Kommende OB-spiller: Jeg skal vise mig frem

SønderjyskE’s Hallgrimur Jonasson glæder sig til at komme i kamp mod hans kommende holdkammerater i OB. Han ser den fynske klub som større end SønderjyskE, men venter en tæt kamp søndag.



Når SønderjyskE tager imod OB i Haderslev i den kommende Superliga-runde, bliver det en anderledes kamp for backen Hallgrimur Jonasson.

Islændingen skrev i sommer under på en kontrakt, der sender ham fra SønderjyskE til OB til nytår. Dermed skal han i kamp mod sine kommende holdkammerater, og selvom det ikke fylder hans tanker i alle døgnets timer, medgiver han, at det er en speciel kamp.

– Jeg har mødt OB én gang før i Odense efter jeg skrev under på kontrakten. Det gik fint dengang, og jeg var glad for at bevise, at jeg er en god spiller. Nu spiller vi på søndag, men jeg arbejder i SønderjyskE og får løn her. Derfor tænker jeg ikke på andet end, at vi skal have point, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.

Han har bemærket, at hans kommende klub OB har haft en utilfredsstillende sæson indtil videre.  

– Det har været skuffende  for dem. Det kan alle se. De ligger i bunden, hvor de ikke hører til, men der har været et trænerskifte, og nu har de vundet to hjemmekampe i træk. Det ser bedre ud, men jeg kender ikke så meget til holdet endnu. Jeg har selvfølgelig set dem spille, men jeg har aldrig talt med Ove Pedersen, fortæller Hallgrimur Jonasson.

Den islandske defensivspiller mener, at OB er en større klub end SønderjyskE. Alligevel forventer han en tæt kamp mellem de to klubber på søndag, og han understreger, at han ikke tænker på, at han kan gøre livet surt for OB med en sønderjysk sejr.

– Jeg tænker ikke på, hvem der er favorit. Jeg vil bevise, at jeg er god nok til at komme til OB, og det gør jeg ved at spille en god kamp. Der er kommet ny træner i OB, og jeg vil gerne vise, at jeg kan spille en fin kamp. Det gør jeg ved, at arbejde hårdt. OB vil heller ikke have en spiller, der ikke går hundrede procent efter at vinde. Sådan ser jeg det, siger han.

Hallgrimur Jonasson ser frem til at vise sig frem for sin nye klub.

– Selvfølgelig. Når man skifter til en ny klub, vil man gerne gøre et godt indtryk. Jeg har spillet i Danmark i tre og et halvt år, så spillerne og træneren ved godt, hvem jeg er. De kender mig. Men jeg vil gerne have en god oplevelse på søndag og spille en god kamp. Sådan har jeg det altid, men det er ekstra specielt mod OB på søndag, siger islændingen, der ikke lægger skjul på, at han håber på en sønderjysk sejr over OB på søndag. 

– Ja, det håber jeg selvfølgelig, siger han.  

Kampen mellem SønderjyskE og OB fløjtes i gang på søndag klokken 14.00 i Haderslev.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Nu drømmer de stort i AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Her sætter Vingegaard grænsen

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Voldsom Franculino-spådom

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCN ydmyger Silkeborg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer