Komisk kasse sikrer Arsenal sejr over Chelsea

Jorginho stod bag en tilbagelægning, der blev meget dyr for Chelsea, da Arsenal tog sejren med hjem.



En mislykket tilbagelægning blev til et komisk mål, da Arsenal onsdag aften slog Chelsea med 1-0 på udebane i Premier League.

Chelsea var voldsomt tæt på at udligne kort før tid. De blåklædte ramte således overliggeren to gange, men sejren gik til Arsenal.

Sejren sender Arsenal op på ottendepladsen, hvorfra klubben nu har ét point op til ærkerivalen Tottenham på den syvendeplads, der giver en plads i den nye europæiske turnering Europa Conference League.

Arsenal har samtidig to point op til Liverpool på sjettepladsen og tre point op til West Ham på femtepladsen.

Chelsea missede muligheden for at tage afstand til netop West Ham, som stadig kan nå at få fingre i den Champions League-billet, Chelsea lige nu er i besiddelse af på fjerdepladsen.

Der er seks point mellem de to hold. Chelsea har to kampe tilbage, mens West Ham har tre kampe tilbage og dermed mulighed for at overhale bysbarnet.

Chelsea var uden en skadet Andreas Christensen i onsdagens opgør.

Chelsea havde bolden i langt det meste af tiden og skabte også langt de fleste chancer, men det betød intet, da Jorginho efter 16 minutter koksede en tilbagelægning totalt.

Brasilianeren sendte bolden tilbage mod Kepa Arrizabalaga i Chelseas mål, men keeperen stod ikke, hvor Jorginho havde regnet med.

Han havde flyttet sig en smule ud ved siden af målet, og da Jorginho ekspederede bolden i retning af målet, måtte Kepa spurte ind og redde den på stregen.

Det lykkedes i første omgang, men bolden havnede hos Pierre-Emerick Aubameyang. Han sendte bolden skråt tilbage til Emile Smith Rowe, som plaffede den i mål.

Chelsea pressede som sagt på, og efter godt en time lykkedes det Christian Pulisic at få bolden i nettet. Målet blev dog annulleret på grund af offside.

De sidste minutter var ét langt stormløb mod en meget lavtstående Arsenal-defensiv.

Det blev til flere store chancer. Den første tilfaldt Christian Pulisic, da han var helt fri i højre side af feltet med fire minutter tilbage af kampen. Han kom dog en smule for sent og fik ikke ordentligt træf på bolden.

I de sidste sekunder af den ordinære spilletid måtte Arsenals keeper, Bernd Leno, med en klasseredning verfe bolden på overliggeren efter et hovedstød fra Kurt Zouma. Riposten landede hos Olivier Giroud, som sparkede bolden tilbage på overliggeren.

Arsenal holdt stand og tog en vigtig sejr.

/ritzau/



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

– Agger og Kahlenberg var specielt

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

FC København – Brøndby IF

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Den her sidder dybt i sjælen

Biereth og Dolberg bryder måltørke

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Randers FC – OB

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Korthuset er væltet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Jeg vil være den bedste

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke