Når Brøndby får besøg af FC København den 16. oktober, bliver det uden fans af gæsterne på tribunen.
Divisionsforeningen oplyser torsdag i en pressemeddelelse, at det som en sikkerhedsmæssig foranstaltning er blevet besluttet, at FC København-fans ikke lukkes ind på Brøndby Stadion.
Det sker som en konsekvens af den ballade, der har udspillet sig i fankredse i denne sæson.
– Vi er kede af nødvendigheden af dette tiltag til den kommende derby-kamp. Det er hverken rimeligt eller retfærdigt overfor alle de tilskuere, som bare vil ind og se en god fodboldkamp på udebane. Men vi skal kunne garantere en tilstrækkelig sikkerhed for alle tilskuere til vores kampe – også alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.
– Med de begivenheder, der har været i og omkring kampe i efteråret, er det vores vurdering, at vi desværre ikke kan bringe de to tilskuergrupper sammen til den kommende kamp på Brøndby Stadion og samtidigt garantere en tilstrækkelig sikkerhed.
– Det er en beklagelig beslutning, men en beslutning, vi har pligt til at tage. Vi er – bl.a. på foranledning af Justitsministeren – aktuelt i gang med en proces sammen med blandt andet politiet og de to derby-klubber om fremadrettede løsninger, som kan forbedre sikkerheden og dermed kampoplevelsen for alle.
I Brøndby IF tager man beslutningen til efterretning.
– Den nuværende situation med en række episoder indenfor kort tid gør, at Divisionsforeningen har følt sig nødsaget til at indføre en række begrænsninger mod os som klub på udebane, og mod det vi ønsker et Derby skal være. Noget af det helt særlige ved et Derby forsvinder, når det ene holds fans ikke må være der, og det er ikke sådan, vi ønsker et Derby skal afvikles. Men desværre står vi nu i en situation, hvor de få er lykkedes med at ødelægge det for de mange.
– Vi tror på, vi kan komme et godt stykke af vejen med værktøjer og tiltag, men vi har også et behov for at gentage, at den enkelte på tribunen skal gøre op med sig selv, om det er støtten til holdet eller jagten på ballade, der er det vigtigste. Ønsker man balladen, så skal man vide, at man ikke er velkommen. Dem, der bevidst vælger at overtræde loven og sætter sig selv over klubben, må og skal forstå situationens alvor og de ødelæggende konsekvenser af deres handlinger, siger direktør Ole Palmå.
I FC København kigger man en smule skævt til beslutningen.
– Vi synes, at det her er en uheldig situation for vores fans. Den valgte løsning rammer de forkerte, mens beslutningen også sportsligt er en ulempe for F.C. København. Men vi må tage den til efterretning siger direktør Jacob Lauesen og tilføjer:
– Siden vi blev gjort bekendt med beslutningen, har vi selv afsøgt mulighederne for et alternativ. Det kunne have været en løsning, hvor vores fans blev bragt til og fra Brøndby Stadion i busser fra et bestemt sted.
"- Der har dog været bred enighed blandt vores fangrupper om, at de ikke ønskede at tage til kampen under de forhold, blandt andet på grund af den episode, der var på Fyn efter vores kamp i Herning. Den beslutning respekterer vi.
Næste gang, at FC København og Brøndby IF tørner sammen i Parken, vil det også være uden fans af de blå-gule.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT