Kommentator sabler Silkeborg ned: En skændsel for Superligaen

Superliga-oprykkerne fra Silkeborg IF har endnu ikke vundet i de første 10 kampe i denne sæson, og der er ikke gået færre end to mål ind på holdet i denne sæson. Kommentator Peter Graulund peger på, at det en fornærmelse mod Superligaen.



Der har ikke været meget at juble over for sidste sæsons vindere af NordicBet Ligaen, Silkeborg IF.

Kent Nielsens mandskab har – rent ud sagt – været elendigt i dansk fodbolds bedste række, hvor det indtil videre er blevet til sølle tre point i de første 10 runder. Med tre nedrykkere i denne sæson virker det til at være et spørgsmål om, hvem de to hold, der skal med Silkeborg ned, ender med at blive.

Søndag var SIF oppe mod Lyngby, og heller ikke her kunne man dels vinde, dels holde buret rent. For 10. gang i træk lukkede man to eller flere mål ind, og for 10. gang i træk endte det altså uden sejr. Det endte med et nederlag på 2-3, selv om SIF førte med 2-1 i løbet af anden halvleg.

Fodboldkommentator Peter Graulund har set nok. 

– Jeg kan ikke forstå, at Kris (Stadsgaard) kan nøjes med at bruge ordet skuffende. Det (skuffende) er dagens kamp i Horsens i dag, hvor de er bedst men ikke kan slå Randers. Men når man uge efter uge er så pissehamrende ringe, og man har en defensiv, der er ikke-eksisterende, er man en skændsel for Superligaen. Det er flove indsatser.

– Man kan i dag se, hvad Randers ikke kan – sætte to afleveringer sammen i anden halvleg – men man kan stille sig ned i en defensiv og forsøge at krige og forsvare eget mål bedst muligt. At Silkeborg ikke kan den del eller prøver den del, er mig en gåde. Fodbold består af to dele – når man har bolden, og når man ikke har bolden. Og de er dygtige til at have den, de skaber pænt med chancer og scorer pænt med mål, men at være så ringe defensivt er en fornærmelse mod Superligaen, som vi bør tage seriøs, sagde Peter Graulund mandag aften til Fodbold uden Filter.

Silkeborg-holdet møder næste gang FC København på udebane, mens der derefter venter kampe mod den øvrige del af top tre i Superligaen, nemlig FC Midtjylland og AGF.

Du kan selv se klippet, hvor Peter Graulund skoser SIF, i afspilleren øverst.





LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

‘Et kæmpestort skifte’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Det bestemmer Messi selv

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer