Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

FCM's schweiziske back Kevin Mbabu var overrasket over holdets dårlige start i Spanien og forventer revanchejagt for holdet mod FC København på søndag.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Vi var ikke langt inde i første halvleg, før Kevin Mbabu blev sendt ud til opvarmning.

I pausen skruede schweizeren og forsvarskollegaen Juninho op for intensiteten i opvarmningen, og fra starten af anden halvleg mod de ind i stedet for Joel Andersson og Mads Bech Sørensen.

Det var et markant træk men også nødvendigt og berettiget efter en skrøkkelig første halvleg, hvor FC Midtjylland var heldig med kun at indkassere tre mål.

Og at det skulle gå sådan havde de færreste forventet, men det dårlige resultat skal heller ikke tynge FC Midtjylland mere, end at man kommer blæsende på søndag i Parken, mener Kevin Mbabu.

– Da vi trænede i går, troede jeg, holdet var klar til at levere en reaktion efter sidste uge. Men desværre manglede vi koncentration i de første 10-15 minutter, hvor vi desværre indkasserede to mål. Men så viste vi en god reaktion og prøvede at matche dem. Desværre var de bedre i detaljerne og også mere erfarne og en smule smartere. Og så gik vi ikke videre, siger Kevin Mbabu.

– Der er en masse plads til forbedring her. Vi har et meget ungt hold, og de bliver bedre hver eneste dag. Som vi altid siger, vinder man ikke alene. Nu skal vi lære og være fokuserede i starten på søndag, og så skal vi vise en god reaktion og hente tre point på søndag.

At erfarne Mads Bech Sørensen som anfører og Joel Andersson havde det så svært og spillede langt under niveau var uventet, men for Kevin Mbabu at se er der ikke nogen grund til at dvæle ved bebrejdelser og ægrelse over nederlaget og en defensivt skidt kamp af FCM.

– Vi skal holde sammen og støtte de spillere, der var lidt nede i dag og opmuntre dem. Vi kan alle spille en dårlig kamp. Det vigtigste er at vise en reaktion næste gang, vi har muligheden som hold, der skal vi som spillere vise os bedre frem, siger Kevin Mbabu.

– Det sker somme tider i fodbold. Vi kan ikke kontrollere i alt, og i dag faldt uheldet og fejltagelserne hos os. Det skal vi ændre, være optimistiske og positive frem mod kampen på søndag.

FC Midtjylland ligger a point med FC København i toppen af Superligaen. Midtjyderne vandt den første indbyrdes kamp i sæsonen.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK