Kommende derby bliver uden FCK-tilskuere

FC København-fans bliver ikke lukket ind på Brøndby Stadion til derbyet den 16. oktober.



Når Brøndby får besøg af FC København den 16. oktober, bliver det uden fans af gæsterne på tribunen.

Divisionsforeningen oplyser torsdag i en pressemeddelelse, at det som en sikkerhedsmæssig foranstaltning er blevet besluttet, at FC København-fans ikke lukkes ind på Brøndby Stadion. 

Det sker som en konsekvens af den ballade, der har udspillet sig i fankredse i denne sæson.

– Vi er kede af nødvendigheden af dette tiltag til den kommende derby-kamp. Det er hverken rimeligt eller retfærdigt overfor alle de tilskuere, som bare vil ind og se en god fodboldkamp på udebane. Men vi skal kunne garantere en tilstrækkelig sikkerhed for alle tilskuere til vores kampe – også alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.

– Med de begivenheder, der har været i og omkring kampe i efteråret, er det vores vurdering, at vi desværre ikke kan bringe de to tilskuergrupper sammen til den kommende kamp på Brøndby Stadion og samtidigt garantere en tilstrækkelig sikkerhed.

– Det er en beklagelig beslutning, men en beslutning, vi har pligt til at tage. Vi er – bl.a. på foranledning af Justitsministeren – aktuelt i gang med en proces sammen med blandt andet politiet og de to derby-klubber om fremadrettede løsninger, som kan forbedre sikkerheden og dermed kampoplevelsen for alle.

I Brøndby IF tager man beslutningen til efterretning.

– Den nuværende situation med en række episoder indenfor kort tid gør, at Divisionsforeningen har følt sig nødsaget til at indføre en række begrænsninger mod os som klub på udebane, og mod det vi ønsker et Derby skal være. Noget af det helt særlige ved et Derby forsvinder, når det ene holds fans ikke må være der, og det er ikke sådan, vi ønsker et Derby skal afvikles. Men desværre står vi nu i en situation, hvor de få er lykkedes med at ødelægge det for de mange.

– Vi tror på, vi kan komme et godt stykke af vejen med værktøjer og tiltag, men vi har også et behov for at gentage, at den enkelte på tribunen skal gøre op med sig selv, om det er støtten til holdet eller jagten på ballade, der er det vigtigste. Ønsker man balladen, så skal man vide, at man ikke er velkommen. Dem, der bevidst vælger at overtræde loven og sætter sig selv over klubben, må og skal forstå situationens alvor og de ødelæggende konsekvenser af deres handlinger, siger direktør Ole Palmå.

I FC København kigger man en smule skævt til beslutningen.

– Vi synes, at det her er en uheldig situation for vores fans. Den valgte løsning rammer de forkerte, mens beslutningen også sportsligt er en ulempe for F.C. København. Men vi må tage den til efterretning siger direktør Jacob Lauesen og tilføjer:

– Siden vi blev gjort bekendt med beslutningen, har vi selv afsøgt mulighederne for et alternativ. Det kunne have været en løsning, hvor vores fans blev bragt til og fra Brøndby Stadion i busser fra et bestemt sted.

"- Der har dog været bred enighed blandt vores fangrupper om, at de ikke ønskede at tage til kampen under de forhold, blandt andet på grund af den episode, der var på Fyn efter vores kamp i Herning. Den beslutning respekterer vi.

Næste gang, at FC København og Brøndby IF tørner sammen i Parken, vil det også være uden fans af de blå-gule. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

FC Midtjylland – AGF

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Er det Dolbergs vilde millionløn?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Det drømmer alle om’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Ivan Toney klar på choktransfer

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Nedtur for Højlund og Napoli



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fifa kritiserer transportpriser under

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

OB – Randers FC

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud