Når SønderjyskE tager imod OB i Haderslev i den kommende Superliga-runde, bliver det en anderledes kamp for backen Hallgrimur Jonasson.
Islændingen skrev i sommer under på en kontrakt, der sender ham fra SønderjyskE til OB til nytår. Dermed skal han i kamp mod sine kommende holdkammerater, og selvom det ikke fylder hans tanker i alle døgnets timer, medgiver han, at det er en speciel kamp.
– Jeg har mødt OB én gang før i Odense efter jeg skrev under på kontrakten. Det gik fint dengang, og jeg var glad for at bevise, at jeg er en god spiller. Nu spiller vi på søndag, men jeg arbejder i SønderjyskE og får løn her. Derfor tænker jeg ikke på andet end, at vi skal have point, siger Hallgrimur Jonasson til tipsbladet.dk.
Han har bemærket, at hans kommende klub OB har haft en utilfredsstillende sæson indtil videre.
– Det har været skuffende for dem. Det kan alle se. De ligger i bunden, hvor de ikke hører til, men der har været et trænerskifte, og nu har de vundet to hjemmekampe i træk. Det ser bedre ud, men jeg kender ikke så meget til holdet endnu. Jeg har selvfølgelig set dem spille, men jeg har aldrig talt med Ove Pedersen, fortæller Hallgrimur Jonasson.
Den islandske defensivspiller mener, at OB er en større klub end SønderjyskE. Alligevel forventer han en tæt kamp mellem de to klubber på søndag, og han understreger, at han ikke tænker på, at han kan gøre livet surt for OB med en sønderjysk sejr.
– Jeg tænker ikke på, hvem der er favorit. Jeg vil bevise, at jeg er god nok til at komme til OB, og det gør jeg ved at spille en god kamp. Der er kommet ny træner i OB, og jeg vil gerne vise, at jeg kan spille en fin kamp. Det gør jeg ved, at arbejde hårdt. OB vil heller ikke have en spiller, der ikke går hundrede procent efter at vinde. Sådan ser jeg det, siger han.
Hallgrimur Jonasson ser frem til at vise sig frem for sin nye klub.
– Selvfølgelig. Når man skifter til en ny klub, vil man gerne gøre et godt indtryk. Jeg har spillet i Danmark i tre og et halvt år, så spillerne og træneren ved godt, hvem jeg er. De kender mig. Men jeg vil gerne have en god oplevelse på søndag og spille en god kamp. Sådan har jeg det altid, men det er ekstra specielt mod OB på søndag, siger islændingen, der ikke lægger skjul på, at han håber på en sønderjysk sejr over OB på søndag.
– Ja, det håber jeg selvfølgelig, siger han.
Kampen mellem SønderjyskE og OB fløjtes i gang på søndag klokken 14.00 i Haderslev.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Liverpool ydmyget
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Newcastle spænder ben for Manchester City
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
– Den her sidder dybt i sjælen
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
