FCM-profiler ved ikke hvad der skete

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var træt af den måde, Brøndby sømmede sømmet i kisten i Herning søndag eftermiddag.



HERNING (Tipsbladet): Hvad var det lige, der skete der?

De fleste havde ikke fanget, der var fare på færde, da Brøndby ved 2-1 havde indkast på egen banehalvdel.

Men Brøndby-spillerne og ikke mindst Yuito Suzuki huskede på børnelærdommen med, at man ikke kan være offside på et indkast, hvilket man i gengivelsen kunne få tanken, at FC Midtjylland havde glemt.

Suzuki gjorde det til 3-1 på et fint lob på sin friløber, og det var blot én af flere gange, hvor FCM-defensiven og holdet sejlede.

Det var en svært dårlig dag for FCM, og da Thomas Thomasberg blev spurgt til scoringen til 3-1 efter kampen, var han da også alt andet end imponeret.

– Det er selvfølgelig noget, du skal kunne løse. Man må jo ikke på et indkast kunne kaste en spiller fri mod vores mål. Det er en fejl, som selvfølgelig ikke må foregå på dette niveau. De fejl har været forsvundet i lang tid eller er i hvert fald ikke kommet i lige så store mængder, som de gjorde i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke rigtig, hvad der sker. Jeg gider heller ikke at stå her og kommentere enkelte spillere og enkelte situationer. Vi er 11 mand på banen, og vi må tage et fælles ansvar for, at vi lukker de her mål ind. Og vi skal selvfølgelig ikke lukke fem mål ind, og vi må heller ikke forære dem mål. Men vi er et helt hold på banen, og så må vi også stå sammen om det, når det ikke går godt, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland har i den kommende uge kampe mod Steaua Bukarest og Viborg FF.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki