Når Brøndby får besøg af FC København den 16. oktober, bliver det uden fans af gæsterne på tribunen.
Divisionsforeningen oplyser torsdag i en pressemeddelelse, at det som en sikkerhedsmæssig foranstaltning er blevet besluttet, at FC København-fans ikke lukkes ind på Brøndby Stadion.
Det sker som en konsekvens af den ballade, der har udspillet sig i fankredse i denne sæson.
– Vi er kede af nødvendigheden af dette tiltag til den kommende derby-kamp. Det er hverken rimeligt eller retfærdigt overfor alle de tilskuere, som bare vil ind og se en god fodboldkamp på udebane. Men vi skal kunne garantere en tilstrækkelig sikkerhed for alle tilskuere til vores kampe – også alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen.
– Med de begivenheder, der har været i og omkring kampe i efteråret, er det vores vurdering, at vi desværre ikke kan bringe de to tilskuergrupper sammen til den kommende kamp på Brøndby Stadion og samtidigt garantere en tilstrækkelig sikkerhed.
– Det er en beklagelig beslutning, men en beslutning, vi har pligt til at tage. Vi er – bl.a. på foranledning af Justitsministeren – aktuelt i gang med en proces sammen med blandt andet politiet og de to derby-klubber om fremadrettede løsninger, som kan forbedre sikkerheden og dermed kampoplevelsen for alle.
I Brøndby IF tager man beslutningen til efterretning.
– Den nuværende situation med en række episoder indenfor kort tid gør, at Divisionsforeningen har følt sig nødsaget til at indføre en række begrænsninger mod os som klub på udebane, og mod det vi ønsker et Derby skal være. Noget af det helt særlige ved et Derby forsvinder, når det ene holds fans ikke må være der, og det er ikke sådan, vi ønsker et Derby skal afvikles. Men desværre står vi nu i en situation, hvor de få er lykkedes med at ødelægge det for de mange.
– Vi tror på, vi kan komme et godt stykke af vejen med værktøjer og tiltag, men vi har også et behov for at gentage, at den enkelte på tribunen skal gøre op med sig selv, om det er støtten til holdet eller jagten på ballade, der er det vigtigste. Ønsker man balladen, så skal man vide, at man ikke er velkommen. Dem, der bevidst vælger at overtræde loven og sætter sig selv over klubben, må og skal forstå situationens alvor og de ødelæggende konsekvenser af deres handlinger, siger direktør Ole Palmå.
I FC København kigger man en smule skævt til beslutningen.
– Vi synes, at det her er en uheldig situation for vores fans. Den valgte løsning rammer de forkerte, mens beslutningen også sportsligt er en ulempe for F.C. København. Men vi må tage den til efterretning siger direktør Jacob Lauesen og tilføjer:
– Siden vi blev gjort bekendt med beslutningen, har vi selv afsøgt mulighederne for et alternativ. Det kunne have været en løsning, hvor vores fans blev bragt til og fra Brøndby Stadion i busser fra et bestemt sted.
"- Der har dog været bred enighed blandt vores fangrupper om, at de ikke ønskede at tage til kampen under de forhold, blandt andet på grund af den episode, der var på Fyn efter vores kamp i Herning. Den beslutning respekterer vi.
Næste gang, at FC København og Brøndby IF tørner sammen i Parken, vil det også være uden fans af de blå-gule.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
CUSTOM
Brighton – Liverpool
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW