SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Vi var ikke langt inde i første halvleg, før Kevin Mbabu blev sendt ud til opvarmning.
I pausen skruede schweizeren og forsvarskollegaen Juninho op for intensiteten i opvarmningen, og fra starten af anden halvleg mod de ind i stedet for Joel Andersson og Mads Bech Sørensen.
Det var et markant træk men også nødvendigt og berettiget efter en skrøkkelig første halvleg, hvor FC Midtjylland var heldig med kun at indkassere tre mål.
Og at det skulle gå sådan havde de færreste forventet, men det dårlige resultat skal heller ikke tynge FC Midtjylland mere, end at man kommer blæsende på søndag i Parken, mener Kevin Mbabu.
– Da vi trænede i går, troede jeg, holdet var klar til at levere en reaktion efter sidste uge. Men desværre manglede vi koncentration i de første 10-15 minutter, hvor vi desværre indkasserede to mål. Men så viste vi en god reaktion og prøvede at matche dem. Desværre var de bedre i detaljerne og også mere erfarne og en smule smartere. Og så gik vi ikke videre, siger Kevin Mbabu.
– Der er en masse plads til forbedring her. Vi har et meget ungt hold, og de bliver bedre hver eneste dag. Som vi altid siger, vinder man ikke alene. Nu skal vi lære og være fokuserede i starten på søndag, og så skal vi vise en god reaktion og hente tre point på søndag.
At erfarne Mads Bech Sørensen som anfører og Joel Andersson havde det så svært og spillede langt under niveau var uventet, men for Kevin Mbabu at se er der ikke nogen grund til at dvæle ved bebrejdelser og ægrelse over nederlaget og en defensivt skidt kamp af FCM.
– Vi skal holde sammen og støtte de spillere, der var lidt nede i dag og opmuntre dem. Vi kan alle spille en dårlig kamp. Det vigtigste er at vise en reaktion næste gang, vi har muligheden som hold, der skal vi som spillere vise os bedre frem, siger Kevin Mbabu.
– Det sker somme tider i fodbold. Vi kan ikke kontrollere i alt, og i dag faldt uheldet og fejltagelserne hos os. Det skal vi ændre, være optimistiske og positive frem mod kampen på søndag.
FC Midtjylland ligger a point med FC København i toppen af Superligaen. Midtjyderne vandt den første indbyrdes kamp i sæsonen.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi