Kommende OB-spiller: Jeg skal vise mig frem

SønderjyskE’s Hallgrimur Jonasson glæder sig til at komme i kamp mod hans kommende holdkammerater i OB. Han ser den fynske klub som større end SønderjyskE, men venter en tæt kamp søndag.



Når SønderjyskE tager imod OB i Haderslev i den kommende Superliga-runde, bliver det en anderledes kamp for backen Hallgrimur Jonasson.

Islændingen skrev i sommer under på en kontrakt, der sender ham fra SønderjyskE til OB til nytår. Dermed skal han i kamp mod sine kommende holdkammerater, og selvom det ikke fylder hans tanker i alle døgnets timer, medgiver han, at det er en speciel kamp.

– Jeg har mødt OB én gang før i Odense efter jeg skrev under på kontrakten. Det gik fint dengang, og jeg var glad for at bevise, at jeg er en god spiller. Nu spiller vi på søndag, men jeg arbejder i SønderjyskE og får løn her. Derfor tænker jeg ikke på andet end, at vi skal have point, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.

Han har bemærket, at hans kommende klub OB har haft en utilfredsstillende sæson indtil videre.  

– Det har været skuffende  for dem. Det kan alle se. De ligger i bunden, hvor de ikke hører til, men der har været et trænerskifte, og nu har de vundet to hjemmekampe i træk. Det ser bedre ud, men jeg kender ikke så meget til holdet endnu. Jeg har selvfølgelig set dem spille, men jeg har aldrig talt med Ove Pedersen, fortæller Hallgrimur Jonasson.

Den islandske defensivspiller mener, at OB er en større klub end SønderjyskE. Alligevel forventer han en tæt kamp mellem de to klubber på søndag, og han understreger, at han ikke tænker på, at han kan gøre livet surt for OB med en sønderjysk sejr.

– Jeg tænker ikke på, hvem der er favorit. Jeg vil bevise, at jeg er god nok til at komme til OB, og det gør jeg ved at spille en god kamp. Der er kommet ny træner i OB, og jeg vil gerne vise, at jeg kan spille en fin kamp. Det gør jeg ved, at arbejde hårdt. OB vil heller ikke have en spiller, der ikke går hundrede procent efter at vinde. Sådan ser jeg det, siger han.

Hallgrimur Jonasson ser frem til at vise sig frem for sin nye klub.

– Selvfølgelig. Når man skifter til en ny klub, vil man gerne gøre et godt indtryk. Jeg har spillet i Danmark i tre og et halvt år, så spillerne og træneren ved godt, hvem jeg er. De kender mig. Men jeg vil gerne have en god oplevelse på søndag og spille en god kamp. Sådan har jeg det altid, men det er ekstra specielt mod OB på søndag, siger islændingen, der ikke lægger skjul på, at han håber på en sønderjysk sejr over OB på søndag. 

– Ja, det håber jeg selvfølgelig, siger han.  

Kampen mellem SønderjyskE og OB fløjtes i gang på søndag klokken 14.00 i Haderslev.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han færdig

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kæmpe mystik: I dag sker det

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..