Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

FCM's schweiziske back Kevin Mbabu var overrasket over holdets dårlige start i Spanien og forventer revanchejagt for holdet mod FC København på søndag.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Vi var ikke langt inde i første halvleg, før Kevin Mbabu blev sendt ud til opvarmning.

I pausen skruede schweizeren og forsvarskollegaen Juninho op for intensiteten i opvarmningen, og fra starten af anden halvleg mod de ind i stedet for Joel Andersson og Mads Bech Sørensen.

Det var et markant træk men også nødvendigt og berettiget efter en skrøkkelig første halvleg, hvor FC Midtjylland var heldig med kun at indkassere tre mål.

Og at det skulle gå sådan havde de færreste forventet, men det dårlige resultat skal heller ikke tynge FC Midtjylland mere, end at man kommer blæsende på søndag i Parken, mener Kevin Mbabu.

– Da vi trænede i går, troede jeg, holdet var klar til at levere en reaktion efter sidste uge. Men desværre manglede vi koncentration i de første 10-15 minutter, hvor vi desværre indkasserede to mål. Men så viste vi en god reaktion og prøvede at matche dem. Desværre var de bedre i detaljerne og også mere erfarne og en smule smartere. Og så gik vi ikke videre, siger Kevin Mbabu.

– Der er en masse plads til forbedring her. Vi har et meget ungt hold, og de bliver bedre hver eneste dag. Som vi altid siger, vinder man ikke alene. Nu skal vi lære og være fokuserede i starten på søndag, og så skal vi vise en god reaktion og hente tre point på søndag.

At erfarne Mads Bech Sørensen som anfører og Joel Andersson havde det så svært og spillede langt under niveau var uventet, men for Kevin Mbabu at se er der ikke nogen grund til at dvæle ved bebrejdelser og ægrelse over nederlaget og en defensivt skidt kamp af FCM.

– Vi skal holde sammen og støtte de spillere, der var lidt nede i dag og opmuntre dem. Vi kan alle spille en dårlig kamp. Det vigtigste er at vise en reaktion næste gang, vi har muligheden som hold, der skal vi som spillere vise os bedre frem, siger Kevin Mbabu.

– Det sker somme tider i fodbold. Vi kan ikke kontrollere i alt, og i dag faldt uheldet og fejltagelserne hos os. Det skal vi ændre, være optimistiske og positive frem mod kampen på søndag.

FC Midtjylland ligger a point med FC København i toppen af Superligaen. Midtjyderne vandt den første indbyrdes kamp i sæsonen.





LIVE

TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Argentinsk træner kræver forbedringer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb