Komisk kasse sikrer Arsenal sejr over Chelsea

Jorginho stod bag en tilbagelægning, der blev meget dyr for Chelsea, da Arsenal tog sejren med hjem.



En mislykket tilbagelægning blev til et komisk mål, da Arsenal onsdag aften slog Chelsea med 1-0 på udebane i Premier League.

Chelsea var voldsomt tæt på at udligne kort før tid. De blåklædte ramte således overliggeren to gange, men sejren gik til Arsenal.

Sejren sender Arsenal op på ottendepladsen, hvorfra klubben nu har ét point op til ærkerivalen Tottenham på den syvendeplads, der giver en plads i den nye europæiske turnering Europa Conference League.

Arsenal har samtidig to point op til Liverpool på sjettepladsen og tre point op til West Ham på femtepladsen.

Chelsea missede muligheden for at tage afstand til netop West Ham, som stadig kan nå at få fingre i den Champions League-billet, Chelsea lige nu er i besiddelse af på fjerdepladsen.

Der er seks point mellem de to hold. Chelsea har to kampe tilbage, mens West Ham har tre kampe tilbage og dermed mulighed for at overhale bysbarnet.

Chelsea var uden en skadet Andreas Christensen i onsdagens opgør.

Chelsea havde bolden i langt det meste af tiden og skabte også langt de fleste chancer, men det betød intet, da Jorginho efter 16 minutter koksede en tilbagelægning totalt.

Brasilianeren sendte bolden tilbage mod Kepa Arrizabalaga i Chelseas mål, men keeperen stod ikke, hvor Jorginho havde regnet med.

Han havde flyttet sig en smule ud ved siden af målet, og da Jorginho ekspederede bolden i retning af målet, måtte Kepa spurte ind og redde den på stregen.

Det lykkedes i første omgang, men bolden havnede hos Pierre-Emerick Aubameyang. Han sendte bolden skråt tilbage til Emile Smith Rowe, som plaffede den i mål.

Chelsea pressede som sagt på, og efter godt en time lykkedes det Christian Pulisic at få bolden i nettet. Målet blev dog annulleret på grund af offside.

De sidste minutter var ét langt stormløb mod en meget lavtstående Arsenal-defensiv.

Det blev til flere store chancer. Den første tilfaldt Christian Pulisic, da han var helt fri i højre side af feltet med fire minutter tilbage af kampen. Han kom dog en smule for sent og fik ikke ordentligt træf på bolden.

I de sidste sekunder af den ordinære spilletid måtte Arsenals keeper, Bernd Leno, med en klasseredning verfe bolden på overliggeren efter et hovedstød fra Kurt Zouma. Riposten landede hos Olivier Giroud, som sparkede bolden tilbage på overliggeren.

Arsenal holdt stand og tog en vigtig sejr.

/ritzau/





Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Klar besked til FCK-fans

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Trist Kvistgaarden-melding

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

De vil hente Andreas Maxsø

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år