Skifter til FCK: SIF satsede ikke nok på mig

Nicklas Røjkjær skifter til FC København til sommer. Noget, der er kommet i stand, fordi han ikke følte, at Silkeborg IF satsede nok på ham.



Med syv scoringer i U19-ligaen deler 17-årige Nicklas Røjkjær netop nu topscorertitlen i ligaen med FC Nordsjællands Emre Mor, men selv om Røjkjær har leveret gode indsatser for Silkeborgs U19-hold, der ligger nummer fem i rækken, er han ikke tæt på spilletid på førsteholdet.

Nogenlunde sådan har Røjkjærs egen vurdering af situationen været, og det har gjort, at han ikke har forlænget sin aftale med SIF, der udløber til sommer. I stedet har han skrevet under på en treårig aftale med FC København.

Nicklas Røjkjær er måske SIF’s mest talentfulde spiller, hvorfor det ganske givet må gøre ondt på klubben at miste Røjkjær – også for selvforståelsen med tanke på SIF’s revidere vision om at bringe egne talenter på førsteholdet. Han er den anden i rækken af store talenter, som SIF ikke for alvor får brugt. I sommer skiftede Kasper Dolberg til Ajax – han nåede under en håndfuld kampe for SIF og er nu tæt på Ajax’ førstehold. Røjkjær forklarer FCK-skiftet med, at han ikke følte, der var nok tro på ham i Silkeborg IF.

– Det er klart, at det ville have haft betydning, hvis jeg allerede i efteråret havde kunnet se, at jeg ville komme til at spille meget på førsteholdet i SIF. Og hvis jeg havde kunnet mærke, at klubben virkelig havde satset på mig og også udadtil havde vist, at her havde man et stort talent. Så ville det 100 procent have været med i mine overvejelser i forhold til at blive i SIF, siger Nicklas Røjkjær til Midtjyllands Avis.

Røjkjærs aftale udløber til sommer, hvorfor han frit kan skifte til FCK. Det koster tilmed ikke FCK penge at tilknytte Nicklas Røjkjær.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Spår FCK-fiasko

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Dansk stjerne i milliontransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’