Skifter til FCK: SIF satsede ikke nok på mig

Nicklas Røjkjær skifter til FC København til sommer. Noget, der er kommet i stand, fordi han ikke følte, at Silkeborg IF satsede nok på ham.



Med syv scoringer i U19-ligaen deler 17-årige Nicklas Røjkjær netop nu topscorertitlen i ligaen med FC Nordsjællands Emre Mor, men selv om Røjkjær har leveret gode indsatser for Silkeborgs U19-hold, der ligger nummer fem i rækken, er han ikke tæt på spilletid på førsteholdet.

Nogenlunde sådan har Røjkjærs egen vurdering af situationen været, og det har gjort, at han ikke har forlænget sin aftale med SIF, der udløber til sommer. I stedet har han skrevet under på en treårig aftale med FC København.

Nicklas Røjkjær er måske SIF’s mest talentfulde spiller, hvorfor det ganske givet må gøre ondt på klubben at miste Røjkjær – også for selvforståelsen med tanke på SIF’s revidere vision om at bringe egne talenter på førsteholdet. Han er den anden i rækken af store talenter, som SIF ikke for alvor får brugt. I sommer skiftede Kasper Dolberg til Ajax – han nåede under en håndfuld kampe for SIF og er nu tæt på Ajax’ førstehold. Røjkjær forklarer FCK-skiftet med, at han ikke følte, der var nok tro på ham i Silkeborg IF.

– Det er klart, at det ville have haft betydning, hvis jeg allerede i efteråret havde kunnet se, at jeg ville komme til at spille meget på førsteholdet i SIF. Og hvis jeg havde kunnet mærke, at klubben virkelig havde satset på mig og også udadtil havde vist, at her havde man et stort talent. Så ville det 100 procent have været med i mine overvejelser i forhold til at blive i SIF, siger Nicklas Røjkjær til Midtjyllands Avis.

Røjkjærs aftale udløber til sommer, hvorfor han frit kan skifte til FCK. Det koster tilmed ikke FCK penge at tilknytte Nicklas Røjkjær.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sender stikpille til FC København-flop

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer