FC Midtjylland endte med at hyre Thomas Thomasberg som ny cheftræner, men det er en dårligt bevaret hemmelighed, at midtjyderne først og fremmest gik efter at få fingrene i Per-Mathias Høgmo.
Og Claus Steinlein og co. var villige til at hive den helt tykke tegnedreng frem for at lokke nordmanden, der sidste år gjorde BK Häcken til svenske mestre, en tur til Heden.
Ifølge Aftonbladet tilbød FC Midtjylland Per-Mathias Høgmo en årsløn på 3,3 millioner kroner – efter skat vel at mærke. Det svarer til en månedsløn på 275.000 kroner netto, hvilket er i den ekstremt høje ende i Superligaen.
Den svenske avis skriver desuden, hvad norsk TV 2 også kunne berette i sidste uge. At FC Midtjylland rent faktisk ikke tilbød Høgmo et job som cheftræner, men derimod tjansen som manager, hvis opgave i højere grad er at tegne de overordnede linjer i klubben og desuden være meget involveret omkring køb og salg af spillere.
Ifølge norsk TV 2 var FC Midtjyllands plan at gøre Høgmos landsmand Eirik Horneland til førsteholdstræner.
Sådan gik det som bekendt ikke, og i stedet endte FC Midtjylland med at smadre transferrekorden for en træner i Danmark, da klubben ifølge Tipsbladets oplysninger betalte seks millioner kroner for Thomas Thomasberg i Randers FC.
Fredag står han i spidsen for FC Midtjylland, når "Ulvene" møder OB på udebane i slutspillet i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
OPTAKT
Spanien – Østrig
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Belgien – Senegal
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM