FCM-profiler ved ikke hvad der skete

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var træt af den måde, Brøndby sømmede sømmet i kisten i Herning søndag eftermiddag.



HERNING (Tipsbladet): Hvad var det lige, der skete der?

De fleste havde ikke fanget, der var fare på færde, da Brøndby ved 2-1 havde indkast på egen banehalvdel.

Men Brøndby-spillerne og ikke mindst Yuito Suzuki huskede på børnelærdommen med, at man ikke kan være offside på et indkast, hvilket man i gengivelsen kunne få tanken, at FC Midtjylland havde glemt.

Suzuki gjorde det til 3-1 på et fint lob på sin friløber, og det var blot én af flere gange, hvor FCM-defensiven og holdet sejlede.

Det var en svært dårlig dag for FCM, og da Thomas Thomasberg blev spurgt til scoringen til 3-1 efter kampen, var han da også alt andet end imponeret.

– Det er selvfølgelig noget, du skal kunne løse. Man må jo ikke på et indkast kunne kaste en spiller fri mod vores mål. Det er en fejl, som selvfølgelig ikke må foregå på dette niveau. De fejl har været forsvundet i lang tid eller er i hvert fald ikke kommet i lige så store mængder, som de gjorde i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke rigtig, hvad der sker. Jeg gider heller ikke at stå her og kommentere enkelte spillere og enkelte situationer. Vi er 11 mand på banen, og vi må tage et fælles ansvar for, at vi lukker de her mål ind. Og vi skal selvfølgelig ikke lukke fem mål ind, og vi må heller ikke forære dem mål. Men vi er et helt hold på banen, og så må vi også stå sammen om det, når det ikke går godt, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland har i den kommende uge kampe mod Steaua Bukarest og Viborg FF.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Vildt Superliga-rygte afvises

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!