Højlund bomber sig til helterolle: Slår Finland

20-årige Rasmus Højlund scorede hattrick, da Danmark vandt 3-1 over Finland i EM-kvalifikationen.



Det danske herrelandshold i fodbold har måske fundet sin nye førsteangriber.

20-årige Rasmus Højlund kunne næsten ikke gøre bedre reklame for sig selv, for han blev den helt store helt i sin første landsholdsstart. Torsdag aften scorede han alle Danmarks tre mål i 3-1-sejren over Finland i den første kamp i EM-kvalifikationen.

To af målene faldt i kampens slutfase.

Landstræner Kasper Hjulmand og de danske spillere kan foruden den fornuftige start på kvalifikationen også kan glæde sig over at komme med det første gode modsvar på VM-fiaskoen i Qatar.

Det mest ærgerlige for holdet var, at forsvarsstjernen Andreas Christensen allerede måtte lade sig udskifte efter et kvarters spil. Hans deltagelse i søndagens kvalifikationskamp i Kasakhstan må betegnes som yderst tvivlsom.

Afløseren Victor Nelsson slap ikke heldigt fra kampen, da han var impliceret i Finlands mål.

649 dage tidligere mødtes Danmark og Finland også i Parken. Dengang fik Christian Eriksen hjertestop og måtte genoplives. Så dramatisk blev det heldigvis slet ikke torsdag aften.

Spillemæssigt var det som ventet med Danmark som det mest initiativrige hold med bolden ved fødderne, mens de robuste finner med succes satsede på kontraangreb.

I front havde Rasmus Højlund fået chancen fra start, og den greb han.

Han beskæftigede Finlands centerforsvar gennem hele kampen, og gentagne gange viste han prøver på, hvorfor han er et højtskattet talent, der besidder en god blanding af råstyrke, fart, teknik og afslutningsfærdigheder.

I det 21. minut scorede han kampens første mål, da han sled sig foran sin oppasser og styrede Alexander Bahs hårde indlæg i mål.

Siden måtte den stærke finske keeper Lukas Hradecky hive et par gode redninger frem på Højlunds forsøg, men i det 82. minut kunne Hradecky intet stille op.

Jonas Wind headede bolden på tværs foran mål, og Højlund skånede ingen i sine bestræbelser på at komme først på bolden.

Mellem Højlunds første og anden scoring havde Finland udlignet på en af holdets styrker: kontraangreb. Der skulle kun et langt udspark og tre hurtige finner til at lave en udligning otte minutter efter pausen.

Victor Nelsson blev fanget på mellemhånd, og så kunne Teemu Pukki spille FC Nordsjælland-ejede Oliver Antman fri, og alene med Kasper Schmeichel scorede Antman sikkert.

Danmark var tvunget længere frem igen, og inden for de første ti minutter efter udligningen blev det til først en misset friløber af Rasmus Højlund og dernæst et spark på overliggeren af Joakim Mæhle.

Også indskiftede Mohamed Daramy tilsluttede sig listen af syndere foran mål, før Rasmus Højlund fortjent afgjorde kampen til dansk fordel med et mål i det 82. minut.

Parkens nye helt satte trumf på i tillægstiden med målet til 3-1.

/ritzau/



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

I svime over Oscar Schwartau

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her vil Asien kopiere Europa

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Vild Diant Ramaj-historie

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Når jeg var alene, græd jeg

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’