Koncentrationssvigt: Alle kan spille dårlig kamp

FCM's schweiziske back Kevin Mbabu var overrasket over holdets dårlige start i Spanien og forventer revanchejagt for holdet mod FC København på søndag.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Vi var ikke langt inde i første halvleg, før Kevin Mbabu blev sendt ud til opvarmning.

I pausen skruede schweizeren og forsvarskollegaen Juninho op for intensiteten i opvarmningen, og fra starten af anden halvleg mod de ind i stedet for Joel Andersson og Mads Bech Sørensen.

Det var et markant træk men også nødvendigt og berettiget efter en skrøkkelig første halvleg, hvor FC Midtjylland var heldig med kun at indkassere tre mål.

Og at det skulle gå sådan havde de færreste forventet, men det dårlige resultat skal heller ikke tynge FC Midtjylland mere, end at man kommer blæsende på søndag i Parken, mener Kevin Mbabu.

– Da vi trænede i går, troede jeg, holdet var klar til at levere en reaktion efter sidste uge. Men desværre manglede vi koncentration i de første 10-15 minutter, hvor vi desværre indkasserede to mål. Men så viste vi en god reaktion og prøvede at matche dem. Desværre var de bedre i detaljerne og også mere erfarne og en smule smartere. Og så gik vi ikke videre, siger Kevin Mbabu.

– Der er en masse plads til forbedring her. Vi har et meget ungt hold, og de bliver bedre hver eneste dag. Som vi altid siger, vinder man ikke alene. Nu skal vi lære og være fokuserede i starten på søndag, og så skal vi vise en god reaktion og hente tre point på søndag.

At erfarne Mads Bech Sørensen som anfører og Joel Andersson havde det så svært og spillede langt under niveau var uventet, men for Kevin Mbabu at se er der ikke nogen grund til at dvæle ved bebrejdelser og ægrelse over nederlaget og en defensivt skidt kamp af FCM.

– Vi skal holde sammen og støtte de spillere, der var lidt nede i dag og opmuntre dem. Vi kan alle spille en dårlig kamp. Det vigtigste er at vise en reaktion næste gang, vi har muligheden som hold, der skal vi som spillere vise os bedre frem, siger Kevin Mbabu.

– Det sker somme tider i fodbold. Vi kan ikke kontrollere i alt, og i dag faldt uheldet og fejltagelserne hos os. Det skal vi ændre, være optimistiske og positive frem mod kampen på søndag.

FC Midtjylland ligger a point med FC København i toppen af Superligaen. Midtjyderne vandt den første indbyrdes kamp i sæsonen.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

Rasmus Højlund revser konkurrent

Topchef får nyt job i FCK

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dansker drillet af Mourinho

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr