FCM-profiler ved ikke hvad der skete

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var træt af den måde, Brøndby sømmede sømmet i kisten i Herning søndag eftermiddag.



HERNING (Tipsbladet): Hvad var det lige, der skete der?

De fleste havde ikke fanget, der var fare på færde, da Brøndby ved 2-1 havde indkast på egen banehalvdel.

Men Brøndby-spillerne og ikke mindst Yuito Suzuki huskede på børnelærdommen med, at man ikke kan være offside på et indkast, hvilket man i gengivelsen kunne få tanken, at FC Midtjylland havde glemt.

Suzuki gjorde det til 3-1 på et fint lob på sin friløber, og det var blot én af flere gange, hvor FCM-defensiven og holdet sejlede.

Det var en svært dårlig dag for FCM, og da Thomas Thomasberg blev spurgt til scoringen til 3-1 efter kampen, var han da også alt andet end imponeret.

– Det er selvfølgelig noget, du skal kunne løse. Man må jo ikke på et indkast kunne kaste en spiller fri mod vores mål. Det er en fejl, som selvfølgelig ikke må foregå på dette niveau. De fejl har været forsvundet i lang tid eller er i hvert fald ikke kommet i lige så store mængder, som de gjorde i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke rigtig, hvad der sker. Jeg gider heller ikke at stå her og kommentere enkelte spillere og enkelte situationer. Vi er 11 mand på banen, og vi må tage et fælles ansvar for, at vi lukker de her mål ind. Og vi skal selvfølgelig ikke lukke fem mål ind, og vi må heller ikke forære dem mål. Men vi er et helt hold på banen, og så må vi også stå sammen om det, når det ikke går godt, siger FCM-anfører Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland har i den kommende uge kampe mod Steaua Bukarest og Viborg FF.





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job