Der har ikke været meget at juble over for sidste sæsons vindere af NordicBet Ligaen, Silkeborg IF.
Kent Nielsens mandskab har – rent ud sagt – været elendigt i dansk fodbolds bedste række, hvor det indtil videre er blevet til sølle tre point i de første 10 runder. Med tre nedrykkere i denne sæson virker det til at være et spørgsmål om, hvem de to hold, der skal med Silkeborg ned, ender med at blive.
Søndag var SIF oppe mod Lyngby, og heller ikke her kunne man dels vinde, dels holde buret rent. For 10. gang i træk lukkede man to eller flere mål ind, og for 10. gang i træk endte det altså uden sejr. Det endte med et nederlag på 2-3, selv om SIF førte med 2-1 i løbet af anden halvleg.
Fodboldkommentator Peter Graulund har set nok.
– Jeg kan ikke forstå, at Kris (Stadsgaard) kan nøjes med at bruge ordet skuffende. Det (skuffende) er dagens kamp i Horsens i dag, hvor de er bedst men ikke kan slå Randers. Men når man uge efter uge er så pissehamrende ringe, og man har en defensiv, der er ikke-eksisterende, er man en skændsel for Superligaen. Det er flove indsatser.
– Man kan i dag se, hvad Randers ikke kan – sætte to afleveringer sammen i anden halvleg – men man kan stille sig ned i en defensiv og forsøge at krige og forsvare eget mål bedst muligt. At Silkeborg ikke kan den del eller prøver den del, er mig en gåde. Fodbold består af to dele – når man har bolden, og når man ikke har bolden. Og de er dygtige til at have den, de skaber pænt med chancer og scorer pænt med mål, men at være så ringe defensivt er en fornærmelse mod Superligaen, som vi bør tage seriøs, sagde Peter Graulund mandag aften til Fodbold uden Filter.
Silkeborg-holdet møder næste gang FC København på udebane, mens der derefter venter kampe mod den øvrige del af top tre i Superligaen, nemlig FC Midtjylland og AGF.
Du kan selv se klippet, hvor Peter Graulund skoser SIF, i afspilleren øverst.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
