Skifter til FCK: SIF satsede ikke nok på mig

Nicklas Røjkjær skifter til FC København til sommer. Noget, der er kommet i stand, fordi han ikke følte, at Silkeborg IF satsede nok på ham.



Med syv scoringer i U19-ligaen deler 17-årige Nicklas Røjkjær netop nu topscorertitlen i ligaen med FC Nordsjællands Emre Mor, men selv om Røjkjær har leveret gode indsatser for Silkeborgs U19-hold, der ligger nummer fem i rækken, er han ikke tæt på spilletid på førsteholdet.

Nogenlunde sådan har Røjkjærs egen vurdering af situationen været, og det har gjort, at han ikke har forlænget sin aftale med SIF, der udløber til sommer. I stedet har han skrevet under på en treårig aftale med FC København.

Nicklas Røjkjær er måske SIF’s mest talentfulde spiller, hvorfor det ganske givet må gøre ondt på klubben at miste Røjkjær – også for selvforståelsen med tanke på SIF’s revidere vision om at bringe egne talenter på førsteholdet. Han er den anden i rækken af store talenter, som SIF ikke for alvor får brugt. I sommer skiftede Kasper Dolberg til Ajax – han nåede under en håndfuld kampe for SIF og er nu tæt på Ajax’ førstehold. Røjkjær forklarer FCK-skiftet med, at han ikke følte, der var nok tro på ham i Silkeborg IF.

– Det er klart, at det ville have haft betydning, hvis jeg allerede i efteråret havde kunnet se, at jeg ville komme til at spille meget på førsteholdet i SIF. Og hvis jeg havde kunnet mærke, at klubben virkelig havde satset på mig og også udadtil havde vist, at her havde man et stort talent. Så ville det 100 procent have været med i mine overvejelser i forhold til at blive i SIF, siger Nicklas Røjkjær til Midtjyllands Avis.

Røjkjærs aftale udløber til sommer, hvorfor han frit kan skifte til FCK. Det koster tilmed ikke FCK penge at tilknytte Nicklas Røjkjær.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Han bestemmer det hele

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Spændende transfermelding om Maxsø