Kommende derby bliver uden FCK-tilskuere

FC København-fans bliver ikke lukket ind på Brøndby Stadion til derbyet den 16. oktober.



Når Brøndby får besøg af FC København den 16. oktober, bliver det uden fans af gæsterne på tribunen.

Divisionsforeningen oplyser torsdag i en pressemeddelelse, at det som en sikkerhedsmæssig foranstaltning er blevet besluttet, at FC København-fans ikke lukkes ind på Brøndby Stadion. 

Det sker som en konsekvens af den ballade, der har udspillet sig i fankredse i denne sæson.

– Vi er kede af nødvendigheden af dette tiltag til den kommende derby-kamp. Det er hverken rimeligt eller retfærdigt overfor alle de tilskuere, som bare vil ind og se en god fodboldkamp på udebane. Men vi skal kunne garantere en tilstrækkelig sikkerhed for alle tilskuere til vores kampe – også alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.

– Med de begivenheder, der har været i og omkring kampe i efteråret, er det vores vurdering, at vi desværre ikke kan bringe de to tilskuergrupper sammen til den kommende kamp på Brøndby Stadion og samtidigt garantere en tilstrækkelig sikkerhed.

– Det er en beklagelig beslutning, men en beslutning, vi har pligt til at tage. Vi er – bl.a. på foranledning af Justitsministeren – aktuelt i gang med en proces sammen med blandt andet politiet og de to derby-klubber om fremadrettede løsninger, som kan forbedre sikkerheden og dermed kampoplevelsen for alle.

I Brøndby IF tager man beslutningen til efterretning.

– Den nuværende situation med en række episoder indenfor kort tid gør, at Divisionsforeningen har følt sig nødsaget til at indføre en række begrænsninger mod os som klub på udebane, og mod det vi ønsker et Derby skal være. Noget af det helt særlige ved et Derby forsvinder, når det ene holds fans ikke må være der, og det er ikke sådan, vi ønsker et Derby skal afvikles. Men desværre står vi nu i en situation, hvor de få er lykkedes med at ødelægge det for de mange.

– Vi tror på, vi kan komme et godt stykke af vejen med værktøjer og tiltag, men vi har også et behov for at gentage, at den enkelte på tribunen skal gøre op med sig selv, om det er støtten til holdet eller jagten på ballade, der er det vigtigste. Ønsker man balladen, så skal man vide, at man ikke er velkommen. Dem, der bevidst vælger at overtræde loven og sætter sig selv over klubben, må og skal forstå situationens alvor og de ødelæggende konsekvenser af deres handlinger, siger direktør Ole Palmå.

I FC København kigger man en smule skævt til beslutningen.

– Vi synes, at det her er en uheldig situation for vores fans. Den valgte løsning rammer de forkerte, mens beslutningen også sportsligt er en ulempe for F.C. København. Men vi må tage den til efterretning siger direktør Jacob Lauesen og tilføjer:

– Siden vi blev gjort bekendt med beslutningen, har vi selv afsøgt mulighederne for et alternativ. Det kunne have været en løsning, hvor vores fans blev bragt til og fra Brøndby Stadion i busser fra et bestemt sted.

"- Der har dog været bred enighed blandt vores fangrupper om, at de ikke ønskede at tage til kampen under de forhold, blandt andet på grund af den episode, der var på Fyn efter vores kamp i Herning. Den beslutning respekterer vi.

Næste gang, at FC København og Brøndby IF tørner sammen i Parken, vil det også være uden fans af de blå-gule. 





Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Han er fuldstændig vanvittig

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

– Lidt af en bombe

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er IKKE i spil

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er Danmarks EM-trup