

Spillemæssigt var det som ventet med Danmark som det mest initiativrige hold med bolden ved fødderne, mens de robuste finner med succes satsede på kontraangreb.

I front havde Rasmus Højlund fået chancen fra start, og den greb han.

Han beskæftigede Finlands centerforsvar gennem hele kampen, og gentagne gange viste han prøver på, hvorfor han er et højtskattet talent, der besidder en god blanding af råstyrke, fart, teknik og afslutningsfærdigheder.

I det 21. minut scorede han kampens første mål, da han sled sig foran sin oppasser og styrede Alexander Bahs hårde indlæg i mål.

Siden måtte den stærke finske keeper Lukas Hradecky hive et par gode redninger frem på Højlunds forsøg, men i det 82. minut kunne Hradecky intet stille op.

Jonas Wind headede bolden på tværs foran mål, og Højlund skånede ingen i sine bestræbelser på at komme først på bolden.

Mellem Højlunds første og anden scoring havde Finland udlignet på en af holdets styrker: kontraangreb. Der skulle kun et langt udspark og tre hurtige finner til at lave en udligning otte minutter efter pausen.

Victor Nelsson blev fanget på mellemhånd, og så kunne Teemu Pukki spille FC Nordsjælland-ejede Oliver Antman fri, og alene med Kasper Schmeichel scorede Antman sikkert.

Danmark var tvunget længere frem igen, og inden for de første ti minutter efter udligningen blev det til først en misset friløber af Rasmus Højlund og dernæst et spark på overliggeren af Joakim Mæhle.

Også indskiftede Mohamed Daramy tilsluttede sig listen af syndere foran mål, før Rasmus Højlund fortjent afgjorde kampen til dansk fordel med et mål i det 82. minut.

Parkens nye helt satte trumf på i tillægstiden med målet til 3-1.

/ritzau/





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Neestrup: ‘De to største i Danmark’

FCM jagter Franculino-erstatning

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Tadej vil gerne – holdet siger nej

David Nielsen, den er til dig!

– Brøndby har min støtte

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Steve Cooper overrasker stort

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Thomas Frank har fået en undskyldning

Premier League-klub fyrer cheftræner

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

Deler godt FC København-nyt

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Alexander Zorniger chokerede i Farum

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

– Der er langt endnu

– Det er skidt for spillernes helbred

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

De tager over for Ivan Prelec

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’