Komisk kasse sikrer Arsenal sejr over Chelsea

Jorginho stod bag en tilbagelægning, der blev meget dyr for Chelsea, da Arsenal tog sejren med hjem.



En mislykket tilbagelægning blev til et komisk mål, da Arsenal onsdag aften slog Chelsea med 1-0 på udebane i Premier League.

Chelsea var voldsomt tæt på at udligne kort før tid. De blåklædte ramte således overliggeren to gange, men sejren gik til Arsenal.

Sejren sender Arsenal op på ottendepladsen, hvorfra klubben nu har ét point op til ærkerivalen Tottenham på den syvendeplads, der giver en plads i den nye europæiske turnering Europa Conference League.

Arsenal har samtidig to point op til Liverpool på sjettepladsen og tre point op til West Ham på femtepladsen.

Chelsea missede muligheden for at tage afstand til netop West Ham, som stadig kan nå at få fingre i den Champions League-billet, Chelsea lige nu er i besiddelse af på fjerdepladsen.

Der er seks point mellem de to hold. Chelsea har to kampe tilbage, mens West Ham har tre kampe tilbage og dermed mulighed for at overhale bysbarnet.

Chelsea var uden en skadet Andreas Christensen i onsdagens opgør.

Chelsea havde bolden i langt det meste af tiden og skabte også langt de fleste chancer, men det betød intet, da Jorginho efter 16 minutter koksede en tilbagelægning totalt.

Brasilianeren sendte bolden tilbage mod Kepa Arrizabalaga i Chelseas mål, men keeperen stod ikke, hvor Jorginho havde regnet med.

Han havde flyttet sig en smule ud ved siden af målet, og da Jorginho ekspederede bolden i retning af målet, måtte Kepa spurte ind og redde den på stregen.

Det lykkedes i første omgang, men bolden havnede hos Pierre-Emerick Aubameyang. Han sendte bolden skråt tilbage til Emile Smith Rowe, som plaffede den i mål.

Chelsea pressede som sagt på, og efter godt en time lykkedes det Christian Pulisic at få bolden i nettet. Målet blev dog annulleret på grund af offside.

De sidste minutter var ét langt stormløb mod en meget lavtstående Arsenal-defensiv.

Det blev til flere store chancer. Den første tilfaldt Christian Pulisic, da han var helt fri i højre side af feltet med fire minutter tilbage af kampen. Han kom dog en smule for sent og fik ikke ordentligt træf på bolden.

I de sidste sekunder af den ordinære spilletid måtte Arsenals keeper, Bernd Leno, med en klasseredning verfe bolden på overliggeren efter et hovedstød fra Kurt Zouma. Riposten landede hos Olivier Giroud, som sparkede bolden tilbage på overliggeren.

Arsenal holdt stand og tog en vigtig sejr.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

– Den her sidder dybt i sjælen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Frank taler inden derby

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

– Korthuset er væltet

DBU går på jagt efter fans bag banner

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Lyngby går alene i front

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF