Med syv scoringer i U19-ligaen deler 17-årige Nicklas Røjkjær netop nu topscorertitlen i ligaen med FC Nordsjællands Emre Mor, men selv om Røjkjær har leveret gode indsatser for Silkeborgs U19-hold, der ligger nummer fem i rækken, er han ikke tæt på spilletid på førsteholdet.
Nogenlunde sådan har Røjkjærs egen vurdering af situationen været, og det har gjort, at han ikke har forlænget sin aftale med SIF, der udløber til sommer. I stedet har han skrevet under på en treårig aftale med FC København.
Nicklas Røjkjær er måske SIF’s mest talentfulde spiller, hvorfor det ganske givet må gøre ondt på klubben at miste Røjkjær – også for selvforståelsen med tanke på SIF’s revidere vision om at bringe egne talenter på førsteholdet. Han er den anden i rækken af store talenter, som SIF ikke for alvor får brugt. I sommer skiftede Kasper Dolberg til Ajax – han nåede under en håndfuld kampe for SIF og er nu tæt på Ajax’ førstehold. Røjkjær forklarer FCK-skiftet med, at han ikke følte, der var nok tro på ham i Silkeborg IF.
– Det er klart, at det ville have haft betydning, hvis jeg allerede i efteråret havde kunnet se, at jeg ville komme til at spille meget på førsteholdet i SIF. Og hvis jeg havde kunnet mærke, at klubben virkelig havde satset på mig og også udadtil havde vist, at her havde man et stort talent. Så ville det 100 procent have været med i mine overvejelser i forhold til at blive i SIF, siger Nicklas Røjkjær til Midtjyllands Avis.
Røjkjærs aftale udløber til sommer, hvorfor han frit kan skifte til FCK. Det koster tilmed ikke FCK penge at tilknytte Nicklas Røjkjær.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
OPTAKT
