FCM-profiler ved ikke hvad der skete

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var træt af den måde, Brøndby sømmede sømmet i kisten i Herning søndag eftermiddag.



HERNING (Tipsbladet): Hvad var det lige, der skete der?

De fleste havde ikke fanget, der var fare på færde, da Brøndby ved 2-1 havde indkast på egen banehalvdel.

Men Brøndby-spillerne og ikke mindst Yuito Suzuki huskede på børnelærdommen med, at man ikke kan være offside på et indkast, hvilket man i gengivelsen kunne få tanken, at FC Midtjylland havde glemt.

Suzuki gjorde det til 3-1 på et fint lob på sin friløber, og det var blot én af flere gange, hvor FCM-defensiven og holdet sejlede.

Det var en svært dårlig dag for FCM, og da Thomas Thomasberg blev spurgt til scoringen til 3-1 efter kampen, var han da også alt andet end imponeret.

– Det er selvfølgelig noget, du skal kunne løse. Man må jo ikke på et indkast kunne kaste en spiller fri mod vores mål. Det er en fejl, som selvfølgelig ikke må foregå på dette niveau. De fejl har været forsvundet i lang tid eller er i hvert fald ikke kommet i lige så store mængder, som de gjorde i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke rigtig, hvad der sker. Jeg gider heller ikke at stå her og kommentere enkelte spillere og enkelte situationer. Vi er 11 mand på banen, og vi må tage et fælles ansvar for, at vi lukker de her mål ind. Og vi skal selvfølgelig ikke lukke fem mål ind, og vi må heller ikke forære dem mål. Men vi er et helt hold på banen, og så må vi også stå sammen om det, når det ikke går godt, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland har i den kommende uge kampe mod Steaua Bukarest og Viborg FF.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Et skridt tættere Englands største stadion

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Schweiz – Canada

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tjekkiet – Mexico