Det danske herrelandshold i fodbold har måske fundet sin nye førsteangriber.
20-årige Rasmus Højlund kunne næsten ikke gøre bedre reklame for sig selv, for han blev den helt store helt i sin første landsholdsstart. Torsdag aften scorede han alle Danmarks tre mål i 3-1-sejren over Finland i den første kamp i EM-kvalifikationen.
To af målene faldt i kampens slutfase.
Landstræner Kasper Hjulmand og de danske spillere kan foruden den fornuftige start på kvalifikationen også kan glæde sig over at komme med det første gode modsvar på VM-fiaskoen i Qatar.
Det mest ærgerlige for holdet var, at forsvarsstjernen Andreas Christensen allerede måtte lade sig udskifte efter et kvarters spil. Hans deltagelse i søndagens kvalifikationskamp i Kasakhstan må betegnes som yderst tvivlsom.
Afløseren Victor Nelsson slap ikke heldigt fra kampen, da han var impliceret i Finlands mål.
649 dage tidligere mødtes Danmark og Finland også i Parken. Dengang fik Christian Eriksen hjertestop og måtte genoplives. Så dramatisk blev det heldigvis slet ikke torsdag aften.
Spillemæssigt var det som ventet med Danmark som det mest initiativrige hold med bolden ved fødderne, mens de robuste finner med succes satsede på kontraangreb.
I front havde Rasmus Højlund fået chancen fra start, og den greb han.
Han beskæftigede Finlands centerforsvar gennem hele kampen, og gentagne gange viste han prøver på, hvorfor han er et højtskattet talent, der besidder en god blanding af råstyrke, fart, teknik og afslutningsfærdigheder.
I det 21. minut scorede han kampens første mål, da han sled sig foran sin oppasser og styrede Alexander Bahs hårde indlæg i mål.
Siden måtte den stærke finske keeper Lukas Hradecky hive et par gode redninger frem på Højlunds forsøg, men i det 82. minut kunne Hradecky intet stille op.
Jonas Wind headede bolden på tværs foran mål, og Højlund skånede ingen i sine bestræbelser på at komme først på bolden.
Mellem Højlunds første og anden scoring havde Finland udlignet på en af holdets styrker: kontraangreb. Der skulle kun et langt udspark og tre hurtige finner til at lave en udligning otte minutter efter pausen.
Victor Nelsson blev fanget på mellemhånd, og så kunne Teemu Pukki spille FC Nordsjælland-ejede Oliver Antman fri, og alene med Kasper Schmeichel scorede Antman sikkert.
Danmark var tvunget længere frem igen, og inden for de første ti minutter efter udligningen blev det til først en misset friløber af Rasmus Højlund og dernæst et spark på overliggeren af Joakim Mæhle.
Også indskiftede Mohamed Daramy tilsluttede sig listen af syndere foran mål, før Rasmus Højlund fortjent afgjorde kampen til dansk fordel med et mål i det 82. minut.
Parkens nye helt satte trumf på i tillægstiden med målet til 3-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER