Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

FCM's schweiziske back Kevin Mbabu var overrasket over holdets dårlige start i Spanien og forventer revanchejagt for holdet mod FC København på søndag.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Vi var ikke langt inde i første halvleg, før Kevin Mbabu blev sendt ud til opvarmning.

I pausen skruede schweizeren og forsvarskollegaen Juninho op for intensiteten i opvarmningen, og fra starten af anden halvleg mod de ind i stedet for Joel Andersson og Mads Bech Sørensen.

Det var et markant træk men også nødvendigt og berettiget efter en skrøkkelig første halvleg, hvor FC Midtjylland var heldig med kun at indkassere tre mål.

Og at det skulle gå sådan havde de færreste forventet, men det dårlige resultat skal heller ikke tynge FC Midtjylland mere, end at man kommer blæsende på søndag i Parken, mener Kevin Mbabu.

– Da vi trænede i går, troede jeg, holdet var klar til at levere en reaktion efter sidste uge. Men desværre manglede vi koncentration i de første 10-15 minutter, hvor vi desværre indkasserede to mål. Men så viste vi en god reaktion og prøvede at matche dem. Desværre var de bedre i detaljerne og også mere erfarne og en smule smartere. Og så gik vi ikke videre, siger Kevin Mbabu.

– Der er en masse plads til forbedring her. Vi har et meget ungt hold, og de bliver bedre hver eneste dag. Som vi altid siger, vinder man ikke alene. Nu skal vi lære og være fokuserede i starten på søndag, og så skal vi vise en god reaktion og hente tre point på søndag.

At erfarne Mads Bech Sørensen som anfører og Joel Andersson havde det så svært og spillede langt under niveau var uventet, men for Kevin Mbabu at se er der ikke nogen grund til at dvæle ved bebrejdelser og ægrelse over nederlaget og en defensivt skidt kamp af FCM.

– Vi skal holde sammen og støtte de spillere, der var lidt nede i dag og opmuntre dem. Vi kan alle spille en dårlig kamp. Det vigtigste er at vise en reaktion næste gang, vi har muligheden som hold, der skal vi som spillere vise os bedre frem, siger Kevin Mbabu.

– Det sker somme tider i fodbold. Vi kan ikke kontrollere i alt, og i dag faldt uheldet og fejltagelserne hos os. Det skal vi ændre, være optimistiske og positive frem mod kampen på søndag.

FC Midtjylland ligger a point med FC København i toppen af Superligaen. Midtjyderne vandt den første indbyrdes kamp i sæsonen.





Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Danmark – Nordmakedonien

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spår: Her ender Mohamed Salah

LIVE: Danmark – Nordmakedonien

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danske stjerner kan være fortid



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Philip Billing tabte kæben

Helt på røven over Victor Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Brøndby-handel er kollapset

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FC København jagter Neestrup-erstatning

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Riemer melder stjerne klar

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter